Čo robiť, ak sa smartfón začne neprimerane prehrievať? Pozrite sa, ako sa zachovať a čomu sa vyvarovať!

Keď sa váš smartfón začne prehrievať, mali by ste poznať spôsoby, ako ho schladiť. Takto môžete prehrievaniu taktiež predísť.

prehrievanie smartfonu
Zdroj: nasidastudio / Shutterstock.com

Prehrievanie smartfónu ste možno zažili už aj vy. Stať sa to mohlo v pochopiteľných situáciách, napríklad, ak ste ho nechali na priamom slnku v lete. Niekedy sa to však stane aj vo chvíli, kedy by ste to očakávali najmenej a mali by ste vedieť, čo v takej chvíli robiť. Návrhy na to, ako by ste sa mali zachovať, prináša aj spoločnosť Google, pričom tieto tipy nám sprostredkoval portál the-sun.com. A či už sa váš smartfón občas prehreje alebo ide len o prevenciu, mali by ste určite vedieť, čo robiť a čo naopak nie. Predídete tak tomu, že by ste sa neskôr mohli stretnúť s poškodením zariadenia či dokonca aj okolitých predmetov.

Prehriaty smartfón môže spôsobiť vážne poškodenia

Ak sa váš telefón prehreje jednorazovo, pravdepodobne nejde o nič vážne. Treba však aj zvážiť okolnosti, v akých k prehriatiu prišlo. Stať sa totiž môže, že sa váš telefón prehreje napríklad pri hraní náročnejších hier, čo sa dá jednoducho ukončiť tým, že hru prestaneme na nejaký čas hrať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google upozorňuje, že ak sa váš smartfón prehreje, mali by ste ho odpojiť od nabíjačky, ak ho nabíjate. Rovnako by ste ho mali preniesť na chladnejšie miesto, kým sa neochladí. Chladnejším miestom ale nemyslíme chladničku či mrazničku, extrémne nízke teploty by ho rovnako vedeli poškodiť. Ak je batéria uložená na mieste s nízkou teplotou, môže do nej vniknúť vlhkosť, ktorá môže spôsobiť kondenzáciu a poškodenie batérie.

vysoké teploty upozornenie
Zdroj: pixabay

Podľa Googlu sú najčastejšími dôvodmi prehriatia napríklad videohovory, natáčanie videí alebo fotenie, prehrávanie médií prostredníctvom Wi-Fi či 5G siete, využívanie navigačných aplikácií počas dlhšej doby a taktiež náročných aplikácií počas nabíjania smartfónu.

Prehriaty smartfón môže v tých horších prípadoch dokonca explodovať a spôsobiť závažnejšie škody. Aj z tohto dôvodu by ste sa teda takýmto prípadom mali vyvarovať. Odporúča sa neodkladať si telefón na priame slnko a tiež do vyhriatych áut počas letných dní.

Ako svoj telefón môžeme účinne schladiť?

Okrem odloženia telefónu do chladnejšieho priestoru môžeme rovnako vykonať nejaké opatrenia, aby sme jeho teplotu znížili. Možnosťou je napríklad zníženie jasu displeja, ktorý nielen že viac vybíja batériu, no dokáže smartfón aj pekne zahriať. Google upozorňuje, že by sme mali využívať ochranné kryty či obaly len oficiálne vyrobené pre naše zariadenie. Príslušenstvo pochybnej kvality môže náš telefón taktiež prehrievať v nevhodných situáciách. Ak sa váš model už prehreje, je lepšie využívať skôr Wi-Fi pripojenie namiesto mobilných dát.

Ďalej sa odporúča, aby ste telefón položili na chladné miesto, napríklad na kus kovu na niekoľko minút. Dbajte však na to, aby telefón nebol vystavený kondenzácii, ktorá môže spôsobiť poškodenie zariadenia. Tiež by ste mali vypnúť všetky aplikácie a procesy, ktoré nie sú potrebné, pretože niektoré aplikácie a funkcie môžu zvyšovať teplotu telefónu.

Ak sa vaše zariadenie prehreje, môžeme si všimnúť niektoré obmedzenia, ktoré prinesie. Google uvádza, že Android smartfón pri prehriatí reaguje tak, že zníži rýchlosť nabíjania telefónu. Rovnako sa spomalí, znemožní využívanie baterky a fotoaparátu, a nezabudne ani čiastočne odstaviť Wi-Fi pripojenie alebo mobilné dáta. V niektorých prípadoch sa stretneme aj s tým, že nám znemožní využívať určité aplikácie.

Ak sa váš telefón prehrieva pravidelne a nemá na to riadny dôvod, tak problémom môže byť aj to, že sa v ňom nachádza vírus. V tomto prípade by ste mali identifikovať problémovú aplikáciu a odstrániť ju zo zariadenia.

Stretli ste sa už niekedy s prehriatím vášho smartfónu? A ako ste to riešili? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre