SamsungSpravodajstvo

Samsung predstavil Galaxy Z Flip 5 a Galaxy Z Fold 5: Čo ponúka nová generácia skladacích smartfónov?

Na svete je nová generácia skladacích smartfónov Galaxy Z Flip a Z Fold.

Dnešný deň je malým sviatkom pre technologických nadšencov. Dôvodom je nová generácia skladacích telefónov z kuchyne Samsungu. Ide konkrétne o 5. generáciu smartfónov Z Fold a Z Flip.

Galaxy Z Flip 5

Samsung pred malými chvíľami predstavil Galaxy Z Flip 5, novú generáciu „Véčok“, ktorá bude mať tie najvyššie ciele. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo si pre nás kórejsky gigant prichystal.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Asi ako prvé, čo nám padne do oka, je predný displej, ktorý dosiahol veľkosť 3,4“, čo je oproti minulej generácii poriadny skok dopredu. Minuloročný Z Flip 4 mal „len“ 1,9“ a každý, kto telefón držal v ruke, tak vie, že využitie predného displeja je limitujúce. No to sa príchodom 5. generácie mení. Veď posúďte nižšie sami.

Samsung Galaxy Z Flip 5_vonkajsi displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Hustota pixelov je 306 ppi (720 x 748 bodov) a ide o Super AMOLED s podporou 60 Hz. S väčším displejom prišlo aj viacero dodatočných vylepšení. Napríklad používatelia môžu z pohodlia vonkajšej obrazovky reagovať na upozornenia, kedy sa vám otvorí klávesnica a následne budete môcť odpísať na správu, ktorá vám prišla. Ďalšou novinkou je aj gesto potiahnutia dvoch prstov smerom k sebe, resp. od seba, kedy sa vám zobrazia všetky widgety, aby ste sa mohli prekliknúť na kartu, ktorú práve potrebujete, napríklad do kalendára. Samsung túto funkciu nazval „Multi Widget View“.

Samsung Galaxy Z Flip 5_vonkajsi displej_Flex Window
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalšou novinkou je, že Samsung umožní vývojárom tretích strán, aby mohli priniesť aj oni svoje miniaplikácie na vonkajšiu obrazovku smartfónu. Okrem iného z vonkajšej obrazovky máte prístup aj k rýchlym nastaveniam, pomocou ktorých môžete ovládať napríklad zvuk, jas, Wi-Fi, Bluetooth a podobne.

Čo sa týka vnútorného displeja, tak ide o 6,7” FHD+ Dynamic AMOLED 2X panel (2640 x 1080, 22 : 9), ktorý podporuje obnovovaciu frekvenciu od 1 do 120 Hz.

Samsung Galaxy Z Flip 5_predny displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Kórejsky gigant vylepšil aj flex pant, kde sa zmenšila medzera. Vďaka tomu sa so zariadením lepšie narába a telefón je celkovo kompaktnejší. Len pre porovnanie, zatiaľ čo Z Flip 4 v zloženom stave bol široký 17,1 mm, tak Z Flip 5 je hrubý len 15,1 mm.

Samsung Galaxy Z Flip 5_novy pant
Zdroj: Vosveteit.sk

Prejdime teraz ku kamere telefónu, ktorú možno využiť aj ako selfie. Telefón disponuje dvomi snímačmi, pričom oba majú rozlíšenie 12 megapixelov. Nejde ale o identické snímače. Prvý z nich je ultraširoký fotoaparát s clonou f2,2, veľkosťou pixelu 1,12 μm a uhlom záberu 123 stupňov, zatiaľ čo ten druhý je širokouhlý s podporou automatické ostrenia Dual Pixel AF, optickou stabilizáciou obrazu, clonou f 1,8, veľkosťou pixelu 1,8 μm a uhlom záberu 83 stupňov.

Samsung Galaxy Z Flip 5_kamera telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozrime sa teraz na zmeny pod kapotou. To najvýraznejšou je procesor Snapdragon® 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy, ktorý sľubuje skokové zlepšenie výkonu. Okrem iného je smartfón vybavený 8 GB RAM a úložným priestorom o kapacite 256 GB, resp. 512 GB podľa zvoleného variantu. Čo zamrzí je veľkosť batérie, ktorá má „len“ 3 700 mAh, rovnako ako predchodca. A hoci Samsung sľubuje lepšiu výdrž, tak až testy ukážu, či tomu tak skutočne je. Čo sa týka nabíjania, tak kórejsky gigant sľubuje, že zariadenia za 30 minút pri 25 W nabíjaní nabijete na 50%. Nechýba ani bezdrôtové nabíjanie či funkcia zdieľania energie, no je otázne, či túto funkciu pri relatívne malej kapacite batérie využijete. Mimochodom, nabíjačku v balení telefónu nehľadajte, nenájdete ju tam.

Mnohých možno ešte sklame, že aj v tejto generácii telefónu chýba Samsung Dex. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o funkciu, pomocou ktorej môžete vyvolať rozhranie podobné tomu počítačovému potom, ako smartfón pripojíte k externej obrazovke.

Galaxy Z Fold 5

Pozrime sa aj na Z Fold 5. Začnime vonkajším displejom, ktorý je veľký 6,2“, pričom ide o HD+ Dynamic AMOLED 2X panel s rozlíšením 2316 x 05 bodov s obnovovacou frekvenciou medzi 48 Hz až 120 Hz. Vo vrchnej časti displeja nájdeme prednú kameru s rozlíšením 10 MP s clonou f2,2, veľkosťou veľkosť pixelu 1,22 μm a uhol záberu 85 stupňov. Telefón v loženom stave má 67,1 x 154,9 x 13,4 mm.

Samsung Galaxy Z Fold 5_predny displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď telefón otvoríte, tak vnútorný displej má 7,6“. Ide o 7,6” (19,3 cm) QXGA+ Dynamic AMOLED 2X Infinity Flex Display panel s rozlíšením 2176 x 1812. Displej je zároveň schopný obnovovať obrazovku od 1 Hz do 120 Hz.  Rovnako treba spomenúť aj rozmery smartfónu, ktoré v rozloženom stave narastú na 129,9 x 154,9 x 6,1 mm. Zároveň poteší, že maximálny jas displeja sa zvýšil o viac ako 30% na hodnotu 1 750 nitov, čo je poriadny skok v porovnaní s predošlou generáciou mobilu.

Samsung Galaxy Z Fold 5_vnutorny displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Tou najvýraznejšou zmenou oproti minuloročnej generácii, je procesor a väčšia parná komora, ktorá odvádza teplo. Ako už asi tušíte, tak v smartfóne nájdeme Snapdragon® 8 Gen 2 Mobile Platform for Galaxy, ktorý oproti predošlej generácii ponúka o 18% vyšší výkon pri CPU, 32% pri GPU a 25% pri NPU, hovorí Samsung. V prípade parnej komory, tak tá narástla o 38%. V praxi by to malo znamenať, že telefón sa bude menej zahrievať, čo sa odzrkadlí aj na celkovom výkonne mobilu. Zároveň smartfón disponuje 12 GB RAM a úložným priestorom o kapacite 256 GB, resp. 512 GB alebo 1 TB.

Samsung Galaxy Z Fold 5_zlozeny
Zdroj: Vosveteit.sk

Samsung ďalej zakomponoval do telefónu aj viacero softvérových vylepšení. Napríklad, po novom možno pracovať s dvomi prstami súčasne, čo zlepší prácu s viacerými aplikáciami v jednom momente. Okrem iného možno schovávať otvorené okná ich presunutím na okraj obrazovky. Samozrejme, nechýba ani funkcia ich vyvolania späť. Ak sa teraz pýtate, či tieto vylepšenia prídu aj do starších modelov, tak nemáme pre vás nateraz odpoveď. V súčasnosti sú k dispozícii len vo Fold 5 a na otázku, či prídu neskôr aj do staršej generácie, nevedel zástupca slovenskej pobočky spoločnosti odpovedať počas predstavenia smartfónu.

Samsung Galaxy Z Fold 5_vnutorny displej_priehlbina
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalšou novinkou je vylepšený pánt, ktorý sľubuje 200-tisíc otvorení a zatvorení zariadenia bez poškodenia. Ten je okrem iného tesnejší, čo prispieva k lepšej manipulácii so zariadením.

Samsung Galaxy Z Fold 5_pant
Zdroj: Vosveteit.sk

Vylepšená bola aj lišta Taskbar umožňuje rýchlo prepínať medzi často používanými aplikáciami. Teraz zobrazuje až štyri naposledy použité aplikácie.

Keď príde reč na hlavný kamerový modul, tak ten disponuje tromi snímačmi. Prvý sa chváli 50 MP rozlíšením a ide o širokouhlý fotoaparát s podporou automatického ostrenia Dual Pixel AF, optickou stabilizáciou obrazu OIS, clonou f1,8, veľkosťou pixelu 1,0 μm a uhlom záberu 85 stupňov. Dopĺňa ho 12 MP ultraširoký fotoaparát s clonou f2,2, veľkosť pixelu 1,12 μm a uhol záberu 123 stupňov. Posledný snímač je 10 MP PDAF teleobjektív s clonou f2,4, optickou stabilizáciou obrazu OIS, veľkosť pixelu 1,0 μm, uhlom záberu 36˚ a podporuje aj 3x optický zoom.

Samsung Galaxy Z Fold 5_kamerovy modul
Zdroj: Vosveteit.sk

Prejdime teraz k batérii, ktorá má kapacitu 4 400 mAh. Ide o rovnakú kapacitu, ako tomu boli aj pri predošlej generácii, bohužiaľ. Samsung sľubuje, že pri 25W nabíjaní ju za 30 minút nabijete na 50%. Nechýba ani funkcia bezdrôtového nabíjania či reverzné nabíjanie. Rovnako treba povedať, že nabíjačku v balení telefónu nehľadajte, nenájdete ju tam.

Softvér, technológie a cena

Záverom treba povedať, že obe zariadenia prichádzajú na trh s Androidom vo verzii 13 v kombinácii s nadstavbou One UI 5.1. Nechýba ani podpora technológií ako 5G, LTE, Wi-Fi 6SE, Bluetooth vo verzii 5.3, či Samsung Knox. Viacerých poteší aj prítomnosť IPX8 certifikácie, teda zvýšenej odolnosti voči vode a prachu.

V prípade, ak budete mať záujem o jeden z modelov vyššie, tak si Samsung za ne nechá aj poriadne zaplatiť. No treba povedať, že spoločnosť prvým záujemcom ponúka vyššiu verziu telefónu za cenu nižšej. Nižšie si môžete pozrieť cenu ako aj farebné varianty telefónov, ktoré budú dostupné na našom trhu. Mobilné telefóny  bude možné na Slovensku predobjednať od 26. júla a v predajniach budú k dispozícii od 11. augusta 2023.

MODEL VEĽKOSŤ ÚLOŽISKA FARBY ODPORÚČANÁ MALOOBCHODNÁ CENA ÚVODNÁ PONUKA „VYŠŠIA PAMÄŤ ZA NIŽŠIU“
Galaxy Z Flip5 8 + 256 GB šedá*

zelená, fialová, béžová

grafitová

1199 eur
8 + 512 GB 1319 eur 1199 eur
Galaxy Z Fold5 12 + 256 GB šedá*,

čierna, modrá, béžová

1899 eur
12 + 512 GB 2019 eur 1899 eur
12 + 1 TB** čierna, modrá, béžová 2259 eur 2019 eur
Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Zobraziť komentáre
Close
Close