Veda a výskum

Môže byť temná hmota staršia ako vesmír? Táto zvláštna alternatíva môže vysvetliť jednu z najväčších záhad vesmíru

Temná hmota tvorí 80% vesmíru, no veľa o nej nevieme.

Temná hmota sa považuje za jednu z najväčších záhad vesmíru. Nevyžaruje žiadnu formu radiácie, nereaguje s normálnou hmotou, z ktorej sa skladajú hviezdy, planéty a všetko ostatné, čo môžeme vo vesmíre vidieť, no má svoju gravitáciu. Len podľa gravitačnej sily vedci vedia, že niečo ako temná hmota existuje.

Ak sú naše odhady správne, tvorí približne 80% všetkej hmoty vo vesmíre, no tam sa naše poznatky končia. Nevieme z čoho sa skladá, no vedec z Johns Hopkins University ponúka zaujímavú teóriu. Podľa jeho štúdie z roku 2019 mohla temná hmota existovať ešte pred veľkým treskom.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pred približne 13,8-miliardami rokov sa udiala explózia, ktorú nazývame Veľkým treskom. V prvých zlomkoch sekundy po nej vzniklo všetko, čo poznáme. Je ťažké predstaviť si čo bolo pred veľkým treskom, pretože naše fyzikálne teórie zatiaľ nedokážu opísať podmienky, aké mohli pred vznikom vesmíru existovať.

„Naša práca odhaľuje nové prepojenie medzi časticovou fyzikou a astronómiou,“ vysvetľuje Tommi Tenkanen, autor štúdie.

Staršia ako vesmír

Ak by sa temná hmota skladala z častíc starších ako vesmír, potom by dokázala evolúciu galaxií ovplyvniť jedinečným spôsobom. Pomocou distribúcie galaxií na oblohe by mohli vedci zároveň zistiť, z čoho sa temná hmota skladá. Už teraz hrá dôležitú úlohu pri formácii galaxií a vedci predpokladajú, že ich temná hmota drží pokope.

„Dlhú dobu sme predpokladali, že temná hmota rovnako ako všetko ostatné, vzniklo po veľkom tresku. Vedci dlhú dobu po tejto záhadnej hmote pátrali, no všetky pokusy sa skončili neúspechom,“ vysvetľuje Tenkanen.

Ak by to bola pravda a temná hmota naozaj vznikla spolu so všetkým ostatným, potom by už vedci zachytili nejaký signál, aspoň to si myslí autor štúdie. Tenkanen pomocou relatívne jednoduchých matematických základov naznačil možnosť, že temná hmota vznikla ešte pred veľkým treskom.

„Ak by to tak skutočne bolo, potom nemusíme predpokladať žiadnu interakciu temnej hmoty s tou normálnou, okrem gravitácie. Gravitačnú interakciu temnej hmoty s prostredím sme si však už všimli a dobre ju poznáme,“ hovorí Tenkanen.

Predpoklad, že temná hmota vznikla ešte pred veľkým treskom nie je novinkou, no až doteraz nedokázali teórie priniesť uspokojivý spôsob, ako by takéto niečo vyzeralo. Autor ale hovorí, že vedci prehliadali to najjednoduchšie možné vysvetlenie. Zároveň prináša spôsob, ako svoju prácu dokázať.

Ak by temná hmota vznikla ešte pred veľkým treskom, na distribúcii normálnej hmoty by nechala jasný podpis. Ak sa ho astronómom podarí objaviť, potom sa Tenkanenova teória potvrdí. Prelomovým by v tomto smere mohol byť satelit Euclid, ktorý by mal štartovať na budúci rok. Ten sa zameria na pátranie po temnej hmote a vedci veria, že prinesie nové zistenia, ktoré záhadu temnej hmoty poodhalia.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close