Seká vám smartfón? Toto sú najčastejšie dôvody, prečo sa tak deje. Odstráňte ich, potom vám pôjde ako nový

Ak smartfón seká a nepracuje tak ako má, stále s tým vieme niečo spraviť.

zamrzanie a sekanie smartfonu
Zdroj: Antonio Guillem / Shutterstock.com, Pixabay (USA-Reiseblogger) koláž: vosveteit.sk

Sekanie smartfónu je niečo, s čím sa môže stretnúť úplne každý. Keď smartfón nepracuje tak ako má, mnohí nadobudnú dojem, že je už zariadenie zastarané a je na čase ho vymeniť.

To môže byť pravda, no príčin sekania telefónu je obrovské množstvo. Za niektoré môžeme my, iné sú mimo našej kontroly, no vo väčšine prípadov nie je situácia až taká zlá ako myslíme a so sekaním vieme niečo urobiť. Nižšie spomenieme najčastejšie dôvody, prečo môže smartfón sekať a čo s tým prípadne vieme robiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prehrievanie

Vysoké teploty zariadenia sú aktuálne hlavne počas letných mesiacov. Všetko čo na smartfóne robíme si vyžaduje určitý výkon a teplo je vedľajším produktom činnosti komponentov v zariadení. Všeobecne platí, že čím náročnejšie veci na zariadení robíme, tým komponenty viac pracujú a vytvárajú viac tepla.

Teplo samo o sebe nie je problém, no ak sa zariadenie prehrieva, nastáva viacero komplikácií. Prehrievanie opotrebúva komponenty smartfónu vrátane batérie a môže viesť k horšiemu výkonu celého zariadenia. Väčšina moderných smartfónov má predinštalovanú akúsi „poistku“. Keď teploty vzrastú do rizikových hodnôt, komponenty nepracujú na plný výkon, čo sa môže prejaviť sekaním alebo v horšom prípade úplným vypnutím zariadenia.

Prehrievanie predstavuje problém pre smartfón, len ak ho necháte tak. Ak si všimnete že je vaše zariadenie veľmi teplé, nechajte ho prirodzene vychladnúť a nič na ňom nerobte. Môžete ho položiť na chladnú dlážku, pred ventilátor, alebo ho vypnúť.

Náročné aplikácie

Ak už vlastníte starší smartfón, je pochopiteľné, že sa hardvér za pár rokov posunul vyššie. Ak si všimnete sekanie v konkrétnej aplikácii, je možné, že je pre váš smartfón príliš náročná. Pri nadmernom zaťažení procesora alebo grafického čipu sa spolu so sekaním môže objaviť aj prehrievanie.

Ak si teda všímate sekanie len pri niektorých aplikáciách, problém sa môže ukrývať v ich náročnosti. V tomto prípade môžete skúsiť nájsť takzvané „lite“ verzie aplikácií, ktoré síce poskytujú síce o niečo menej funkcií, no nezaťažujú až tak smartfón.

Hry na smartfone
Zdroj: unsplash.com (SCREEN POST)

Príliš veľa animácií a efektov

Sekanie telefónu sa môže objaviť aj keď ste si do zariadenia stiahli napríklad živé pozadie. Opäť platí, že čím viac animácií alebo efektov vám smartfón na obrazovke vykresľuje, tým viac výkonu potrebuje. Živé tapety sú síce na pohľad pekné, no zároveň zbytočne zaťažujú systém. Popri živých tapetách totiž musí smartfón pracovať aj s ďalšími aplikáciami a procesmi. Preto ak pozorujete sekanie a máte jednu z podobných animovaných tapiet, odporúčame si zvoliť jednoduchšie pozadie.

Nedostatok voľného miesta

Operačný systém Android potrebuje nejaké voľné miesto na to, aby mohol efektívne pracovať. Ak sa vaša pamäť zaplní na doraz, pomôcť by mohlo odinštalovanie nepotrebných aplikácií alebo vyčistenie galérie. Po uvoľnení miesta by mal operačný systém pracovať o niečo lepšie. Odporúča sa mať voľných najmenej 10 až 20% úložiska, aby mohol operačný systém pracovať optimálne.

Neaktualizované aplikácie

Článok pokračuje na druhej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre