SpravodajstvoVeda a výskum

Najsilnejšia jadrová bomba, akú ľudstvo vyrobilo: Pozrite sa na test hrôzostrašnej Tsar bomby

V roku 1961 bývalý Sovietsky zväz otestoval zbraň, silnejšiu než dve použité atómové bomby dokopy.

30. októbra 1961 bývalý Sovietsky zväz vykonal test najsilnejšej jadrovej zbrane, akú kedy ľudstvo vyrobilo a odpálilo. Tou zbraňou bola vodíková bomba AN602, ktorú možno poznáte pod názvom Tsar bomba. So silou 50 megaton bola táto zbraň 1 500-krát silnejšia ako atómové bomby zhodené na Hirošimu a Nagasaki dokopy.

Vyvinula ju skupinka jadrových fyzikov na čele s Igorom Krchatovom. Bombu zhodili z lietadla Tu-95V a vo výške 4 km automatiky detonovala. Test najsilnejšej jadrovej zbrane sa odohral na súostroví Nová Zem. Miesto jadrového testu malo byť prísne utajené, no zaznamenali ho Spojené štáty. Prieskumné lietadlo Speed Light Alpha dozeralo na test, pričom sa dostalo tak blízko, že explózia spálila jeho antiradiačný náter.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zábery z testu Tsar bomby sa na verejnosť dostali v roku 2020. Zverejnila ich ruská štátna jadrová korporácia Rosatom, no video z platformy YouTube neskôr stiahli. Stále však existuje niekoľko záberov, na ktoré sa môžete pozrieť nižšie, upozorňuje IFLscience.com.

Tsar bomba bola tak silná, že ju museli zhodiť padákom, aby mala posádka lietadla dostatok času na to, aby sa dostala mimo dosah tejto desivej zbrane. Ani tak ale nebolo jasné, či sa jej podarí prežiť. Keď bomba explodovala, oblohu zalialo biele svetlo a vznikla osem kilometrov široká ohnivá guľa. Následný atómový hríb sa dostal do výšky až 64 kilometrov.

„Ohnivá guľa bola silná a arogantná, ako Jupiter. Pomaly sa plazila smerom hore. Prerazila hrubú vrstvu oblakov a stále rástla. Zdalo sa, akoby do seba vsala celú Zem,“ vysvetľuje bývalý sovietsky kameraman, ktorý natáčal test Tsar bomby.

Zážitok opísal ako surreálny a neprirodzený.

Čo je však tragickejšie, Tsar bombu testovali len 54 km od údajne obývaného mesta Severny. Podľa toho, čo sa hovorí boli všetky drevené a tehlové budovy v sekunde vyhladené. Nikto nevie koľko obetí test priniesol.

Hrozba jadrovej vojny

Jadrové zbrane sa po prvý a zatiaľ aj poslednýkrát použili na vojenské účely v roku 1945, pri útoku na japonské mestá Hirošima a Nagasaki. Išlo o ničivý a brutálny útok, ktorý promptne ukončil druhú svetovú vojnu. Dnes viacerí experti priznávajú, že napätie medzi svetovými veľmocami rastie a svet sa môže blížiť k druhej kubánskej raketovej kríze. Max Tegmark, fyzik a kozmológ z inštitútu MIT si pásku na oči nedáva a vysvetľuje, že svet hrá momentálne ruskú ruletu.

Predpokladá sa, že na svete existuje približne 15-tisíc jadrových zbraní. Ak by však nastal najhorší scenár a vypukla by jadrová vojna, na zničenie ľudstva by stačilo len 100. Ak by ľudstvo v rovnaký moment odpálilo stovku jadrových zbraní, vzniklo by dostatok sadzí na zaplnenie stratosféry a zablokovanie slnečného svetla.

Hoci ide len o hypotetický scenár, v tomto prípade by teploty prudko klesli až na 25 rokov. Naša ozónová vrstva by bola zničená, čo by malo devastujúci účinok na celú našu planétu.

Je pravda, že sa ľudstvo k možnosti jadrovej vojny približuje, no aj počas mimoriadne vypätej kubánskej krízy sa objavilo svetielko nádeje. V ponorke B-52 sa totiž našiel človek, ktorý aj napriek vyčerpaniu, nedostatočnej komunikácii s velením a celkovo nejasnej situácii, dokázal sám zabrániť prepuknutiu jadrovej vojny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close