SpravodajstvoTechnológie

5G vybíja batériu smartfónu rýchlejšie, no niektoré modely telefónov majú výhodu. Máte takýto mobil i vy?

Pripojenie k 5G sieti dokáže stále negatívne ovplyvniť výdrž našej batérie. Novšie smartfóny sa s tým ale vysporiadajú lepšie.

Pripojenie pomocou 5G siete dnes už nie je ničím nezvyčajným. Aj v menších mestách sa vieme stretnúť s pokrytím sieťou piatej generácie a ak vlastníte kompatibilný telefón, pravdepodobne ste sa už niekedy k tejto sieti pripojili. Pri pripojení do aktuálne najrýchlejšej siete operátorov sa však môžeme stretnúť aj s vyššou spotrebou batérie, čo potvrdzujú aj štatistiky, ktoré nám priniesla spoločnosť Ookla na svojej webovej stránke. Ako veľmi však 5G sieť vplýva na rýchlosť vybíjania batérie a prečo záleží aj na tom, aký smartfón využívame? Na to sa teraz pozrieme spoločne.

Vybíjanie batérie pri pripojení do 5G je výraznejšie

Aj lacnejšie smartfóny dnes podporujú pripojenie do 5G siete. Ak ste si teda v posledných mesiacoch kúpili nový smartfón, pravdepodobne to podporuje aj ten váš. Pri pripojení do novšej siete ste pravdepodobne zaregistrovali aj rýchlejšie vybíjanie batérie vášho smartfónu. Nie, toto vybíjanie sa vám len nezdalo, čo potvrdzujú aj najnovšie štatistiky. Vďaka nim vieme povedať, že pripojenie do 4G LTE siete je na batériu menej náročnejšie ako novšie a rýchlejšie pripojenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
5G a vybíjanie batérie test
Zdroj: Ookla

Ako môžete vidieť, tento test sa zameriava na to, ako čipset v smartfóne vplýva na vybíjanie batérie v závislosti od internetového pripojenia. Vďaka týmto štatistikám môžeme povedať, že aj čipset v smartfóne je významným prvkom pri tom, ako rýchlo sa nám batéria vybije počas pripojenia do 4G LTE, resp. do 5G siete. Najlepšie pritom dopadol čipset Snapdragon 8 Gen 2, ktorý je najnovším čipsetom pre vlajkové modely od spoločnosti Qualcomm. Skvelé výsledky pritom priniesol aj Dimensity 9200 od MediaTeku, Tensor G2 od Googlu či Exynos 2200 od Samsungu.

Novšie smartfóny sa vybíjajú pomalšie

Ak aj vás trápi rýchlejšie vybíjanie batérií počas pripojenia do 5G siete, tak vás môžeme ubezpečiť, že sa situácia zlepšuje. Ako ste mohli vidieť aj na grafe, novšie generácie čipsetov sa s pripojením do novšej siete pasujú lepšie ako tie z predošlej generácie. Aj vďaka tomu môžeme povedať, že vplyv 5G pripojenia na batériu je lepší pri Snapdragone 8 Gen 2 ako pri Snapdragone 8 Gen 1. Podobné výsledky možno očakávať aj pri čipoch, ktoré nepatria medzi tie najvýkonnejšie, kedy novšie generácie budú fungovať účinnejšie. Očakávame, že v ďalších rokoch bude tento trend pokračovať a siete piatej generácie už nebudú pre naše batérie takým strašiakom.

Pre majiteľov smartfónov, ktorí sa obávajú 5G pripojenia aj pre spotrebu batérie teda máme dobré správy. Novšie smartfóny si vedia s týmto typom pripojenia poradiť lepšie. Ak teda máte obavy z rýchlejšieho vybíjania batérie, pri novších modeloch sa už s rýchlym vybíjaním stretávať pravdepodobne v tak veľkej miere nebudete.

Využívate 5G pripojenie aj vo vašom smartfóne? A všimli ste si rýchlejšie vybíjanie batérie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close