Ako veľmi vybíja zapnuté Bluetooth batériu vášho smartfónu? Pozrite sa na výsledky tohto testu!

Pripojenie Bluetooth v smartfóne nemusí znamenať rýchle vybíjanie batérie. Pozrite sa, ako dopadol tento test výdrže zariadení.

bateria telefonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

S príchodom smartfónov, ktoré vo svojej výbave neponúkajú 3.5mm jack pre pripojenie slúchadiel, sa medzi používateľmi spopularizovala funkcia Bluetooth. Tá už dnes neslúži len pre prenášanie dát medzi zariadeniami, no nájde sa len malé množstvo ľudí, ktoré ho nevyužívajú aj pre pripojenie slúchadiel k telefónu či reproduktoru. Okrem toho nám táto funkcia v smartfóne slúži aj pre neustále prepojenie s inteligentnými hodinkami alebo fitness náramkom, a preto Bluetooth v zariadení vypíname len málokedy. Dokáže nám to však vybiť batériu viac ako keby sme ho mali vypnuté? A aký veľký rozdiel to dokáže spraviť pri bežnom používaní? Pozrite sa na výsledky testu, ktorý vykonal portál androidauthority.com.

O koľko vybíja Bluetooth batériu viac keď je aktívne?

Medzi používateľmi sa šíria domnienky, že aktívne služby ako Wi-Fi, NFC alebo Bluetooth dokážu smartfón vybíjať o niečo rýchlejšie. Je však rozdiel skutočne taký výrazný? Odpoveď nám prezradí test, v ktorom sa objavilo hneď päť zariadení od rôznych výrobcov. Sú nimi Samsung Galaxy S20+, Huawei P40 Pro, ZTE Axon 11, Poco F2 Pro a Realme X3 Superzoom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Test spočíval z troch fáz, kedy sa prvá fáza delila na 3 x 90 minút. Prvých 90 minút sa na smartfónoch surfovalo na internete, následne sa odložili na 90 minút k nečinnosti a potom sa opäť surfovalo na 90 minút po internete. Túto fázu vystriedala fáza č. 2. Tá trvala 16 hodín a telefóny pri tom boli odložené k nečinnosti. Fáza č. 3 kopírovala postup z prvej fázy. Počas tohto testu boli v telefónoch deaktivované funkcie ako NFC, Bluetooth aj mobilné dáta a jedinou výnimkou bola aktívna sieť Wi-Fi. Bez nej by totiž nedokázali testeri surfovať po internete. Rovnaký test s tými istými podmienkami však následne vykonali s tými istými zariadeniami po aktivácii Bluetooth. Výsledky hovoria za všetko.

Bluetooth batéria test č.1
Zdroj: androidauthority.com

Celkový rozdiel medzi situáciou so zapnutým Bluetooth a situáciou pri jeho deaktivácii boli necelé dve percenta batérie. Pri vypnutí tejto funkcie v našom smartfóne tak dokážeme ušetriť len 1.8%, no tu treba spomenúť, že výsledky sa môžu líšiť v závislosti od zariadenia. Najväčší rozdiel však v teste sa ako najväčší rozdiel objavili 3% u modelov Huawei P40 Pro a Poco F2 Pro. Tento rozdiel mohol spôsobiť hardvér, no aj softvérová optimalizácia telefónov.

Druhý test sa pozrel na krátkodobé používanie pripojenia

Pri druhom teste sa opäť stretli tie isté zariadenia. V teste sa zisťovalo, ako sú na tom telefóny pri krátkodobom používaní, teda pri sledovaní štyroch hodín videa. Tento test sa na každom jednom telefóne opakoval 3x, pričom prvý raz to bolo s deaktivovaným Bluetooth, druhý raz sa toto pripojenie len aktivovalo a tretí raz sa k telefónu aktívne pripojilo zariadenie. Výsledok nám teda prezradí, aký veľký rozdiel spraví napríklad počúvanie hudby prostredníctvom Bluetooth slúchadiel a počúvanie hudby cez reproduktor.

Bluetooth batéria test č. 2
Zdroj: androidauthority.com

Rozdiely nám dokázali veľa prezradiť. V priemere sa pri používaní telefónu s aktívnym, no nepripojeným Bluetooth zariadením dokázala batéria vybiť o 1.6% viac, ako pri deaktivovanom pripojení. Naopak medzi sledovaním videa so zvukom cez reproduktor alebo prostredníctvom Bluetooth zariadenia sme nemohli nájsť takmer žiadny rozdiel. V konečnom dôsledku tak nedáva žiadny význam sa tomuto pripojeniu vyhýbať. Rozdiely pri vybíjaní batérie totiž takmer ani nepostrehneme.

Využívate ku svojmu smartfónu nejaké Bluetooth príslušenstvo? A vypínate ho, keď príslušenstvo nevyužívate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre