Môže rýchle nabíjanie poškodiť smartfón? Pozrite sa, ako sa predtým ochrániť!

Rýchle nabíjanie nemusí každému vyhovovať aj napriek svojim výhodám. Takýmto spôsobom môžete toto nabíjanie obmedziť.

rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: Lord Beard / shutterstock.com

Rýchle nabíjanie sa stalo trendom v smartfónoch, ktoré prišli na trh v posledných rokoch. Staršie smartfóny pritom ponúkali približne 10W nabíjanie, ktoré dnes nájdeme už len v skutočne lacných modeloch s cenou okolo 150€. Drahšie modely však dnes už ponúknu aspoň 33W nabíjanie ale nie je ničím nezvyčajným, že na trhu nájdeme aj vyššie rýchlosti nabíjania. Niektoré spoločnosti dokonca experimentujú aj s nabíjaním okolo 300W, pričom takéto telefóny sa dokážu plne nabiť už v priebehu niekoľkých minút. Ako ale takéto rýchlosti nabíjania vplývajú na naše telefóny a dokážu ich poškodiť? Na túto problematiku sa pozrel portál andro4all.com a my vám ju priblížime o niečo viac.

Čo vlastne rýchle nabíjanie je?

O rýchlom nabíjaní ste už určite počuli, čo to však znamená a aké nabíjanie môžeme takto klasifikovať? Prvý štandard rýchleho nabíjania sme zaznamenali už v roku 2013, keď si túto značku nechal zaregistrovať Qualcomm. Nasledovali však aj ďalšie spoločnosti, ktoré si zaregistrovali vlastné technológie, pričom dnes vlastné rýchle nabíjanie vyvíja aj OnePlus, Samsung či ďalšie spoločnosti. Vo viacerých prípadoch sa môžeme stretnúť s telefónmi, ktoré dokážu nabiť plnú kapacitu svojej batérie už do hodiny a v prípadoch najrýchlejšieho nabíjania aj 5000mAh batériu dokážeme nabiť v priebehu len pár minút.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
bateria nabijanie optimalny stav nabitia
Zdroj: Vosveteit.sk

Tradičné spôsoby nabíjania v smartfónoch disponovali 5 voltami a 1 či 2 ampérmi. Rýchle nabíjanie však môžeme klasifikovať tak, že pozostáva pokojne aj z 12 voltov a 5 alebo 6 ampérov. Čím vyššie čísla stretneme, tým rýchlejšie sa môže zariadenie nabiť a používatelia tak môžu z hlavy vypustiť zdĺhavé nabíjanie či plány, kedy svoj telefón musia nabiť.

Dokáže takéto nabíjanie poškodiť náš smartfón?

Rýchle nabíjanie sa v spoločnosti spája s rôznymi predsudkami, pre ktoré pred ním majú používatelia rešpekt. Aj napriek tomu nám príde výhodné, ak napríklad potrebujeme z domu rýchlo odísť, no náš smartfón má len 10% batérie. V prípade aktívneho rýchleho nabíjania však náš telefón dokážeme nabiť pomerne rýchlo a už o pár minút môžeme mať aj polovicu kapacity batérie nabitej. Problém s rýchlejším nabíjaním je však ten, že spôsobuje vyššie teploty, ktoré môžu zrýchliť degradáciu batérie. Väčšina výrobcov má už zamedzenie takéhoto prehrievania vyriešené, no prevencia je určite na mieste.

MIUI 11 Animacia rychleho nabijania
Zdroj: Vosveteit.sk

Aj preto by sme mali vsadiť napríklad na možnosť adaptívneho nabíjania, ktoré sa naučí na naše nabíjacie návyky a ak svoj telefón zvyčajne nabíjame cez noc, tak toto nabíjanie rozvrhne na celý tradičný čas nabíjania. Rýchle nabíjanie tak neprebieha celý čas, no prispôsobí sa a rozvrhne na dlhšiu dobu. Ak však chcete svoju batériu šetriť a rýchlemu nabíjaniu sa vyhnúť alebo obmedziť jeho používanie, máte niekoľko možností.

  • Použite nabíjací adaptér s podporou slabšieho nabíjania. Takýto adaptér neumožní vášmu smartfónu využiť plný potenciál nabíjania.
  • Používajte originálny alebo kompatibilný adaptér. Neoriginálne príslušenstvo môže spôsobovať problémy nielen s nabíjaním ako takým, ale môže to viesť aj k poškodeniu zariadenia.
  • V prípade niektorých smartfónov sa dá rýchle nabíjanie deaktivovať v nastaveniach. Ide prevažne o smartfóny od spoločností Xiaomi, Samsung či OnePlus, no aj o mnohé ďalšie značky.
  • Môžete svoj smartfón nabiť aj cez počítač, čo je však výraznejšie pomalšie.
  • Telefón počas nabíjania nepoužívajte na hranie hier či iné náročné úlohy.
  • Nedovoľte, aby sa batéria vybíjala úplne. Ak batéria úplne vyprázdni, môže to viesť k zvýšeniu teploty batérie počas jej nabíjania. Je to spôsobené tým, že softvér v telefóne „dávkuje výkon“ nabíjania. Môžete si všimnúť, že napríklad prvých 30% batérie sa nabije výrazne rýchlejšie ako posledných 10%.
  • Rovnako nenabíjajte batériu na 100% kapacity. Ak necháte batériu nabíjať sa na 100%, môže to viesť k prehrievaniu batérie. Preto je odporúčané zastaviť nabíjanie batérie na 80-90% kapacity.
  • Nabíjajte batériu pri izbovej teplote. Nabíjanie batérie pri vysokých teplotách môže spôsobiť prehriatie a poškodiť ju. Preto by ste mali zabrániť nabíjaniu batérie pri teplotách nad 35 °C.

Rovnako ale treba povedať, že výrobcovia smartfónov prichádzajú s technológiami, ktoré obmedzujú prehrievanie zariadenia. Napríklad Xiaomi rozdeľuje nabíjanie do dvoch prúdov. Znamená to, že napríklad pri 60W nabíjanie nabíja „2 batérie“ (ide o jednu batériu rozdelenú na dva úseky) po 30W, čím znižuje namáhanie batérie.

Využívate vo svojom smartfóne rýchle nabíjanie? A akú rýchlosť nabíjania podporuje váš telefón? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre