NávodySpravodajstvo

Ako si vybrať nový telefón? Tieto parametre neprehliadajte, sú dôležitejšie, než si myslíte

Na trhu sú dnes dostupné stovky modelov smartfónov. Pozrite sa na vlastnosti a špecifikácie mobilov, na ktoré by ste sa mali pozrieť ešte pred kúpou nového telefónu.

Vo vreckách našich nohavíc každý z nás nosí telefón, no vzhľadom na rozmanitosť zariadení na trhu, s vysokou pravdepodobnosťou budete mať iný smartfón ako váš kolega v práci alebo spolužiak. V súčasnosti sú na trhu dostupné stovky modelov mobilných telefónov, a preto výber nového zariadenia môže byť pomerne komplikovaný. Nižšie by sme vám chceli dať do pozornosti viacero vlastností smartfónov, ktoré sa oplatí preštudovať ešte pred kúpou telefónu.

V prvom rade si je potrebné povedať, na čo ho chceme používať. Ak iba na telefonovanie, posielanie SMS a pristupovanie k sociálnym sieťam, tak kľudne si vystačíte aj so zariadením do 150€ až 200€. No ak by ste si chceli zahrať nejaké hry, tak za telefón môžete zaplatiť kľudne aj 250 a viac €. Ak so smartfónom plánujete pracovať v náročných aplikáciách alebo chcete pomocou neho tvoriť kvalitné fotografie, tak za telefón môžete kľudne zaplatiť aj 400 či 600€ alebo viac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako si vybrať nový smartfón?

Úložný priestor je alfa a omega

„Nie som tak bohatý, aby som kupoval lacné veci“. Možno ste už počuli toto príslovie a platí to obzvlášť pri výbere telefónu, kedy máme na výber napríklad 128 GB a 258 GB verziu zariadenia. Rozdiel v cene môže byť kľudne aj do 100€, čo nie je málo. V prvom rade si je potrebné uvedomiť, čo chcete s telefónom robiť. Plánujete s ním fotiť o stošesť a natáčať videá? Alebo radi hráte na smartfóne náročné hry? V tomto prípade po menšej pamäťovej verzii ani nepozerajte. Na to, aby smartfón riadne fungoval, tak potrebujete mať najmenej 20% voľného úložiska. Dôvodom je, že ak máte menej voľného úložného priestoru, tak smartfón má tendenciu sekať. Rovnako treba spomenúť, že operačný systém často zaberá 10 až 20 GB a nehor viac o tom, že nie je ničím nezvyčajným, keď 128 GB smartfón má úložisko len 120 GB.

Velkost uloziska smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk, unsplash.com (Mark Harpur)

Tu by sme vám ešte radi prízvukovali, že sa nespoliehajte na SD karty. Dôvodom je, že tie sú výrazne pomalšie ako vstavané úložisko. Pre lepšiu predstavu si predstavte situáciu, kedy otvárate fotografiu vo vysokom rozlíšení. Z interného úložiska s vám väčšinou otvorí do pár stotín, nanajvýš pol sekundy až sekundy. V prípade otvorenia fotografie z SD karty, môže načítanie trvať kľudne aj dlhšie ako je jedna sekundy.

Operačná pamäť RAM

Ďalším parametrom, ktorý by ste nemali prehliadnuť, je operačná RAM pamäť. Slúži na dočasné ukladanie dát a programov, ktoré sú práve používané alebo spúšťané. A hoci existujú funkcie Virtuálna RAM pamäť, ktorá časť úložiska zmení na RAM, tak nejde o plnohodnotnú alternatívu. Úložisko je totiž spravidla výrazne pomalšie ako RAM, a preto sa na túto funkciu nespoliehajte. Ak s telefónom neplánujete robiť nič náročné, tak vám postačí 4GB. No ak plánujete fotiť, hrať hry, tak vám odporúčame sa pozrieť po telefóne s aspoň 6 GB alebo 8 GB RAM. Pre lepšiu predstavu, ak siahnete po telefóne s menšiu RAM pamäťou, tak sa budete stretávať napríklad s pomalšími reakciami zariadenia či sekaním.

zamrzanie a sekanie smartfonu
Zdroj: Antonio Guillem / Shutterstock.com, Pixabay (USA-Reiseblogger) koláž: vosveteit.sk

Pozor na výber procesora

Procesor je ďalšia vec, na ktorú by ste sa mali pozerať. Rovnako treba prízvukovať, že výkon procesora nie vždy je rovnakou, ak pracujú na rovnakých frekvenciách. Pravdepodobne tým najvýznamnejším parametrom, ktorý by vás mal zaujímať, je výrobný proces, ktorý je označený písmenami „nm“, ktoré znamenajú „nanometre“. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o veľkosť tranzistorov. Vo všeobecnosti platí, že čím sú tranzistory k sebe hustejšie umiestnené, tak tým menej energie spotrebujú a sú výkonnejšie. Zároveň by sme sa pozreli po rôznych výkonnostných rebríčkoch, ako je napríklad AnTuTu, kde by sme sa obzerali po zariadeniach, ktoré sa dostali do prvej 50-desiatky, ak hľadáte smartfón v strednej vyššej triede a vyššie. Telefóny nižšie, do prvej stovky, sú zväčša strednou triednou. Menej výkonné telefóne už nemusia postačovať na plnohodnotné fungovanie. Ak sa  budete riadiť tým, že čipy s nižšou ako 5nm (teda 4nm a menej), patria medzi najvýkonnejšie zariadenia (nebudete mať problém s tými najnáročnejšími hrami a aplikáciami niekoľko rokov), čipy s 5nm do 7nm patria do strednej triedy (môžete natrafiť na hry a aplikácie, s ktorými budete mať problémy v súčasnosti, no bude ich pomerne málo), a čipy s horšou nm ako 7 patria do kategórie slabších zariadení (neodporúčame na hry a náročné úlohy), tak sa nepopálite.

Displej telefónu

V neposlednom rade by sme nemali zabúdať ani na displej, veď s ním budeme pracovať najčastejšie. Tu môžete natrafiť najčastejšie na LCD alebo AMOLED technológiu. Rozdiel v nich je, že AMOLED podsviecuje len aktívne pixely a býva menej energeticky náročnejší a zároveň ponúka vernejšie zobrazenie farieb. Rovnako môžete natrafiť ešte na parameter fps, čo je počet snímok za sekundu. Dnes už aj telefóny v strednej triede ponúkajú 90 Hz. No netreba zabúdať ani na to, že čím častejšie sa vám obnovuje obrazovka smartfónu, tak tým viac energie potrebuje na svoje fungovanie. Mnoho používateľov so 120 Hz obrazovkami preto prepínajú obnovovaciu frekvenciu na 90 Hz.

Samsung Galaxy S22_recenzia_predna stena_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Batéria

Batéria je kategóriou samou o sebe a to preto, lebo veľa mAh automaticky neznamená, že vydrží zariadenie na jedno nabitie výrazne dlhšie, ako telefón s menšou kapacitou batérie. Dôležitá je aj softérová optimalizácia, aký čip je v telefóne a podobne. Dobrým príkladom je Galaxy Z Flip4Galaxy Z Glip5, kde oba mobily majú rovnakú kapacitu, no Flip5 vydrží o poznanie dlhšie. Preto najlepšie je pozrieť sa po odborných recenziách, kde uvidíte sami, koľko daný model vydrží. No existuje jeden parameter, ktorý viete posúdiť od stola a ním je rýchlosť nabíjania. V súčasnosti trhovým priemerom je 34 W. No v kategórii strednej triedy kľudne môžete naraziť aj na rýchlosť nabíjania 40 W, 50 W, či viac.

Kamera smartfónu

Pri kamere treba povedať, že to nie je len o megapixeloch. Tu sa treba pozerať skôr na parametre ako je veľkosť snímača a podobne. Ten napríklad určuje, koľko svetla dopadne na snímač. Ide o dôležitý parameter a to hlavne v situácii, keď fotíte za nie ideálnych svetelných podmienok. No v tomto prípade to najlepšie, čo môžete spraviť, je pozrieť si rebríček fotomobilov DXOMARK, ktorý hodnotí telefóny na základe rovnakej metodiky. Vďaka tomu viete porovnať kvalitu kamerových modulov naprieč rôznym kategóriami a cenami telefónov.

Aké parametre pri výbere telefónu sledujete vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close