Vybíja 5G sieť viac batériu mobilu než 4G? Toto nastavenie vášho mobilu, by ste mali zvážiť, či nezmeníte

Môže sa telefón rýchlejšie vybíjať, ak je pripojený k 5G sieti namiesto 4G siete? Pozrite sa, ako sa využívanie 5G siete odzrkadlí na výdrži batérie mobilu.

4G vs 5G bateria
Zdroj: Vosveteit.sk, cleanpng.com

Všetci sme to už zažili. Ste vonku a snažíte sa pracovať na svojom smartfóne, keď náhle začne batéria slabnúť. Začnete sa potom zháňať po nabíjačke a zásuvke. Je to frustrujúce. Ale je to realita nášho stále viac prepojeného sveta. Keď sa viac a viac spoliehame na naše smartfóny, ich výdrž batérie sa stáva čoraz dôležitejšou.

5G siete sú pre mnohých Slovákov čoraz dostupnejšie. Pár dní dozadu, napríklad Telekom prezradil, že týmto typom siete pokrýva už 42% populácie. Nezaháľajú ale ani ďalší mobilní operátor. 5G ponúka rýchlejšie pripojenie a spoľahlivejšie spojenie. Ale ide to na úkor výdrže batérie smartfónu?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Preto otázka, ako vplýva 5G technológia na výdrž batérie, je na mieste. Poďme sa na túto problematiku pozrieť bližšie.

Spôsobuje 5G rýchlejšie vybitie batérie?

Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú spotrebu batérie vášho smartfónu a 5G je len jeden z nich. Preto je ťažké jednoznačne povedať, či je výhodné byť pripojený do tohto typu siete. Prvou otázkou, ktorú by ste si mali zodpovedať je, či využijete potenciál tejto siete naplno alebo nie.  Ak nie, dáva zmysel, aby sa do tohto typu siete nepripájali.

Po prvé, 5G je nová technológia a nové technológie často prinášajú nové výzvy. V prípade 5G tieto výzvy zahŕňajú vyššiu spotrebu energie a produkciu tepla. Nie je tak energeticky efektívna ako už etablovaná 4G LTE. Samozrejme, toto tvrdenie platí len v situácii, ak neberieme do úvahy potenciálne množstvo dát, ktoré môžeme preniesť za rovnaký čas. Napríklad pri sťahovaní veľkých súborov, je použitie 5G siete výhodnejšie v porovnaní so 4G sieťou. Dôvodom je, že veľké súbory stiahnete výrazne rýchlejšie ako pri staršom type siete, čo vedie nielen k úspore času ale vo finále aj k úspore energie, ktorú by ste minuli pri pomalšom sťahovaní. Bavíme sa teda o bežnom používaní smartfónu, teda keď ho využívame na telefonovanie, posielanie správ, pristupovanie k internetu, sociálnym sieťam a podobne.

Ďalší faktor, ktorý treba zvážiť, je, že 5G je stále v počiatočných štádiách. Ešte nie je dostupná všade a dostupné siete často nie sú také stabilné, ako by mohli byť. Váš smartfón sa preto môže viac namáhať na pripojenie k 5G sieti, čo môže viesť k zvýšenej spotrebe batérie. Možno ste to nevedeli, ale ak máte prednastavený tento typ siete a ste mimo jeho pokrytia, tak v pravidelných intervaloch telefón vyhľadáva 5G sieť, na čo potrebuje energiu.

Okrem toho, podľa spoločnosti Samsung nie všetky súčasne 5G siete sú schopné prenášať hovory či SMS správy. Preto môže byť váš telefón okrem iného pripojený súčasne aj k 4G a dokonca aj k 3G sieti. Keďže váš telefón je súčasne pripojený k viacerým sieťam, spôsobuje to agresívnejšie vybitie batérie.

„V súčasnosti sa siete 5G používajú iba na dátové pripojenia a zatiaľ nie sú schopné prenášať telefónne hovory a správy. Váš telefón bude musieť okrem siete 5G udržiavať aj pripojenie k sieti 3G alebo LTE, aby sa telefónne hovory, textové správy a dáta doručovali konzistentne.“, vysvetľujeme Samsung.

Aký je teda záver?

Technológia 5G vo všeobecnosti spotrebuje viac batérie v porovnaní so 4G. Je to predovšetkým kvôli vyšším frekvenčným pásmam používaným v 5G, ktoré vyžadujú viac energie na udržanie spojenia.

Zároveň treba povedať, že novšie 5G smartfóny s efektívnejšími procesormi a modemami majú tendenciu vyžadovať menej batérie pri používaní tohto typu siete ako staršie 5G modely. No stále môžete z batérie telefónu vyťažiť niekoľko desiatok minúť výdrže až hodín navyše, ak ho prepnete do 4G/LTE siete. No tu sa musíme vrátiť na začiatok

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre