Môžeme náš notebook nechať neustále pripojený k nabíjačke? Alebo by sme sa tomuto zvyku mali vyhnúť?

Môžeme svoj notebook nechať neustále nabíjať alebo ho aj používať mimo nabíjačku. Pozrite sa s nami, ktoré riešenie je lepšie.

Bateria notebook
Zdroj: Vosveteit.sk, Pixabay.com (Manuchi)

Ak využívate notebook miesto stolného počítača, určite ste sa stretli s dilemou, či je lepšie ho nechať pripojený k nabíjačke alebo ho neustále pripájať a odpájať od elektriny. V prípade že svoj prenosný počítač využívate primárne na stole, nerobí vám vôbec problém nabíjať ho celý čas. Ak sa s ním však pohybujete, pripájate a odpájate ho takmer neustále. Ktoré riešenie je teda najlepšie pre batériu nášho notebooku? Odpoveď nie je taká jednoznačná, ako by ste si mohli myslieť. Na celú túto problematiku sa pozrel portál makeuseof.com a my sa na ňu pozrieme teraz spoločne. Teraz sa však zamyslite, ako využívate svoj notebook vy?

Náš notebook by sme nemali úplne vybíjať

Či už pracujeme s notebookom akokoľvek, nemali by sme ho úplne vybíjať. V dnešných notebookoch nájdeme dva druhy batérií, lítium-iónové a lítium-polymérové. Pre oba druhy batérií platia dve pravidlá, prvé znie, že sa batérie nemôžu prebíjať. Ak necháme náš notebook na nabíjačke dlhšie ako je potrebné, určite nepríde k poškodeniu našej batérie. Po dosiahnutí 100% nabitia batérie sa príjem energie zastaví a udržuje našu batériu na plnej úrovni nabitia. Druhé pravidlo však hovorí o poškodení batérie, ktoré môže nastať pri odpojení notebooku z nabíjačky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Úplné vybitie batérie jej totiž neprospieva a ak necháme náš notebook úplne vybitý dlhú dobu, môže prísť k nie veľmi príjemnému dôsledku. Nemuseli by sme ho už vedieť nikdy nabiť. Ak by sme sa teda držali tohto pravidla, vyšlo by nám, že je pre nás výhodnejšie nechať svoj notebook neustále na nabíjačke. Ani to však nie je úplne najlepšie.

klesanie kapacity batérie
Zdroj: Battery University

Ako môžete vidieť v tabuľke vyššie, pri ponechaní našej batérie pri 100% úrovne nabitia sa pôvodná kapacita batérie znižuje rýchlejšie, ako keby sme naše zariadenie nechali napríklad pri 40%. Vplýva na to aj teplo, no rozdiely vedia byť zásadné. Ako ste si však dobre všimli, nie je úplne najlepšie mať svoju batériu nabitú neustále na 100%. Náš notebook by sme teda niekedy mali z elektriny aj odpojiť.

Aj keď sme si však povedali, že notebooku neprospieva úplné vybíjanie do nuly a ani úplné nabíjanie na 100%, mali by sme takýto proces aspoň raz do mesiaca praktizovať. Pri takomto úplnom vybití a následnom nabití prichádza ku kalibrácii batérie. Nie je teda všetko také čiernobiele, ako by sa možno zdalo.

Takto by ste sa ku svojej batérii v notebooku mali správať

Okrem tepla či úrovne nabitia na batériu vplýva aj viacero ďalších faktorov. Spomenúť musíme aj nabíjacie cykly, keďže každá batéria zvláda určitý počet nabíjacích cyklov predtým, než jej pôvodná kapacita klesne na nízku úroveň. A aj keď neustále držanie nášho notebooku na nabíjačke dokáže ničiť našu batériu, neustále nabíjanie a vybíjanie na tom nie je o nič lepšie. Každý výrobca odporúča iné zaobchádzanie s našim zariadením, preto by ste mali hľadieť aj na to, kto váš notebook vyrobil. Zatiaľ čo taký Acer odporúča vytiahnuť batériu z notebooku v čase, kedy ho nepoužívame, Asus má na to iný názor. Ten zasa odporúča, aby sme svoj notebook vybili na 50% aspoň raz za dva týždne.

Opak zasa tvrdí Dell, ktorý používateľom vraví, že nie je žiadny problém, keď svoj notebook necháme neustále na nabíjačke. Americký Apple nemá žiadne striktné pravidlo k nabíjaniu MacBookov. Namiesto toho vydal zaujímavý výrok.

Ideálny používateľ je dochádzajúci človek, ktorý používa svoj notebook vo vlaku, no pripojí ho na nabíjačku keď príde do kancelárie. Vďaka tomu šťava batérie neustále tečie…

Finálny výrok pre vás teda žiaľ nemáme. Najlepšie však zrejme bude, ak nájdeme kompromis medzi dvoma protipólmi. Svoj notebook budeme nejakú dobu využívať intenzívne a potom ho na dlhšiu dobu necháme pripojený k nabíjačke.

Ako sa staráte o nabíjanie svojho notebooku vy? Nechávate ho neustále nabíjať alebo ho aj odpájate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre