Nová mapa temnej hmoty podporuje teóriu relativity: Možno sme sa nemýlili, tvrdia astronómovia

Už niekoľko rokov prevláda takzvaná kríza v kozmológií, ktorá sa točí okolo temnej hmoty a jej vlastností. Temná hmota sa však správa tak, ako sa má.

distribucia temnej hmoty
Zdroj: remotevfx.com / Shutterstock.com

Počiatky modernej kozmológie sa datujú do 20. storočia, keď Albert Einstein publikoval svoju Teóriu relativity.

Išlo o revolučnú teóriu, ktorá zmenila spôsob, akým sa pozeráme na vesmír a používa sa dodnes. Einstein predpovedal mnoho konceptov a jeho teórie prešli množstvom tvrdých testov, no zakaždým sa im podarilo obstáť. V rámci novej štúdie výskumníci z Princeton University vytvorili prelomovú mapu distribúcie temnej hmoty na štvrtine nočnej oblohy. Táto mapa potvrdzuje Einsteinovu Teóriu relativity a ukazuje nám, ako masívne štruktúry rastú a ako ohýbajú svetlo počas 13.8-miliárd rokov evolúcie vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová mapa využíva svetlo kozmického mikrovlnného pozadia, čo je prakticky radiácia, ktorá ostala po Veľkom tresku. Toto žiarenie vedci využili ako svetlo, ktoré im pomohlo vytvoriť siluetu všetkej hmoty medzi nami a Veľkým treskom.

„Namiesto čiernej siluety sme získali textúry a zhluky temnej hmoty. V podstate to vyzerá tak, akoby sa svetlo snažilo dostať cez záclonu, ktorá má veľa uzlov a hrboľov,“ Vysvetľuje Suzanne Staggs, ktorá sa podieľala na výskume.

Pozorovanie neviditeľného

Staggs spomína aj slávnu fotografiu kozmického mikrovlnného pozadia, ktorá vznikla v roku 2003. Ide o modrožltý záber, ktorý nám ukazuje vesmír tak, ako vyzeral počas jedného obdobia pred 13-miliradami rokov.

Nová štúdia skúma všetky obdobia, ktoré prišli potom. Ako autori štúdie vysvetľujú, najfascinujúcejším na ich práci je to, že môžu sledovať to, čo by bolo za iných okolností neviditeľné. Podarilo sa im nahliadnuť na kozmické lešenie z temnej hmoty, ktoré drží galaxie pokope.

„Na novom zábere môžeme priamo vidieť neviditeľnú kozmickú sieť temnej hmoty, ktorá obklopuje a prepája jednotlivé galaxie,“ tvrdí Staggs.

V bežnom prípade môžu astronómovia pozorovať jedine svetlo, čím získajú predstavu o tom, ako sú galaxie distribuované vo vesmíre. V rámci novej štúdie vedci nahliadli na distribúciu temnej hmoty vo vesmíre a zistili, že tieto pozorovania sedia s teóriami, ktoré distribúciu temnej hmoty predpovedajú. Temná hmota tvorí približne 80% všetkej hmoty vo vesmíre. Táto hmota nereaguje s ničím a preto je pre nás prakticky neviditeľná.

Výsledky novej štúdie ale naznačujú, že sme sa v distribúcii temnej hmoty nemýlili a teda chápeme to, ako sa vytvorila štruktúra vesmíru od čias Veľkého tresku až po súčasnosť. Táto štúdia zároveň ponúka viac informácií ohľadom takzvanej kríze v kozmológii. Vedci si všimli, že odlišnými meraniami vedci dospeli k odlišným výsledkom týkajúcich sa temnej hmoty. To naznačovalo, že náš štandardný kozmologický model, najlepší model na opísanie fungovania vesmíru, nie je správny.

Čo sa však novej práce týka, vedci zistili, že temná hmota sa správa presne tak, ako sa správať má.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre