SpravodajstvoTechnológie

Rýchle nabíjanie dnes nájdeme v 4 z 5 smartfónov: Aká je priemerná rýchlosť nabíjania na trhu?

Priemerná rýchlosť nabíjania sa tento rok opäť zvýšila. Rýchle nabíjanie dnes už vieme nájsť aj v skutočne lacných smartfónoch.

Rýchle nabíjanie sa dnes už stalo akýmsi štandardom, bez ktorého si mnohí nevedia ani len predstaviť používanie svojho smartfónu. V mnohých prípadoch si vieme výraznú časť batérie nabiť už v priebehu niekoľkých minút a nie je ničím nezvyčajným, keď plnú kapacitu batérie nabijeme za menej ako hodinu. Vďaka štatistikám z Counterpoint Research sa však dnes vieme pozrieť na to, koľko percent smartfónov disponuje nabíjaním rýchlejším ako 10W a aká je dokonca priemerná rýchlosť nabíjania na trhu. Za spomenutie však stoja aj rôzne míľniky, ktoré dosiahli rôzni výrobcovia telefónov práve v oblasti vývoja rýchleho nabíjania. Patrí váš model teda skôr do priemeru alebo sa nabíja rýchlejšie ako väčšina zariadení na trhu? Pozrite sa na to spolu s nami!

Rýchle nabíjanie je v telefónoch čoraz častejšie

Keď vezmeme do úvahy globálny trh so smartfónmi, už len jeden z piatich zariadení neponúka možnosť nabíjania rýchlejšieho ako 10W. Štatistiky z tohto roka nám potvrdili, že až 80% smartfónov dnes umožňuje využívať rýchle nabíjanie, pričom len 20% smartfónov naopak takéto nabíjanie nepodporuje. Okrem toho štatistiky z minulého roka nám poukázali na to, že tento podiel bol mierne rozdielny, keďže minulý rok ponúkalo rýchle nabíjanie len 74% smartfónov. Podiel sa teda v rámci jedného roka výraznejšie zvýšil.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo používatelia preferujú rýchle nabíjanie v telefónoch? Jedným z dôvodov je to, že takmer polovica používateľov strávi so svojím smartfónom počas dňa aspoň 5 hodín. To je už výrazná doba k tomu, aby potrebovali počas dňa svoj telefón dobiť aspoň raz, ak nie viackrát počas kratších úsekov. Počas tohto aktívneho času využívajú telefóny ako na prácu a produktívne aktivity, tak aj pre spojenie sa so známymi, priateľmi alebo rodinou či dokonca pre zábavu ako je hranie hier či sledovanie videí. Väčšiu spotrebu energie a teda tiež rýchlejšie nabíjanie si vyžadujú aj nové technológie ako je 5G, ktoré dokáže batériu vybíjať o niečo rýchlejšie ako staršie 4G LTE.

Aktuálnym vrcholom je 240W nabíjanie

Nie každé rýchle nabíjanie je rovnaké. Ako sme už vyššie spomenuli, pre štatistiky sa ako takéto nabíjanie charakterizuje každé, ktoré ponúka výkon vyšší ako 10W. Už v roku 2018 však spoločnosť OPPO priniesla na trh model s podporou 50W nabíjania. O rok neskôr pritom vsadila na 65W nabíjanie. V roku 2020 trh ohromilo čínske Xiaomi, ktoré ponúklo model so 120W nabíjaním. Takéto rýchlejšie nabíjanie nájdeme dnes v mnohých modeloch ako strednej, tak aj vyššej triedy. Minulý rok však bol pre toto odvetvie dôležitý, keďže sa výrobcovia predbiehali, kto prinesie najrýchlejšie nabíjanie.

Rýchle nabíjanie štatistiky Q1 2023
Zdroj: Counterpoint Research

Vo výsledku tak spoločnosť Realme na začiatku roka odprezentovala 150W nabíjanie. To neskôr pokorilo vivo s 200W nabíjaním a Xiaomi s 210W nabíjaním. Tento rok však začiatkom tohto roka predbehlo Xiaomi opäť Realme s tým, že ich rýchle nabíjanie ponúka až 240W. Toto sú všetko však len vrcholné možnosti nabíjania, ako je na tom ale priemer?

Priemerné rýchle nabíjanie je taktiež čoraz rýchlejšie

Ešte minulý rok bolo priemerné rýchle nabíjanie na úrovni 30W. Táto úroveň sa však pochopiteľne z roka na rok zvýšila a dnes sa priemerný smartfón nabíja približne pri úrovni 34W. Takáto rýchlosť nabíjania dokáže vystačiť aj k tomu, aby svoj telefón nabili rýchlejšie ako za jednu hodinu. Okrem toho však takéto nabíjanie nájdeme v takmer akomkoľvek smartfóne, ktoré sa na trhu pohybuje v cenovej úrovni okolo 200€ a viac.

Rýchle nabíjanie Q1 2023
Zdroj: Counterpoint Research

Priemerná rýchlosť nabíjania v smartfónoch u rôznych výrobcov sa pritom líši. Tri spoločnosti, teda Apple, Samsung a Motorola v priemere prinášajú modely, ktoré sa nabíjajú pomalšie ako pri 34W. Naopak také Realme, OPPO, Xiaomi, vivo a HONOR ponúkajú v priemere oveľa vyššie nabíjanie. To sa pokojne približuje až k 50W. Do úvahy pritom berieme modely z prémiovej triedy, no aj základné zariadenia.

Aké rýchle nabíjanie ponúka váš smartfón? A ste s touto rýchlosťou spokojní? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close