Apple má pristúpiť ku kontroverznému kroku: Za pomerne bežnú praktiku začne rozdávať pokuty!

Apple má začať pokutovať vývojárov, ktorí pristúpia k novej regulácii zo strany EÚ. Zabezpečiť si tak má využívanie svojich služieb.

Elon-Musk_Apple
Zdroj: unsplash.com (Laurenz Heymann)

Už o pár dní vstúpi do platnosti v rámci Európskej únie regulácia známa aj pod názvom Digital Markets Act. Táto regulácia má zmeniť spôsob, akým sa veľké spoločnosti správajú k používateľom svojich produktov. Má im priniesť väčšiu voľnosť, viac možností prispôsobenia a s tým sa spája aj voľný výber služieb, ktoré budú využívať. Príkladom je aj to, že používatelia si budú môcť vybrať, či budú chcieť využívať aplikácie od Googlu v Android smartfónoch a mali by ich vedieť odinštalovať. Okrem toho však veľké zmeny čakajú aj spoločnosť Apple, ktorá v iPhonoch bude musieť povoliť to, čomu sa dlhé roky bránila. Bližšie informácie nám prináša portál androidauthority.com.

Apple má dovoliť inštaláciu aplikácií z obchodov tretích strán, nie však všade

Digital Markets Act prinesie výraznejšie obmedzenia pre spoločnosť Apple, ktorá si dlhé roky zakladala na tom, že používatelia ich produktov využívajú aj ich služby. Takýmto spôsobom ich tak prinútila v iPhonoch využívať ich vlastné aplikácie a ďalšie aplikácie si inštalovať len prostredníctvom oficiálneho obchodu App Store. To sa však pre DMA má čoskoro skončiť. Známy analytik Mark Gurman však predpokladá, že možnosť inštalácií aplikácií mimo App Store sa nebude týkať všetkých trhov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
iPhone 14 a iPhone 14 Plus_uvodny
Zdroj: Apple

Podľa všetkého by sa teda inštalácia aplikácií mimo App Store týkala len Európy, kde už teraz prichádzajú smartfóny so zmenami oproti americkým iPhonom. V tomto prípade ale môžeme rátať s tým, že softvér pre Európu získa iné vlastnosti ako ten, ktorý sa bude predávať na akomkoľvek inom trhu. Apple má však podľa Gurmana pristúpiť aj k určitému kontroverznému kroku, ktorý bude sankciovať vývojárov aplikácií, ktorí sa na tejto praktike budú podieľať. Nepriamo ich teda donúti, aby možnosť takejto inštalácie aplikácií nepovoľovali.

Chystajú sa aj sankcie pre vývojárov aplikácií

Americký Apple je známy obchádzaním pravidiel v prípade rôznych obmedzení a regulácií. V rámci ďalšej regulácie zo strany EÚ v prípade zavedenia USB-C konektorov pre ich smartfóny sa rozhodli vyrábať špeciálne nabíjacie káble. Ak by teda používatelia nepoužili ich špeciálne káble s USB-C konektorom, znížila by sa im rýchlosť nabíjania a prenosu. Výrobca si tak navyše zaistí, že bude stále predávať množstvo svojho originálneho príslušenstva.

iPhone 12 Pro_with USB C_2

Digital Markets Act má podľa Gurmana Apple obísť tiež. Vsadiť tak má na sankcie, ktoré by mal vývojárom aplikácií mimo oficiálny App Store dávať. Podľa neho má tak americký gigant skenovať, aké aplikácie sa nachádzajú s identickým kódom v App Store aj mimo neho. Ak na takéto aplikácie narazí, má rozdávať pokuty smerom k vývojárom. Týmto spôsobom si má teda zaručiť, že sa mimo App Store nebudú nachádzať takéto aplikácie.

Myslíte si, že ide o dobrý krok zo strany Apple? Alebo ide o ďalšie zbytočné obchádzanie pravidiel? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre