Okamžite si aktualizujte prehliadač Chrome! Ak budete čakať, vystavujete sa obrovskému riziku

Google odhalil kritickú bezpečnostnú slabinu, ktorú hackeri aktívne využívajú aj teraz. Nová aktualizácia ju opravuje.

Okamžite si aktualizujte google chrome
Zdroj: Pixabay (geralt), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Aktualizácie nás vedia poriadne otráviť, obzvlášť ak sa objavia vo chvíli, keď máme neodkladnú robotu. Nie je to ale prvýkrát čo píšeme o tom, že aktualizácie by sa v žiadnom prípade nemali odkladať, hlavne ak sa dotýkajú bezpečnosti.

Portál Malwarebytes v novej správe upozorňuje užívateľov prehliadača Chrome, aby si ho aktualizovali, čo možno najskôr. Google totiž opravil bezpečnostnú medzeru, ktorú hackeri aktívne využívajú na to, aby sa dostali do zariadení svojich obetí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Spoločnosť Google vyzýva všetkých užívateľov Windows, Mac a Linux zariadení, aby si najlepšie okamžite aktualizovali prehliadače Chrome na verziu 112.0.5615.121. Všetky predchádzajúce verzie v sebe obsahujú kritickú chybu, ktorú hackeri aktívne využívajú,“ píše portál Malwarebytes.

Aktualizovať sa odporúča aj keď používate iné prehliadače, ktoré bežia na jadre Chromium. Bezpečnostná medzera sa prejaví, ak máte neaktualizovaný prehliadač a navštívite nebezpečnú stránku. Vďaka slabine môže stránka spustiť v prehliadači kód, ktorý poskytne hackerom prístup do vášho zariadenia. Škodlivý kód už existuje a kyberzločinci ho často využívajú.

Slabina (CVE-2023-2033) využíva chybu v engine V8, no Google neposkytol bližšie informácie k tomu, ako sa útočníci dokázali k slabine dostať a ako ju využívali pre svoje podvodné činnosti. Útoky na V8 sa považujú za jedny z najnebezpečnejších a môžu viesť k pádu prehliadača.

„Popísanie slabiny a jej využitia udržíme v tajnosti až kým si väčšina užívateľov neaktualizuje svoje prehliadače. Zároveň neprezradíme ani to, či sa rovnaká chyba nachádza aj v knižniciach tretích strán, ktorú ešte vývojári neopravili,“ tvrdí Google.

Spoločnosť dáva užívateľom prehliadača Chrome čas, aby si najnovšiu aktualizáciu stiahli. Až potom zverejní technické detaily. No druhým dychom treba dodať, že na rôznych hackerských fórach je táto chyba rozpísaná, čo môže viesť k tomu, že aj menej skúsení kyberzločinci, ju môžu zneužiť.

Aktualizujte si prehliadač manuálne

Chrome sa aktualizuje automaticky, no v tomto prípade by ste ho mali aktualizovať manuálne, aby ste dôležitý update získali čo najskôr. Aktualizácia prehliadača je mimoriadne jednoduchá, stačí kliknúť na ikonu troch bodiek vpravo hore, otvoriť kartu pomocník a zvoliť si možnosť informácie o prehliadači Google Chrome.

Po otvorení tohto okna si Chrome automaticky stiahne najnovšiu verziu, čo potrvá len chvíľu. Na to, aby fungovala, však budete musieť prehliadač reštartovať.

Okamžite si aktualizujte google chrome
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak chcete aktualizovať prehliadač, urobte tak jedine spôsobom, ktorý sme popísali vyššie. Google sa už niekoľkokrát vyjadril, že užívateľov nikdy nenechá stiahnuť si samostatný aktualizačný súbor. V minulosti sa totiž objavila podvodná kampaň v ktorej hackeri zneužívali aktualizácie prehliadača Chrome na to, aby šírili škodlivý softvér. Preto sa spoločnosť rozhodla prinášať aktualizácie priamo v prehliadači, čo je oveľa bezpečnejšia možnosť.

Ak by ste sa stretli s akoukoľvek inou stránkou, ktorá ponúka aktualizácie prehliadača, potom by ste mali byť na pozore, pretože s takmer úplnou istotou ide o podvod.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre