Prečo by sme náš smartfón mali raz za čas uviesť do továrenských nastavení? Dôvodov je viacero

Uvedenie smartfónu do továrenských nastavení nám zaberie niekoľko minút, no preventívne by sme to mali spraviť z času na čas.

Tovarenske restartovanie smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Smartfóny sa za posledné roky stali našou neoddeliteľnou súčasťou a len ťažko si bez svojho zariadenia vieme predstaviť náš život. Už nie sú len prostriedkom na telefonovanie a posielanie správ, ale i prenosnou kalkulačkou, fotoaparátom či poznámkovým blokom. Všetko dôležité tak máme na jednom mieste v zariadení, ktoré jednoducho umiestnime do vrecka. Ale rovnako ako náš smartfón slúži nám, mali by sme sa oň starať aj my. Medzi niektoré zo základných spôsobov ako sa starať o naše zariadenie by sme mohli zaradiť i uvedenie nášho modelu do továrenských nastavení. Ako často by sme tento proces mali vykonávať a prečo by sme to mali robiť?

Uvedenie do továrenských nastavení vo chvíli, kedy sa v našej pamäti nachádza množstvo odpadu

Všetci dobre vieme, že i po odstránení súborov a aplikácií ktoré nevyužívame nám v zariadení ostáva množstvo zvyškových súborov. Od toho nám tu síce slúžia rôzne aplikácie a čističe, ktoré majú za úlohu tieto pozostatky po súboroch odstrániť. Nie vždy tomu tak je a častokrát sa tieto čističe nesprávajú úplne tak, ako by mali. Určite našu pamäť nevyčistia stopercentne a preto na rad prichádza uvedenie smartfónu do továrenských nastavení. Navyše z nášho zariadenia odstránime i aplikácie, ktoré už dlhšiu dobu nevyužívame, no nechce sa nám ich jednoducho odinštalovať. Pred uvedením zariadenia do továrenských nastavení vám však pripomíname, že zo zariadenia sa odstránia všetky súbory a aplikácie. Nezabudnite si tak svoje súbory zálohovať, aby ste o ne neprišli úplne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Máte podozrenie, že v smartfóne máte vírus

Vírusy už nie sú dominantou len počítačov, prítomné sú aj v smartfónoch. Mnohé škodlivé aplikácie sa pritom dokážu schovávať za logá známych aplikácií vrátane systémových aplikácií. Ich odhalenie nie je jednoduché a obzvlášť ak ide o sofistikovaný softvér, ktorý sa zapína len v určitých časoch, tak jeho identifikovanie je častokrát nadľudský výkon. Preto ak máte podozrenie, že v smartfóne máte škodlivý vírus a neviete ho identifikovať a odstrániť zo zariadenia, tak jednoducho spravte továrenské reštartovanie zariadenia. Hoci treba povedať, že už existujú aj škodlivé programy, ktoré ani touto cestou neodstránite, tak nie sú tak bežné.

Továrenské nastavenia vedia i odstrániť problémy nášho zariadenia

Ak sa vám stalo, že váš smartfón už dlhšiu dobu neočakávane zamŕza, vaša batéria sa rýchlo vybíja či dokonca evidujete problém s kamerou, všetko vie odstrániť uvedenie zariadenia do továrenských nastavení. Naše zariadenie sa totiž zbaví aplikácií, ktoré by tento problém mohli spôsobovať. Navyše váš problém môže prinášať aj akékoľvek nastavenie vášho zariadenia. Tieto nastavenia sa však továrenskými nastaveniami odstránia a váš model tak môže fungovať ďalej tak, ako keď ste ho vybalili z balenia.

Nezabudnite vaše zariadenie uviesť do továrenských zariadení pred jeho predajom

Ak predávame smartfón, je dôležité uviesť ho do továrenských nastavení. Nestačí tak z neho odstrániť vaše súbory či aplikácie a veriť, že sme z neho všetko odstránili. V zariadení ostávajú pozostatky vašich súborov, vaše nastavenia a navyše sa to všetko dá jednoducho obnoviť. Predtým ako predáte svoj smartfón novému majiteľovi, nezabúdajte na tento dôležitý krok. Mimochodom, ak by ste chceli mať istotu, že sa k vašim dátam neskôr nedostane nepovolená osoba, tak sa odporúča najprv spraviť továrenské reštartovanie zariadenia a následne nahrať do smartfónu nepotrebné údaje, ktorými zaplníte úložný priestor. Môže ísť napríklad o filmy. Následne urobte ešte raz továrenské reštartovanie smartfónu. Tento postup sa odporúča z dôvodu, že pomocou špecializovaných softvérov viete časť vymazaných údajov obnoviť. Pričom ak staré dáta prepíšete novými a následne ich odstránite, tak v prípade ich neskoršej obnovy, sa dostanete len k nepotrebným súborom, ktoré ste nahrali do zariadenia po prvom továrenskom reštartovaní.

Ako často obnovujete svoj smartfón vy? A aké k tomu máte dôvody? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre