Ako môžete predĺžiť životnosť batérie smartfónu? Toto by ste mali vedieť!

Čo môžete spraviť pre to, aby vám batéria smartfónu nedegradovala tak rýchlo? Pozrite sa na tieto tipy, ako môžete predĺžiť životnosť batérie.

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger), koláž: Vosveteit.sk

Jedným z najviac skúšaných komponentov v našich smartfónoch je batéria. Mnohí z nás sa k nej nesprávajú šetrne, čo vedie k jej znehodnoteniu. Všetko je to o chemických reakciách vo vnútri batérie, ktoré spôsobujú degradáciu. Ide o prirodzený proces, no v niektorých prípadoch tento proces akcelerujeme. Dnes nie je ničím výnimočným, ak už po roku používania telefónu batéria nevydrží riadne fungovať ani pol dňa. Existuje ale viacero spôsobov, ako môžeme predĺžiť životnosť batérie.

Vyhnite sa extrémnym teplotám

Nevystavujte svoj smartfón veľmi vysokým alebo veľmi nízkym teplotám, pretože to môže poškodiť batériu. Vystavenie telefónu nevhodnej teplote vedie k procesu, ktorý sa volá termická degradácia elektrolytu batérie. Výsledkom tohto procesu je, že elektrolyt, ktorý sa nachádza medzi elektródami, sa rozpadá rýchlejšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Chráňte telefón pred priamym slnečným žiarením

Nenechávajte telefón na priamom slnku alebo v horúcom aute a uchovávajte ho čo najviac na chladnom a suchom mieste. V ideálnom prípade by ste mali batériu telefónu držať pri bežnej izbovej teplote, aby ste sa vyhli poškodeniu batérie a jeho ďalších komponentov.

Nevybíjajte batériu na 0% a ani ju nenabíjajte na 100%

Pred nabíjaním sa snažte, aby sa batéria úplne nevybila. Lítium-iónové batérie, ktoré sa bežne používajú v smartfónoch, majú obmedzený počet nabíjacích cyklov, preto je najlepšie udržiavať úroveň batérie medzi 20 % a 80 %. Pri úplnom vybití sa totiž v batérii môžu tvoriť kryštáliky, ktoré môžu poškodiť jej vnútorné štruktúry a obmedziť jej schopnosť uchovávať náboj.  Rovnako by sme ale batériu nemali nabíjať na 100%. Pri úplnom nabití batérie dochádza k preťaženiu jej buniek, čo môže tiež viesť k poškodeniu a zníženiu jej životnosti.

Preto sa odporúča batériu smartfónu nabíjať skôr častejšie a v menších množstvách tak, aby sa nedostala do stavu úplného vybitia a ani plného nabitia.

Používajte certifikovanú nabíjačku

Použite nabíjačku, ktorá bola dodaná so smartfónom alebo nabíjačku, ktorá je špeciálne navrhnutá pre váš model zariadenia. Použitie nesprávnej nabíjačky môže poškodiť batériu a znížiť jej životnosť. Nemusí napríklad podporovať správny nabíjací protokol výsledkom čoho môže byť, že počas nabíjania sa bude generovať neprimerané teplo, prípadne môže spôsobiť skrat.

Po úplnom nabití batérie odpojte zariadenie zo siete

Batériu smartfónu neprebíjajte. Po úplnom nabití ho odpojte od nabíjačky, aby ste predišli poškodeniu batérie. No pravdou je, že tu sa názory rôznia. Niektorí hovoria, že nedochádza k tak veľkej degradácii batérie, aby ste odpájali nabíjačku od zariadenia, keď je na 100% nabité. Nové zariadenia dokážu tok energie totiž regulovať a zastaviť ho, keď je to potrebné. No niektoré analýzy predsa len ukazujú, že by sme mali odpájať zariadenie zo siete, keď je nabité.

Vypnite nepotrebné funkcie

Vypnite funkcie ako Wi-Fi, Bluetooth a GPS, keď ich nepoužívate. Tieto funkcie rýchlo vybíjajú batériu, takže budete musieť zariadenie nabíjať častejšie. Odporúča sa preto, aby ste tieto funkcie nemali aktívne, ak ich nepoužívate.

Znížte jas obrazovky

Ako pri každom zariadení, tak displej je najväčším žrútom energie. Preto zníženie jasu obrazovky môže tiež pomôcť šetriť výdrž batérie. Môžete tiež nastaviť svoj telefón tak, aby automaticky upravoval jas na základe okolitého svetla okolo vás.

Zatvorte aplikácie, keď ich nepoužívate

Aplikácie spustené na pozadí môžu vybíjať batériu, aj keď ich nepoužívate. No v tomto prípade treba odsledovať, ktoré aplikácie sú žrútom energie. Android totiž väčšinu aplikácií, ako ju opustíte, presunie do režimu hlbokého spánku, v ktorom na svoj chod nepotrebujú veľa energie. Časť aplikácií ale aj napriek tomu, že ju opustíte, môže neprimerane míňať batériu. Ide hlavne o aplikácie, ktoré sa synchronizujú na pozadí zariadenia. Môže ísť napríklad o sociálne siete.

Obmedzte upozornenia

Upozornenia z aplikácií môžu byť veľkou záťažou pre vašu batériu. Pri každom upozornení vám zavibruje mobil a rozsvieti sa obrazovka. Viete, koľko upozornení vám príde denne? Zväčša sú to stovky notifikácií.

Používajte režim úspory energie

Väčšina smartfónov sa dodáva s režimom úspory energie, ktorý môže pomôcť predĺžiť výdrž batérie. Po aktivácii tento režim vypne určité funkcie, zníži jas obrazovky a obmedzí používanie aplikácií. No rovnako treba povedať, že obmedzí aj upozornenia či funkciu synchronizácie účtov.

Udržujte svoj telefón aktualizovaný

Pravidelné aktualizácie softvéru neriešia len problémy s nebezpečným softvérom, ale môžu pomôcť predĺžiť aj výdrž batérie. Tieto aktualizácie obsahujú optimalizácie, ktoré môžu zefektívniť vykonávanie rôznych úloh v telefóne, čím dochádza k šetreniu energie.

Použiť tmavý režim

Pri smartfónoch s typom displeja AMOLED, by sme mali používať funkciu tmavého režimu, ktorý šetrí energiu. Dôvodom je, že tento typ displeja pri pixeloch, ktoré sú čierne, vypína podsvietenie pixelov, čim šetrí energiu.

Nepoužívajte animované tapety

Animované tapety môžu byť zábavné, ale prispievajú tiež k rýchlejšiemu vybíjaniu zariadenia. Držte sa statických tapiet, aby ste šetrili výdrž batérie.

Zakážte služby určovania polohy

Služby určovania polohy, ktoré aplikáciám umožňujú prístup k údajom o vašej polohe, môžu značne vybíjať batériu. Skúste zakázať služby určovania polohy pre aplikácie, ktoré ich nepotrebujú, alebo použite možnosť „Pri používaní“ namiesto možnosti „Vždy“. Batéria vášho telefónu sa vám poďakuje.

Používajte funkcie optimalizácie batérie

Možno ste to nevedeli, ale mnohé smartfóny disponujú funkciou optimalizácie batérie. Tento nástroj môže obmedziť funkcie aplikácií, obmedziť aktivitu na pozadí a upraviť nastavenia výkonu, aby sa šetrila energia batérie.

Vypnutie vibrácií a hmatovej odozvy

Vibrácie a hmatová odozva môžu byť užitočné, ale môžu tiež vybíjať batériu. Skúste tieto funkcie vypnúť alebo znížiť ich intenzitu, aby ste šetrili výdrž batérie.

Používajte Wi-Fi namiesto mobilných dát

Wi-Fi využíva menej energie batérie ako mobilné dáta, takže ak sa nachádzate v oblasti s pokrytím Wi-Fi, skúste ho použiť namiesto mobilných dát. Vo všeobecnosti platí, že čím ďalej sa nachádzate od vysielača signálu, tak tým viac energie potrebujete na to, aby ste boli pripojení na internet.

Nepoužívajte zbytočné miniaplikácie

Widgety môžu byť pohodlné, ale môžu tiež vybíjať batériu. Skúste obmedziť počet miniaplikácií, ktoré používate na domovskej obrazovke alebo ich úplne zakážte. Prinajmenšom by ste mali odstrániť tie widgety, ktoré sa často aktualizujú na pozadí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre