Archeológovia objavili náboženské maľby, ktoré v histórii nemajú obdobu: Vznikli len pár dni pred katastrofou?

Archeológovia pod podlahou jedného z domov v Old Dongola našli miestnosti s jedinečnými náboženskými maľbami.

nabozenska historicka malba
Zdroj: DyziO / Shutterstock.com, ilustračný obrázok

Archeológovia v rámci svojho nedávneho výskumu v sudánskom Old Dongola na niekoľko miestností, ktoré boli pokryté kresťanským umením. Na tieto nástenné maľby natrafili počas skúmania domov, ktoré sa datujú od 16. až do 19. storočia nášho letopočtu. Na výskume sa podieľali vedci z Varšavskej univerzity.

Prekvapením bol objav „tajnej miestnosti“ v jednom z domov. Pod podlahou sa nachádzala malá miestnosť, v ktorej sa nachádzali unikátne maľby. Na maľbách bola vyobrazená Mária, Kristus, núbijský kráľ, ale aj archanjel Michal. Čo sa však týka vyobrazenia núbijského kráľa, nešlo o typické vyobrazenie tohto panovníka, pod ochranou svätých, alebo archanjelov. Na tomto vyobrazení sa kráľ klaňal Kristovi, ktorý sedel na oblakoch a bozkával mu ruku. Núbijského kráľa podporuje archanjel Michal, ktorého krídla ochraňujú nielen panovníka, ale aj samotného Krista.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Archeológovia podotýkajú, že takéto vyobrazenie nemá v núbijskom maliarstve žiadnu alternatívu. Dynamika a intimita maľby sú v kontraste s hierarchickou štruktúrou postáv vyobrazených na maľbe. Zaujímavosťou je, že aj vyobrazenie Panny Márie je v tomto smere jedinečné a neobjavuje sa nikde inde v núbijskom umení.

Okrem malieb vedci objavili aj nápisy, ktoré momentálne vedci hlbšie skúmajú. Čo sa týka hlavnej nástennej maľby, vedci pri nej našli text v staronúbijskom jazyku, no ten sa prekladá mimoriadne zložito. Predbežné čítanie ale odhalilo, že sa v texte párkrát spomína kráľ menom Dávid. Ten prosí Boha aby ochránil mesto. Hoci nie je jasné, ktoré mesto mal Boh ochrániť, vedci sa domnievajú, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o mesto Dongola.

Kus histórie zachytený na maľbe

Kráľ Dávid bol posledným vládcom Makúrie a jeho vláda značila koniec tohto starovekého kráľovstva. Dávid sa z neznámych príčin rozhodol napadnúť Egypt a ten sa odplatil tým, že napadol Núbiu. Výsledkom toho bolo, že mesto Dongola bolo vyplienené po prvýkrát v histórií. Možno maľba vznikla v období, kedy sa egyptská armáda blížila k mestu.

Najväčšou záhadou pre archeológov sú miestnosti, v ktorých maľby našli. Sú relatívne malé a pripomínajú krypty. Archeológovia vo vykopávkach pokračujú aj naďalej. Ďalšie práce môžu odhaliť viac informácií o týchto zvláštnych miestnostiach. Archeológovia sa ale v prvom rade pokúšajú uchovať unikátne nástenné maľby. Tie zabezpečili a medzery v stenách archeológovia vyplnili špeciálnou tekutinou.

Vykopávky budú pokračovať ďalšiu sezónu. Archeológovia sa počas ďalších prác pokúsia zistiť, aký bol účel miestností, ktoré našli ukryté pod podlahou jedného z domov. Stále sa mohlo stať, že Kráľ Dávid zaútočil na Egypt preto, lebo mu to vsugeroval arcibiskup Dongoly. Podobná situácia sa v histórii objavila aj v prípade pápeža Urbana II., ktorého si dejiny pamätajú ako vyhlasovateľa prvej krížovej výpravy.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre