Vysoké letné teploty dajú zabrať nielen nám: Čo treba robiť, aby váš smartfón prežil leto?

Teplo je hlavným nepriateľom batérie a prehrievanie môže hlavne počas leta spôsobiť viacero problémov.

Vysoké teploty počas leta môžu poškodiť smartfón
Zdroj: Unsplash (Rajiv Bajaj), PNGwing, Úprava: Vosveteti.sk

Leto postupne naberá na obrátkach a spolu s ním aj horúčavy, ktoré dajú zabrať nielen nám, ale aj našim smartfónom. Téme starostlivosti o zariadenie a batériu sa venujeme pomerne často a už niekoľkokrát sme spomenuli, že teplo je úhlavným nepriateľom batérie.

Smartfóny majú v sebe tradičnú lítium-iónovú batériu, ktorá postupom času degraduje. Opotrebovaniu sa síce vyhnúť nedokážeme, no existuje niekoľko krokov ako môžeme životnosť batérie predĺžiť. Prehrievanie je jednou z vecí, ktorá môže výrazne batériu poškodiť. Teplo vzniká bežnou činnosťou smartfónu, no práve počas letných mesiacov sa zriadenia zahrievajú oveľa viac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzi prvé znaky prehrievania patrí to, že je váš smartfón horúci na dotyk alebo sa vypína bez dôvodu. Všimnúť si môžete aj pomalšie reagovanie dotykovej obrazovky. Čo robiť v prípade že sa nám smartfón počas leta prehrieva?

Dajte ho do tieňa

Stačí sedliacky rozum a väčšina z nás pochopí, že ak na smartfón pečie, bolo by dobré ho položiť do tieňa. Základným pravidlom starostlivosti o smartfón je nenechávať ho počas horúcich letných dní na priamom Slnku. Ak sedíme niekde na terase, presuňme smartfón do tieňa, alebo ho schovajme do vrecka, alebo do batoha. Základom je dať ho na miesto, kde naňho nebude svietiť Slnko.

Zložte kryt

Mnohí majú na smartfóne rôzne obaly a iné kryty. Tie pomáhajú zariadenie chrániť pred poškodením, no počas leta slúžia ako ďalšia vrstva izolácie. V praxi to znamená, že môžu pomôcť zadržiavať teplo a tým prispieť k prehrievaniu smartfónu. Ak si všimnete že je váš smarftón horúci, skúste na chvíľu zložiť kryt. To urýchli chladenie a pomôže chrániť batériu. Odporúčame vám ho zároveň položiť aj na studený podklad, napríklad kameň v tieni či sklo.

Znížte jas

Obrazovka je jedným z najnáročnejších komponentov smartfónu. Čím jasnejšie svieti, tým viac batérie spotrebuje a môže zároveň prispieť k prehrievaniu mobilu. V prípade vyšších teplôt skúste znížiť jas obrazovky a o chvíľu skontrolujte, či to pomohlo.

Dokáže automatické nastavenie jasu šetriť vašu batériu, alebo nie?
Zdroj: Vosveteit.sk

Vypnite smartfón

Ak sa smartfón prehrieva aj po znížení jasu alebo zložení krytu, skúste ho na chvíľu vypnúť a položiť na chladné miesto. No neodporúča sa, aby ste ho dali do chladničky. Môžete ho totiž náhlou zmenou teploty poškodiť. Úplné vypnutie zariadenia výrazne zníži jeho teplotu, pretože smartfón nie je aktívny a tým negeneruje teplo. Pomôže aj to ak ho položíte na chladnejšie miesto, napríklad na podlahu alebo pred ventilátor, nech okolo zariadenia prúdi vzduch.

Vyhnite sa náročným aplikáciám

Smartfón vytvára teplo už len tým, že je zapnutý. Akákoľvek aplikácia si vyžaduje určitý výkon a ak sa vám prehrieva normálne, zapnutie graficky náročnej hry mu určite nepomôže. Ak sa nachádzate niekde vonku, odporúčame obmedziť hranie náročných hier, aspoň pokým sa nedostanete niekde do chladnejších podmienok.

Zároveň nehrajte dlho, ak si všimnete že po zapnutí hry teploty výrazne vzrástli. To sa týka aj iných aplikácií, napríklad virtuálnej reality, video aplikáciách či sociálnych sieťach.

Opatrne s nabíjaním

Aj nabíjanie zariadenia zvyšuje jeho teplotu. Vo všeobecnosti platí že pri nabíjaní by smartfón nemal byť na miestach, ktoré obmedzujú odvádzanie tepla. Nedávajte ho teda pod vankúš a najlepšie ani na posteľ. Počas leta je situácia o čosi zložitejšia, pretože sa smartfón musí vysporiadať s vyššími teplotami. Neodporúčame dať mobil na nabíjačku hneď po tom ako ste ho používali a stále sa nestihol ochladiť. Počkajte pár minút, nechajte ho v kľude a až potom ho dajte na nabíjačku, aby ste predišli poškodeniu batérie. Zároveň odporúčame aj to, aby ste počas horúcich dní nepoužívali smartfón kým ho nabíjate. Opäť ide o to, že pri nabíjaní vzniká určité množstvo tepla a ak zapnete náročnú aplikáciu, problém ešte zhoršíte.

rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: Lord Beard / shutterstock.com

Aktualizujte si aplikácie a operačný systém

Aktualizácie sú dôležité, pretože väčšinou opravujú nejaký problém, alebo optimalizujú aplikáciu/operačný systém. Aj počas leta by ste mali udržiavať softvér aktualizovaný. Hoci to nie je zárukou, niektorý update by mohol pomôcť aplikácií spotrebúvať menej energie a tým aj generovať menej tepla.

Pozor na aplikácie na pozadí

Záverom by sme vám odporúčali, aby ste odstránili zo zariadenia aplikácie, ktoré nepoužívate. Je to z dôvodu, že často pracujú na pozadí a vy o tom nemusíte ani vedieť. Vo výsledku využívajú zdroje vášho zariadenia a vytvárajú aj teplo, ktoré degraduje telefón. Tiež vám odporúčame, aby ste zredukovali počet widgetov na domovskej obrazovke, ktoré patria medzi najviac vyťažujúce aplikácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre