SpravodajstvoTechnológie

Ako vplýva jas displeja na výdrž batérie smartfónu? Výsledok vás pravdepodobne prekvapí!

Jas displeja môže výrazne ovplyvniť životnosť batérie nášho smartfónu. Nie je to však jediné, na čo by sme si mali dať pozor.

Jedným z najvýznamnejších faktorov, ktoré zvažujeme pri rýchlom vybíjaní batérie smartfónu, je bezpochyby jas displeja. Vyšší jas totiž môže spôsobiť rýchlejšie vybíjanie, čo samozrejme nikoho neprekvapí. Aké sú ale rozdiely pri využívaní vyššej či nižšej úrovne jasu? A vplýva na to aj pozadie displeja alebo na zobrazovanom obsahu nezáleží? Ak by ste chceli vedieť výsledok, určite si takýto test môžete vykonať aj vy sami doma. Jednoduchšie pre vás však bude, keď sa pozriete na náš článok a zistíte, ako veľmi môže práve úroveň jasu v našom smartfóne ovplyvňovať výdrž batérie. Aj vy tak môžete ušetriť nejaké to percento batérie a zároveň šetriť jej zdravie.

Maximálny vs. minimálny jas displeja

K tomu, aby sme otestovali, ako veľmi vplýva jas displeja na našu batériu, by sme museli mať ideálne podmienky. Museli by sme teda rátať s tým, že náš telefón je vždy nabitý úplne na 100% a pri vybití na 0% sa vypne. Rovnaké podmienky sa vyskytli aj v staršom teste jedného z používateľov známeho fóra xda-developers.com, ktorý svoju cestu zmapoval. My sa teraz pozrieme na výsledky pri využití úplne svetlého pozadia. Ak by sme teda využili úplne svetlú bielu tapetu, pri využití maximálneho jasu by sa nám smartfón vedel vybiť za približne polovičný čas v porovnaní s minimálnym jasom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V teste tohto používateľa bol rozdiel výrazný. Pri maximálnom jase a svetlej tapete dokázal svoj model vybiť za rovných 5 hodín nečinnosti. Jedinou činnosťou smartfónu bol totiž rozsvietený displej. Pri minimálnom jase to v tom istom smartfóne trvalo 10 hodín a 20 minút, čo je skutočne výrazný rozdiel.

Rovnako tu treba spomenúť, že výsledky sa môžu líšiť v závislosti od kapacity batérie smartfónu a technológie displeja. Preto sa je potrebné na výsledky testu pozerať s nadhľadom a skôr ich brať ako všeobecné zovšeobecnenie, ako vplýva jas displeja na batériu. V tomto prípade šlo o technológiu AMOLED displeja, pri ktorej malo zmysel otestovať ako vplýva jas displeja aj pri úplne tmavom pozadí. To totiž dokáže spraviť veľké rozdiely, nakoľko sa pri tmavej tapete skutočne čierne pixely nezapnú.

  • Maximálny jas, biele pozadie: 5hod 00min
  • Minimálny jas, biele pozadie: 10hod 20min

Pri tmavom pozadí je lepšie využiť maximálnu úroveň jasu

Pozrieme sa aj na údaje, ktoré vznikli pri rovnakom testovaní výdrže batérie, no s tmavým pozadím. Ako sme už totiž spomenuli, skutočná čierna farba pri AMOLED displeji neaktivuje pixely, ktoré by mali zobraziť čiernu farbu. Pri maximálnom jase tak výsledok výdrže bol 10 hodín a 52 minút. Paradoxne, pri najnižšej úrovni jasu už výsledky tak pôsobivé neboli. Minimálny jas displeja v kombinácii s čiernym pozadím dokázal mobil udržať pri živote 10 hodín a 47 minút. Celkovo teda o 5 minút menej. Výsledky boli v skratke nasledujúce.

  • Maximálny jas, čierne pozadie: 10hod 52min
  • Minimálny jas, čierne pozadie: 10hod 47min

No treba uviesť, že v tomto prípade bol zobrazený čierny panel, ktorý nie je aktívne podsvietený v prípade telefónov s AMOLED displejmi. Ak by bolo ale prehrávané video, tak rozdiel by bol zreteľnejší.

Výsledky tohto testu však nemôžeme brať ako stopercentné a aplikovateľné na každý model telefónu, keďže bol testovaný jeden špecifický model smartfónu. Nemožno ho teda aplikovať na váš konkrétny smartfón. No na druhej strane nám ponúka aspoň taký pohľad do problematiky. Výsledky jasne ukazujú, že úroveň jasu má významný dopad na výdrž batérie, najmä v prípade, ak zobrazovaný obsah je biely, resp. farebný. S istotou teda vieme povedať, že jas displeja skutočne vplýva na výdrž našej batérie, no treba uviesť i to, že sa to odvíja aj od zobrazovaného obsahu.

Ako vplýva úroveň jasu na vaše pozadie? A regulujete si ho sami alebo využívate automatický jas? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close