RECENZIA: Galaxy Z Flip 5 patrí medzi špičku. Vonkajší displej konečne dáva zmysel

Galaxy Z Flip 5 oproti svojmu predchodcovi ponúka konečne vonkajší displej, ktorý dáva zmysel.

Samsung Galaxy Z Flip 5 Recenzia_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Kategória „flipových“ telefónov je z roka na rok rozmanitejšia. Nedávno sa nám dostal do redakcie OPPO Find N2 Flip a predtým to bol Galaxy Z Flip 4. Od predstavenia nových skladateľných smartfónov od Samsungu ubehli približne 2 týždne a medzitým sa nám podarilo otestovať Galaxy Z Flip 5. Poďme sa nižšie pozrieť na to, ako sa nám s týmto smartfónom pracovalo.

Galaxy Z Flip 5 je o vonkajšom displeji

Musím konštatovať, že s každou ďalšou a ďalšou generáciou Flipu, ktorý sa mi dostal do rúk, mám z tohto typu telefónu lepší pocit. Spomínam si ešte, keď Samsung predstavoval prvú a druhú generáciu telefónov, kedy prízvukoval, že „netlačte“ nechtom do displeja a to ani jemne, lebo tam spravíte ryhu, neotvárajte smartfón jednou rukou, lebo poškodíte obrazovku a podobne. Zlom, kedy som sa prestal báť pracovať s Flipom, nastal pri 3 generácii. Z Flip 5 tento trend potvrdzuje, a opäť je o čosi pevnejší a odolnejší. Dnes, ak by ste ho chceli poškodiť, tak by ste sa museli snažiť. Ešte doplním, že ku konštrukcii zariadenia nemám jednu výčitku. Čo sa týka materiálov, Samsung používa na prednej a zadnej strane Gorilla Glass Victus 2 a rám telefónu je leštený hliník (Armor Aluminium). Smartfón pôsobí pevno a prémiovo. Čo sa týka flex pántu, tak Samsung sľubuje, že vydrží 200-tisíc zatvorení a otvorení, no z pochopiteľných dôvodov, toto sa mi nepodarilo overiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Galaxy Z Flip 5_medzera sklopenie flex pant
Zdroj: Vosveteit.sk

Samsungu sa ďalej podarilo dokonca zmenšiť aj medzeru medzi obrazovkami na minimum, keď je telefón sklopený. Vo finále by sa do štrbiny obrazovky v sklopenom stave nemalo dostať tak veľa nečistôt. Nehovor o tom, že je to jednoducho krajšie. Okrem toho smartfón schudol aj v páse z 17,1 mm na 15,1 mm, keď je zložený.

Galaxy Z Flip 5_medzera po sklopeni
Zdroj: Vosveteit.sk

Prejdime ale hneď z hurta k vonkajšiemu displeju, ktorý je viac ako 3,5-krát väčší oproti svojmu predchodcovi. Ide o Super AMOLED s podporou 60 Hz a rozlíšením 720 x 748 bodov. Tento displej je zároveň aj najväčším lákadlom, ak zvažujete výmenu staršej generácie za Z Flip 5. A hoci teraz môžete na tejto obrazovke urobiť oveľa viac, no stále nemôžete spraviť úplne všetko. Asi tou najvýraznejšou zmenou je, že môžete interagovať s upozorneniami. Napríklad, keď vám napíše niekto známy, tak môžete na správu reagovať bez toho, aby ste museli otvoriť telefón. Musím ale uviesť, že písanie aké také síce je jednoduché, tak pri dlhších správach je pomerne náročné po sebe kontrolovať text. Na displeji viete zobraziť aj niekoľko ďalších aplikácií od Samsungu, ako je napríklad kalendár, počasie budík a ďalšie. Rovnako treba povedať, že si môžete prispôsobiť aj vzhľad tejto obrazovky podobne, ako je to v prípade chytrých hodiniek, kedy si zmeníte jeden ciferník za druhý. Teda keď vás omrzí jeden dizajn, tak si ho môžete jednoducho upraviť. No nejde o plnohodnotný displej z pohľadu, že viete robiť s vonkajším displejom všetko čo aj s vnútorným. Rovnako nemôžete pracovať v tomto režime so (všetkými) aplikáciami, ktoré máte nahraté v smartfóne.

Galaxy Z Flip 5_vonkajsi displej upozornenie z webu
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalej musím spomenúť, že v súčasnosti je k dispozícii obmedzený počet dostupných aplikácií, s ktorými môžete plnohodnotne fungovať na vonkajšej obrazovke. No treba doplniť, že Samsung otvoril dvere vývojárom, ktorí môžu priniesť widgety a aplikácie na vonkajšiu obrazovku. V súčasnosti môžete takto k životu priniesť niekoľko aplikácií, no funkciu je nevyhnutné aktivovať v nastaveniach smartfónu. Nájdete ju medzi experimentálnymi funkciami, kde nájdete aj dostupné aplikácie, ktoré sú plne prispôsobené vonkajšiemu displeju. Zaujímavosťou tohto displeja je i to, že môžete prostredníctvom funkcie Samsung Good Lock v rámci herného panelu aktivovať aj niekoľko hier, ktoré si môžete zahrať na vonkajšom displeji. Je ale potrebné uviesť, že ku Good Lock sa dostanete cez Galaxy Store, kde je ešte nevyhnutné nainštalovať rozšírenie Multistar.

Galaxy Z Flip 5_vonkajsi displej dostupne aplikacie
Zdroj: Vosveteit.sk

Nižšie na snímkach môžete vidieť, ako vyzerajú napríklad Google Mapy či klávesnica, pomocou ktorej môžete reagovať na správy či interagovať s ňou v aplikáciách.

Treba ďalej doplniť, že s niektorými aplikáciami, ako je napríklad Spotify a ďalšie, môžete interagovať na vonkajšej obrazovke, napríklad môžete prepínať hudbu a podobne. Aplikáciu je možné vyvolať, keď je aktívna.

Samsung Galaxy Z Flip 5 vonkajsi displej interakcia s aplikaciami
Zdroj: Vosveteit.sk

Medzi ďalšie zaujímavé funkcie patrí možnosť „Multi Widget View“, kedy jednoduchým gestom, keď potiahnete prsty od seba, resp. ku sebe, tak sa vám zobrazí okno so všetkými widgetmi, medzi ktorými sa môžete následne prekliknúť. Nemusíte tak swipeovať medzi oknami, aby ste sa napríklad dostali z kalendára k budíku a podobne.

Galaxy Z Flip 5_vonkajsi displej aktivne okna
Zdroj: Vosveteit.sk

Predný displej je samozrejme využiteľný aj ako hľadáčik pre selfie kameru, čo môže byť pre niekoho rovnako lákadlom.

Galaxy Z Flip 5_predny displej ako hladacik pre selfie kameru
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo ale musím povedať je, že zadná stena zariadenia (vrátane displeja) je neuveriteľným lapačom odtlačkov prstov a ďalších nečistôt, ktoré sa na nej zachytávajú. Taktiež okolo vyčnievajúcich snímačov sa zachytáva pomerne veľa prachu. Budete si musieť zvyknúť na to, že jednoducho telefón nebudete mať nablýskaný ako na produktových fotografiách. Keď už som začal s miernou kritikou, tak by som ešte vrátil k rozlíšeniu displeja, ktoré mohlo byť o niečo vyššie. Dôvodom je, že keď pracujete s aplikáciami, tak obraz nie je jednoducho ostrý ako sme zvyknutí z bežného displeja. No na druhú stranu, ak by bol ostrejší, tak čo by Samsung vylepšil na Z Flip 6, že?

Vnútorný displej zariadenia patrí medzi špičku

Keď príde reč na vnútorný displej, tak ten je veľký 6,7” a ide o Dynamic AMOLED 2X panel s HDR10+ (2640 x 1080, 22 : 9). Svietivosť displeja je 1,200 nitov, zatiaľ čo ten vonkajší dosahuje 1 600 nitov. Čo to ale znamená v praxi? Nemali by ste sa stretávať so situáciu, že neuvidíte obsah na na displeji, keď bude na neho svietiť Slnko.

Samsung Galaxy Z Flip 5 displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Mnohých poteší prítomnosť prispôsobenia obnovovacej frekvencii od 1 do 120 Hz. No z nejakého dôvodu, keď som zapol zobrazovanie frekvencie snímok za sekundu cez vývojárske nastavenia, tak na hodnotu 1 Hz som sa nikdy nedostal. Displej mi ukazoval najmenšiu hodnotu 24 Hz. Je ale pravdepodobné, že tento nedostatok vyrieši jedna z nadchádzajúcich aktualizácií systému. Pre tých, ktorí nevedia, tak frekvencia snímok obrazovky vplýva na výdrž batérie.

Samsung Galaxy Z Flip 5 zobrazovacia frekvencia
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak sa pýtate na zlom, v ktorom sa smartfón ohýba, či je viditeľný, tak odpoveď je áno. No nie je to žiadna dráma. Po pravde, asi po pol hodine používania zariadenia, som si ho prestal riadne uvedomovať. Keď sa ale zapozeráte na displej, prípadne ho máte vytočený pod špecifickým uhlom, tak si ho všimnete a môže sa vám na priamom slnečnom svetle v záhyboch aj mierne lesknúť. Ale nebojte sa, takéto situácie nie sú vôbec časté.

samsung Galaxy Z Flip 5 displej a zlom v strede
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako výkonný je Galaxy Z Flip 5?

Keď príde na výkon zariadenia, tak mu len ťažko môcť niečo vyčítať. Srdce telefónu poháňa čip Snapdragon® 8 Gen 2 Mobile Platform, ktorý je optimalizovaný pre Galaxy telefóny. Doplňuje ho ešte 8 GB RAM. Komu by sa málilo, tak smartfón disponuje aj funkciou virtuálnej RAM pamäte. K dispozícii je úložný priestor o kapacite 256 GB, resp. 512 GB typu UFS 4.0. Čo to ale znamená? Tento typ úložiska poskytuje rýchlosť čítania dát do 4200 Mbps, resp. v prípade zápisu 2800MBps. V praxi to znamená, že sa do pamäte zapisujú bleskurýchlo dáta a rovnako aj ich otváranie je rýchle.

Keď telefón preženiete rôznymi aplikáciami, ktoré slúžia na meranie výkonu, tak ničím nezvyčajným nie je, ak sa stretnete s hláškou „Vaše zariadenie je príliš výkonné pre tento test,..“. Tejto hláške sa ale nemožno čudovať, z pohľadu hardvéru v smartfóne nájdeme tie najvýkonnejšie komponenty, aké sú na trhu dostupné.

Ak by vás zaujímal výsledok z iných aplikácií, tak napríklad v AnTuTu telefón dosahuje v priemere 1,19 milióna bodov. Nemusíte sa preto báť, že by smartfón niečo nestíhal. Tieto obavy najbližšie roky nebudú ani opodstatnené. Čo ma ale milo prekvapilo je, že zariadenie sa pri náročných úlohách neprimerane neprehrieva. Napríklad po niekoľkých náročných testoch výkonu, teplota zariadenia dosahovala len do 40 Celzia stupňov, čo je pomerne málo. Telefón sa rovnako neprimerane neprehrieval ani pri hraní hier. Dostať sa k niekde k 45 až 50 stupňom dá zabrať.

Galaxy Z Flip 5 zahrievanie
Zdroj: Vosveteit.sk

V súvislosti s úložným priestorom by som dal ale do pozornosti, že samotný operačný systém zaberá takmer 38 GB, čo pri 256 GB úložisku je pomerne veľa. Rovnako netreba zabúdať na to, že by sme mali mať najmenej 10 až 20% voľného úložiska, aby zariadenie fungovalo riadne. Preto pred samotnou kúpou telefónu zvážte, či nesiahnete po 512 GB variante.

Samsung Galaxy Z Flip 5 ulozny priestor
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď príde reč na batériu telefónu, tak mnohých zarazí 3 700 mAh batéria. Po pravde, zľakol som sa toho aj ja. No môžem bez obáv povedať, že s telefónom bežný používateľ hravo zvládne fungovať jeden deň. Ako môžete vidieť nižšie, tak za necelých 22 hodín (z toho viac ako 6 hodín bola aktívna obrazovka) som síce minul 84% batérie, ale mal som 3,5 hodiny zapnutý YouTube, viac ako hodinu som strávil v aplikáciách na testovanie výkonu (ide o jeden z najnáročnejších typov aplikácií) a necelú hodinu som používal navigáciu Waze, no stále som mal ešte dostatok šťavy. Jas obrazovky som mal pritom väčšinu času nastavený približne na polovicu.

Samsung Galaxy Z Flip 5 bateria
Zdroj: Vosveteit.sk

Kde ma ale Samsung sklamal, tak to bola rýchlosť nabíjania.

Článok pokračuje na druhej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre