Tieto triky dokážu udržať vašu batériu v dobrej kondícii aj po dlhom čase: Neprehliadnite ich!

Pozrite sa, ako môžete svoju batériu udržať dlhšie ako novú a predísť tak jej predčasnej degradácii. Tieto triky by ste mali dodržiavať.

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Starostlivosť o batériu smartfónu je jedným z najdôležitejších úkonov pri údržbe nášho telefónu. Zatiaľ na trhu nemôžeme nájsť telefóny, pri ktorých by sme si batérie vymenili jednoducho aj sami doma, aj keď sa to má v budúcnosti zmeniť. Dovtedy je však v našom záujme, aby sa nám batérie nedegradovali skôr, ako je to treba a k tomu by sme mali dodržiavať niekoľko krokov k tomu, aby sme ju nepoškodili. Portál sunnewsonline.com pritom s nami zdieľa hneď niekoľko trikov, ktoré by sme mali vykonávať pri starostlivosti o náš telefón ak nechceme rýchlo prísť o pôvodnú kapacitu batérie. A na tieto triky sa teraz pozrieme spoločne.

Nečakajte, kým sa vaša batéria vybije na 0%

Tento trik by ste mohli poznať aj vy. Zatiaľ čo v minulosti sa odporúčalo telefón aspoň pri prvom používaní vybiť na 0%, teda kým sa úplne nevypol, dnes to už nepotrebujeme. Priemerný smartfón ponúka pri batérii približne 400 nabíjacích cyklov. To znamená, že ak batériu vybijete 400x na 0%, tak sa degraduje na úroveň, kedy vám zariadenie nevydrží dostatočne dlho na jedno nabitie. Ak by ste svoj smartfón vybili každý deň zo 100% na 0%, znamenalo by to, že vám batéria vydrží len 400 dní. Aj preto by ste svoj telefón mali nabíjať radšej častejšie, a nemali by ste ho vybíjať nikdy na 0%.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
nabijanie telefonu
Zdroj: Dejan Dundjerski / shutterstock.com

To isté platí aj pri nabíjaní na 100%. Časté vysoké napätie batérie ju dokáže poškodiť, a preto ak máte možnosť, nabíjajte svoju batériu len na približne 80%.

Vyhýbajte sa extrémnym teplotám

Príliš chladné alebo naopak príliš teplé prostredie dokáže vašu batériu taktiež degradovať. Priemerná batéria najlepšie pracuje v izbovej teplote, teda okolo 20°C. Plne nabitá batéria sa dokáže oveľa rýchlejšie vybíjať ak sa vystavuje extrémnym teplotám, čo jej môže neskôr uškodiť. Svoj smartfón teda nepoužívajte v prostredí pod 0°C a vyvarujte sa jeho používaniu aj v príliš teplých podmienkach. Okrem toho nabíjajte svoj smartfón len v teplotách medzi 5°C a 35°C. Nabíjanie mimo tieto teploty by mohlo rovnako spôsobiť poškodenie batérie.

Rýchle nabíjanie pre batériu len občas

Dnešné telefóny podporujú rôzne rýchle nabíjanie. Niektoré ponúknu len 18W, iné 67W, no vlajkové lode ponúknu aj 120W. Niektorí výrobcovia sa snažia batériu nabiť ešte rýchlejšie a pracujú aj na 240W adaptéroch pre smartfóny. Rýchlejšie nabíjanie však spôsobuje aj vyššie napätie a teploty a ak nepotrebujete svoj smartfón nabiť extrémne rýchlo, využite skôr možnosť pomalšieho nabíjania. Ak však váš výrobca smartfónu poskytuje v balení aj nabíjací adaptér, ide o najlepší adaptér, aký by ste k nabíjaniu mohli využiť.

rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: Lord Beard / shutterstock.com

Okrem toho by ste nemali svoj smartfón používať vo chvíli, keď ho nabíjate. Nielen že ho počas nabíjania aj vybíjate, no zvyšujete aj jeho teplotu a zaťažujete tak batériu. Pre tých, ktorí nevedia, tak vysoká teplota prispieva k rýchlejším chemickým reakciám, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie, čím dochádza k jej degradácii. Vaše nabíjanie tak bude pomalšie, no zariadenie sa vám vie jednoducho prehriať.

Vsaďte aj na režimy šetriace batériu

Režim šetrenia batérie dnes už ponúka takmer každý výrobca smartfónu. Svoju batériu tak budete šetriť tým, že sa niektoré procesy na pozadí vypnú a prestanú vám chodiť aj nepotrebné notifikácie. Režim šetrenia batérie spomaľuje jej vybíjanie, čím si šetríme nabíjacie cykly, ktoré môžeme využiť inokedy. Aj takýmto spôsobom sa dá šetriť pôvodná kapacita batérie.

Pred odložením telefónu batériu nabite len na 50%

Ak odkladáte telefón na dlhší čas mimo prevádzku, nabite ho len na 50%. Nabitie batérie na 100% by spôsobilo, že by sa stratilo viac jej kapacity, pričom plne nabitá batéria sa vybíja aj pri nečinnosti rýchlejšie. Nabite ho teda len na 50% a vo chvíli, keď ho opäť zapnete, tak sa s ním bude pracovať oveľa lepšie a budete mať istotu, že sa vám batéria nepoškodila úplne.

xiaomi 12t pro nabijanie
Zdroj: Xiaomi

Majte svoj smartfón vždy aktualizovaný

Aktualizácie sú vždy kľúčom k dobrej starostlivosti o zariadenie. Ak váš smartfón eviduje aktualizáciu, nemali by ste nad ňou premýšľať a vždy si ju nainštalovať. Aktualizácie totiž slúžia k optimalizácii telefónu, pričom ak ide o batériu, tak aj tú vie softvér pekne optimalizovať. Kľúčom k dobrej kondícii batérie je teda aj pravidelné aktualizovanie, ktoré by ste nemali zanedbávať.

Staráte sa o svoju batériu aj vy? A máte aj nejaké ďalšie tipy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre