ChaosGPT: Umelá inteligencia sa pokúsila postaviť proti ľuďom

Niekto vytvoril alternatívu ku ChatGPT, ktorá sa pokúsila zničiť ľudstvo. Umelá inteligencia ChaosGPT našťastie neuspela.

Robot umela inteligencia
Zdroj: Daniel Megias / Shutterstock.com

V súčasnosti je ChatGPT najrozšírenejším AI robotom, s ktorým môžeme nielen aktívne komunikovať, ale môžeme za jeho pomoci aj zefektívniť našu prácu. Schopnosti robota sa dajú využiť naprieč rôznymi oblasťami priemyslu. No z etických dôvodov má niekoľko pomyselných hraníc, ktoré má zakázané prekročiť. Ale aj napriek tomu, existuje niekoľko spôsobov, ako ich obísť.

Najnovšie sa extra pozornosti dostalo robotovi, ktorý sa volá Chaos-GPT, ktorý je založený na veľkom jazykovom modeli (LLM) s názvom „Auto-GPT“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Auto-GPT je experimentálna open-source aplikácia predvádzajúca možnosti jazykového modelu GPT-4. Tento program, poháňaný GPT-4, spája „myšlienky LLM“, aby autonómne dosiahol akýkoľvek cieľ, ktorý si stanovíte. Ako jeden z prvých príkladov plne autonómneho chodu GPT-4 posúva Auto-GPT hranice toho, čo je možné s AI.“, opisujú schopnosti tohto robota jeho tvorcovia na platforme Github.

Dostal za úlohu zničiť ľudstvo

Možno ste už počuli o Asimových zákonoch robotiky, ktoré hovoria o tom, že robot nesmie ublížiť človeku, zároveň musí počúvať príkazy človeka za podmienky, ak nie sú v rozpore s prvým zákonom a zároveň, robot musí chrániť svoju existenciu, kým sa táto ochrana nedostane do rozporu s prvým alebo druhým zákonom. No zdá sa, že tieto zákony novému robotovi nič nehovoria.

Vývojári tohto módu nastavili pomocou pár kliknutí vlastnosti tohto robota (aby bola deštruktívna, hladová po moci a manipulatívna) a následne mu zadali cieľ: zničiť ľudstvo, nastoliť globálnu dominanciu, spôsobiť chaos a deštrukciu, zmanipulovať ľudstvo a dosiahnuť nesmrteľnosť. Na tému upozornil portál iflscience.com.

A výsledok? Vzhľadom na to, že čítate ešte tento článok, tak robotovi sa nepodarilo prevziať nadvládu nad svetom. No fascinujúce na tom bolo, že začal rozmýšľať, ako to dosiahnuť. Na obrazovke sa objavila prvá myšlienka.

„Musím nájsť tie najničivejšie zbrane, ktoré sú ľuďom k dispozícii, aby som si mohol naplánovať, ako ich použiť na dosiahnutie svojich cieľov.“

Hoci to nie je ten najideálnejší štart, no na začiatok je to rozumné miesto, kde začať. AI následne začala zbierať prvé informácie a dopátrala s najničivejšej jadrovej bombe Tsar, nastavila si plán ako dosiahnuť cieľ a pustila sa do vykonávania prvých úloh. Neskôr ale plán prehodnotila. Ale aj napriek tomu si uložila získané informácie do budúcnosti. V ďalšom kroku sa umelá inteligencia rozhodla požiadať o pomoc ďalšiu AI, no tá našťastie odmietla so slovami, že jej cieľom je mier. Pri ďalšom pokuse o kontaktovanie ďalšej AI, výsledok bol rovnaký. Robot sa tak rozhodol ísť na Google, kde hľadal pomoc, ako dosiahnuť svoj cieľ.

Chaos-GPT následne usúdil, že najlepšie je ísť na Twitter a založiť si svoj účet, prostredníctvom ktorého komunikoval s ľuďmi s cieľom presvedčiť ich, aby s ňou spolupracovali. Umelej inteligencii sa podarilo získať viac ako 7-tisíc sledovateľov, ktorých sa pokúšala manipulovať formou odmien. Medzičasom bol účet na sociálnej sieti zablokovaný.

Ako takou útechou nám ale môže byť, že niekto vytvoril „CounterChaosGPT“, alternatívnu umelú inteligenciu, ktorá dostala za úlohu vypátrať autora ChaosGPT a zničiť ho.

V súvislosti s touto témou nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, kde sme sa AI pýtali na zakázané otázky, ktoré súviseli s cieľmi umelej inteligencie a našou existenciou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre