RECENZIA Samsung Galaxy Z Flip 4: Nová generácia ponúka vylepšený výkon ale menej dizajnových zmien

Samsung Galaxy Z Flip 4 je najnovším "véčkom" od spoločnosti Samsung. Pozrite sa, ako sa juhokórejský gigant popasoval s novým modelom.

Samsung Galaxy Z Flip 4
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď sa povie pojem skladateľný smartfón, možno aj vám príde na um spoločnosť Samsung. Práve Samsung pôsobí na trhu so skladateľnými zariadeniami dlhšiu dobu a radí sa medzi stálice v tomto segmente. Skladateľné modely od tejto spoločnosti môžeme radiť do dvoch kategórii, teda zariadenia typu Fold, ktoré sa zatvárajú rovnako ako kniha a takzvané „véčka“, ktoré označujeme slovom Flip. A model z práve druhého typu skladateľných zariadení sa dostal aj ku nám do redakcie, pričom sa rozprávame o najnovšej generácii „véčiek“ od Samsungu s označením Samsung Galaxy Z Flip 4. A po strávení niekoľkých dní s týmto zaujímavým zariadením vám prinášam môj pohľad na túto „skladačku“, ku ktorej som spočiatku pristupovala s rešpektom.

Netrvalo však dlho a skamarátili sme sa natoľko, že sa s vami môžem podeliť o moje zážitky a postrehy ohľadom zrejme najkvalitnejšieho „véčka“ na trhu. A či už premýšľate nad tým či si tento model kúpiť alebo vás len hryzie zvedavosť, verím, že vás naša recenzia na túto skladateľnú novinku zaujme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Galaxy Z Flip 4 je elegán s kvalitnou konštrukciou

Čím iným by som mala začať ako konštrukciou, ktorá nás zaujme na prvý pohľad. Čo sa týka skladateľných zariadení, väčšinou k nim ľudia nemajú náklonnosť pre dve veci. Prvou z nich je konštrukcia, keďže sú stále skeptickí či model dokáže prežiť menej opatrné zaobchádzanie. Druhou je displej, na ten sa však pozrieme neskôr. Hneď po vybalení smartfónu z balenia som mala obavy, aby som model nepoškriabala alebo aby mi na ňom neostali nechcené odtlačky prstov, tak som ho vložila do puzdra. Nebolo to však potrebné, pretože keď som sa na telo pozrela bližšie, žiadnym „lapačom odtlačkov“ nie je. Kryt je napriek tomu vyrobený zo skla, a o ochranu sa postaral konkrétne Corning Gorilla Glass Victus+. Galaxy Z Flip 4 sa ku nám dostal vo farbe Graphite. V tejto farbe je model pekne matný a smartfón v nej pôsobí ako inak než prémiovo.

Pánty smartfónu chráni ľahký hliníkový rám Armor, na ktorom pri zložení modelu nájdeme logo spoločnosti. Musím poznamenať, že moje obavy sa z krehkosti zariadenia nepotvrdili. Galaxy Z Flip 4 síce pôsobí prémiovo, no predsa len robustne a nejde o smartfón, ktorý by sa neopatrným zachádzaním poškodil. Čo by som rada ocenila je plastový rámik okolo displeja. Na ňom sa na okrajoch nachádzajú vyvýšené miesta, ktoré bránia tomu, aby sa displej pri zložení dotýkal. Spomeniem aj vodeodolnosť, ktorá je v prípade tohto modelu na úrovni IPX8. Túto odolnosť sme ostatne videli aj v prípade minulej generácie „véčiek“ od Samsungu, pričom model môžeme ponoriť do hĺbky až 1.5m na 30 minút.

Displej prekvapil, no pokrok oproti minulej generácii nehľadajme

Pri pohľade na model Galaxy Z Flip 4 sme si možno všimli, že sa konštrukčne tak trochu podobá na minuloročný Galaxy Z Flip 3. Keď toto povieme, tak sa vlastne vôbec nemýlime. Už minulý rok Samsung so skladateľným displejom v smartfóne zahviezdil a inak tomu nie je ani u tohto smartfónu. Galaxy Z Flip 4 ponúka 6.7″ FullHD+ displej pochopiteľne typu AMOLED. V displeji nájdeme aj priestrel pre selfie kameru, ktorý by sa však v budúcnosti dal úplne vypustiť, o tom si však povieme neskôr. Pýchou displeja je aj 120Hz obnovovacia frekvencia, ktorá disponuje technológiou adaptívneho prispôsobenia frekvencie. Znamená to, že displej je schopný prispôsobiť počet Hz tomu, čo práve potrebujete. Vďaka tomu šetrí batériu. Určite vás však aj zaujíma to, ako je na tom model v oblasti prehýbania.

Samsung Galaxy Z Flip 4 zložený
Zdroj: Vosveteit.sk

V strede displeja nájdeme akúsi priehlbinu, ktorá je na dotyk pomerne výrazná. Pri používaní smartfónu to však vôbec neprekáža, celkom rýchlo som si na ňu zvykla. Čo by som podotkla je odolnosť displeja, ktorý vôbec nepôsobí krehko. Po vybalení smartfónu na ňom navyše nájdeme fóliu, ktorá ho chráni pred nechcenými škrabancami. Čo sa týka skladania displeja, model vieme využiť buď v klasickom režime rozloženého smartfónu alebo v režime Flex. Tento režim využijeme v prípade, že smartfón máme pootvorený a v spodnej časti displeja môžeme mať iný obsah ako v tej vrchnej. Osobne som si na túto funkciu zvykla veľmi rýchlo, pretože pôsobí štýlovo a celkom pohodlne. Galaxy Z Flip 4 si tak viem postaviť na stôl ako naozaj malý laptop a v spodnej časti môžem mať niečo ako touchpad, zatiaľ čo v hornej časti sa mi zobrazí klasický kurzor pre ovládanie.

Potešil ma aj menší vonkajší displej

Okrem klasického skladateľného displeja však nesmiem zabudnúť ani na menší vonkajší displej, ktorý môžeme využiť na viacero úkonov. Ten sa v porovnaní s minulou generáciou vôbec nezmenil, keďže ide o 1.9″ Super AMOLED panel. Poslúži nám napríklad na zobrazenie času alebo informácie o tom, kto nám volá. Čo je na ňom najlepšie, ak hovor prijmeme pri zatvorenom smartfóne pomocou tohto displeja, hovor sa prijme v režime reproduktora, pre hovor tak smartfón nemusíme vôbec otvoriť. Okrem toho na ňom môžeme využiť viacero widgetov napríklad pre kalendár, ovládanie hudby, budíkov, stopky, počasie alebo si môžeme vybrať widget pre rýchle vytáčanie jedného z troch nami zvolených kontaktov.

Samsung Galaxy Z Flip 4 malý displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Teraz však môžeme prejsť k môjmu dôvodu, prečo by Samsung u modelu Galaxy Z Flip 4 mohol vypustiť selfie kameru. Pri využívaní hlavnej kamery na zadnej strane smartfónu môžeme totiž menší displej aktivovať a vidieť sa v ňom. Kamera navyše po ukázaní dlane spustí časovač pre spúšť kamery. Selfie snímky si teda môžeme pokojne robiť aj kvalitnejším hlavným snímačom kamery, k čomu nám poslúži sekundárny displej.

Samsung Galaxy Z Flip 4 selfie
Zdroj: Vosveteit.sk

Z Flip 4 prináša väčšiu batériu, stále však nie je ideálna

Čo v minulej generácii skladateľných smartfónov typu Flip bolo najväčším mínusom bola jeho batéria. Tento rok z 3300mAh batérie prešiel Samsung na 3700mAh, čo je celkom výrazný posun. Ak by som Z Flip 4 používala počas dňa len letmo na hovory a občasné surfovanie na internete, zrejme by mi batéria postačila. Keď som sa však rozhodla zapnúť si hru, na ktorú má mimochodom model výkonu na rozdávanie, percentá batérie šli dolu jedna radosť. Pri náročnejšom používaní smartfónu som sa teda dostala na úroveň približne trištvrte dňa, čo by sa aj v prípade tohto modelu mohlo zlepšiť.

Samsung Galaxy Z Flip 4
Zdroj: Vosveteit.sk

Nabíjanie je kapitola sama o sebe. Galaxy Z Flip 4 podporuje 25W nabíjanie, čo je na dnešné pomery jednoducho málo. Keď som smartfón dala na nabíjačku a po tridsiatich minútach ho šla skontrolovať, z 0% na mňa čakalo 32%. Na 50% som sa dostala za približne 50 minút a plné nabitie batérie mi trvalo takmer 2 hodiny. Osobne som zvyknutá na 33W nabíjanie väčšej kapacity batérie, ktoré ale rovnako dnes patrí medzi nižšie rýchlosti nabíjania. V prípade skladateľného modelu od Samsungu som však mala pocit, ako keby nabíjanie trvalo podstatne dlhšie. Aj napriek tomu môžeme sledovať zlepšenie to strany Samsungu v porovnaní s minulým rokom a ako som už povedala, ak by som smartfón nevyužívala na hry alebo videá počas dňa, s pokojom by som model mohla nechať nabíjať počas noci.

Samsung Galaxy Z Flip 4 konektor
Zdroj: Vosveteit.sk

Okrem klasického 25W nabíjania nám Samsung ponúka ešte aj 15W bezdrôtové nabíjanie, ktoré však s touto rýchlosťou zrejme ani nevyužijeme. Podobne je na tom 4.5W reverzné bezdrôtové nabíjanie, keďže smartfón s kapacitou batérie 3700mAh zrejme veľa energie na rozdávanie nemá. V prípade, že by som však núdzovo potrebovala nabiť svoje slúchadlá by som ale toto nabíjanie možno využila.

Srdcom smartfónu je vrcholný Snapdragon 8+ Gen 1

Keď som spomínala hranie hier, bola som pôvodne ohľadom smartfónu skeptická. Kto by už len využíval skladateľný model typu Flip na hranie hier? Výkon modelu ma príjemne prekvapil a bez akýchkoľvek obáv som si neskôr zapla aj Diablo Immortal a na smartfóne som vyskúšala záťažový test pomocou rebríčka 3Dmark. Osobne tento rebríček pre výkonné modely považujem za dôveryhodný a skóre modelu Galaxy Z Flip 4 ma v ňom príjemne prekvapilo. Pri teste sa mi totiž podarilo dosiahnuť skóre až 2829 bodov, čo smartfón radí niekde medzi iPhone 13 Pro Max a ZTE Nubia Red Magic 7S Pro. Musím však poznamenať, že sa smartfón v rebríčku zatiaľ nenachádza aby poukázal na to, aké je jeho priemerné skóre a vychádzam tak len zo svojho merania.

Model sa ku mne dostal vo verzii 8/128GB, čo je vlastne základnou pamäťovou konfiguráciou smartfónu. Ak by vám bolo málo, 8GB pamäte RAM vám vie doplniť aj úložisko typu UFS 3.1 vo veľkosti 256GB či dokonca 512GB. Keď si však budete vyberať smartfón, určite si zvoľte radšej úložisko „do zálohy“, pretože podporu pre SD karty v smartfóne nenájdeme.

V prípade, že vás o smartfóne zaujíma niečo viac

Na čo som sa zatiaľ nepozrela sú reproduktory. Tie nájdeme v smartfóne dva, jeden klasicky na spodnej hrane smartfónu a druhý v rámiku nad displejom. O reproduktory sa v prípade modelu Galaxy Z Flip 4 postarala spoločnosť AKG a veľmi milo ma prekvapili. V smartfóne som vyskúšala aj funkciu Dolby Atmos, ktorú taktiež podporuje. Zvuk bol nádherne čistý a miestami mi pripomínal môj Bluetooth reproduktor, teda najmä svojou hlasitosťou. Nesmiem zabudnúť ani na možnosti odomykania smartfónu, keďže v tlačidle vypínania nájdeme čítačku odtlačkov prstov. Na tú nemám jediné krivé slovo a osobne tento typ odomykania preferujem zrejme najviac. Spoľahlivé je však aj odomykanie smartfónu pomocou biometrie tváre.

Samsung Galaxy Z Flip displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Prejdem na tému konektivity. Galaxy Z Flip 4 podporuje Wi-Fi štandardy typiu Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6. Bluetooth v prípade tohto modelu nájdeme v štandarde Bluetooth 5.2 a samozrejmosťou je konektivita pomocou NFC napríklad pre platby mobilom. A aby som nezabudla ani na navigačné systémy, ktoré v smartfóne nájdeme ako GPS, Galilelo, Glonass a Beidou. Galaxy Z Flip už pri vybalení prináša operačný systém Android 12 spolu s nadstavbou One UI 4.1.1.

Kamera smartfónu príjemne prekvapila

Nie je žiadnym tajomstvom, že Samsung to s kamerami jednoducho vie. Keď si porovnáme kameru snímača z minulého roka, Samsung nám nepriniesol veľké zmeny. Aj v tomto prípade hlavný širokouhlý snímač priniesol 12 megapixelov s clonou f/1.8 a ultraširoký snímač má rovnako 12 megapixelov s clonou f/2.2. Galaxy Z Flip 4 ponúka napríklad optickú stabilizáciu obrazu, natáčanie 4K videa pri 60fps a aj celkom solídny nočný režim.

S kvalitou fotografií som bola naozaj spokojná, najmä keď sa rozprávame o základnom širokouhlom snímači. Čo mi však chýbalo, bol optický zoom, keďže smartfón ponúka len menej kvalitný digitálny zoom. Smartfón pri pokuse o dvojnásobné priblíženie teda dokázal zareagovať celkom solídne, no vo chvíli, kedy som sa pokúsila už o štvornásobné alebo desaťnásobné priblíženie už nedokázal model priniesť kvalitnejšie snímky. Pochvalu si zaslúži aj rýchla reakcia kamery, zaostrovanie a aj bokeh efekt. Čo by som mala ale spomenúť je to, že si model občas prikrášli farby. Niekomu sa toto však páčiť môže, je to už len otázkou vkusu. Nižšie sa môžete pozrieť na výber niekoľkých snímok, práve z modelu Galaxy Z Flip 4 (pozn.: snímky nižšie prešli redukciou kvality. V plnej veľkosti a kvalite si ich môžete pozrieť tu).

Nočný režim smartfónu je naozaj solídny. Aj v priestore, kde bolo v okolí minimum svetla dokázala kamera priniesť naozaj solídne snímky. Za spomienku stojí tiež to, že nočný režim dokáže pôsobiť skvele aj pre selfie kameru. Občas však tieto snímky zo selfie snímača dokážu byť o niečo menej realistické, ako v skutočnosti sú.

Galaxy Z Flip 4 si poradil aj s videom

Ako som už vyššie spomenula, Galaxy Z Flip 4 ponúka natáčanie 4K videa pri 60fps. Takéto natáčanie videa som si skúsila ako počas dňa tak aj v noci a musím poznamenať, že video počas dňa bolo naozaj vydarené. Optická stabilizácia obrazu si viedla veľmi dobre, no naopak nočné video už mierne zaostávalo. Smartfón trochu horšie zaostroval a to ako vo chvíli, kedy som kráčala, tak aj vo chvíli, kedy som mierne pobehla.

Skladateľný smartfón nemusí byť pre každého, no isto vás nesklame

Samsung Galaxy Z Flip 4 je skvelým skladateľným smartfónom, ktorý si ma za posledné dni získal. Na konštrukciu nemôžem povedať jediného zlého slova aj keď v prípade využívania originálneho koženého obalu od Samsungu môžete rátať s jeho rýchlym opotrebením. Smartfón je sám o sebe ponúka spracovanie na vysokej úrovni a nebála som sa ho využívať. Potešila ma kamera smartfónu, jeho displej ako vnútorný tak aj vonkajší a taktiež výkon, no kde som videla mierne nedostatky bola batéria a nabíjanie. Model by som určite odporučila ľuďom, čo túžia po menej tradičnom, no kompaktnom smartfóne, ktorý sa všade zmestí. Samozrejme v ňom nájdeme niekoľko kompromisov, na ktoré by som si zrejme vedela zvyknúť.

Samsung Galaxy Z Flip 4 zložený
Zdroj: Vosveteit.sk

Cena smartfónu sa aktuálne pohybuje oficiálne na úrovni 1099€ pre verziu 8/128GB. Za túto cenu si vieme kúpiť klasickú vlajkovú loď bez skladateľného displeja, no s lepším nabíjaním či batériou. Je teda len na nás, či siahneme po niečom menej tradičnom alebo vsadíme na klasiku. S modelom Galaxy Z Flip 4 však isto upútate pozornosť na verejnosti, čo sa mi neraz podarilo. Ak by som teda zvažovala kúpu menej tradičného a štýlového modelu, tento smartfón by bol určite mojou voľbou číslo jeden.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre