Google Play zavádza veľkú novinku. Ušetrí vám kvantum úložného priestoru v smartfóne!

Archivácia aplikácií vám bude môcť pomôcť s nedostatkom priestoru na úložisku. Túto novinku prináša Obchod Play pre Androidy.

Obchod Google Play
Zdroj: pixabay.com (Victoria_Watercolor)

Aj vy možno poznáte tú situáciu, kedy si zaplníte svoje interné úložisko, pričom najviac priestoru vám bezpochyby zaberajú aplikácie. V takomto prípade sa väčšinou vyberiete tieto aplikácie odinštalovať, čo môže byť vo viacerých situáciách nepríjemné. Zbavujete sa najmä aplikácií, ktoré využívate len zriedkavo, pričom môže ísť napríklad o vernostné aplikácie do podnikov, aplikácia s cestovnými poriadkami a podobne. Obchod Play nám však v blízkej dobe umožní tieto aplikácie archivovať, čím budeme môcť ušetriť množstvo priestoru. Nebudeme ich však musieť odinštalovať a naše osobné nastavenia zostanú tak, ako sme ich nechali naposledy. Bližšie informácie o tejto funkcii nám prináša Google Blog.

Namiesto odinštalovania aplikácií ich budeme môcť archivovať

Častokrát sa aj vám určite stalo, že ste svoje aplikácie v smartfónoch nechávali len preto, že sa vám ich následne nechcelo opätovne nastavovať. Stať sa to mohlo napríklad s hrami, kde ste mali svoje kontá a osobné nastavenia, no dlhšie ste ich nehrali. Namiesto odinštalovania týchto aplikácií ich budeme môcť archivovať, čo bude šetriť priestor na našom internom úložisku. Ako Google uvádza, vďaka tejto archivácii budeme môcť ušetriť až 60% priestoru, ktorá daná aplikácia pôvodne zaberala.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto funkcia má navyše archivovať časti aplikácií automaticky, bez potreby nášho zásahu. Obchod Play tak bude pravidelne skenovať ako často aplikácie využívame a postupne bude odstraňovať menšie súčasti. Takýmto spôsobom môžeme ušetriť aj niekoľko gigabajtov nášho úložiska, no ak by sme sa následne rozhodli túto aplikáciu využívať, tak nám v tom nebude nič brániť. Dáta sa do smartfónu vrátia automaticky a žiadnym spôsobom nás táto archivácia neobmedzií.

Archiváciu budeme musieť povoliť

Aj keď sa môže zdať, že táto funkcia môže pomôcť viacerým používateľom so šetrením priestoru, niekomu vyhovovať nemusí. Aj z tohto dôvodu Google zaviedol to, že sa nás na archiváciu spýta rovno pri inštalácii aplikácií. Ak by ste nechceli, aby sa vám po čase aplikácia archivovala, stačí, ak túto archiváciu jednoducho nepovolíte. Voľba teda bude na používateľoch a ich osobných preferenciách. Nie všetky aplikácie však budú zatiaľ povoľovať túto možnosť, aktivácia funkcie je aj na vývojároch.

Google Play_obchod s aplikaciami
Zdroj: flickr.com (Yuri Samoilov) (CC BY 2.0 DEED)

V súčasnosti je automatická archivácia aplikácií k dispozícii len pre aplikácie od vývojárov, ktorí k ich zverejňovaniu využívajú balík App Bundle. Možnosť archivácie prináša výhody aj pre nich, pretože je menšia pravdepodobnosť, že si tieto aplikácie používatelia odinštalujú. Namiesto toho im zostanú v telefónoch a pri ich opätovnom používaní sa vrátia len archivované dáta.

Využili by ste možnosť automatickej archivácie aplikácie vo vašom smartfóne? A pre ktoré aplikácie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre