Tranzistor novej generácie: Výskumníci odomkli dvere k spracovaniu dát rýchlosťou svetla!

V rámci novej štúdie vedci z POSTECH predstavujú nový druh tranzistora, ktorý má množstvo výhod.

Výskumníci predstavili tranzistor novej generácie
Zdroj: Unsplash (Axel R.)

Výskumníci z univerzit POSTECH vytvorili prototyp nano-excitonického tranzistoru, ktorý prekonáva obmedzenia tradičných tranzistorov, ktoré síce zosilňujú signál, no popritom strácajú energiu prostredníctvom tepla. To obmedzuje rýchlosť prenosu signálu.

Nový druh tranzistoru toto obmedzenie nemá. Takzvané excitóny sú zodpovedné za emisie polovodičových materiálov a zároveň sú kľúčom pre vývoj svetlo vylučujúceho prvku novej generácie, ktorý by generoval menej tepla. To by mohlo byť kľúčom pri vývoji kvantovej výpočtovej technológie. Menej tepelnej energie dosiahnu na základe voľnej konverzie medzi svetlom a materiálom v elektricky neutrálnom stave.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci nového tranzistoru existujú dva typy excitácií, horizontálne a medzivrstvové excitácie s vertikálnym smerom. Excitácia vedie aj k vytvoreniu optických signálov a každý typ má svoj špecifický podpis. Počas výskumu vedci čelili problémom, no už v minulých výskumoch skúmali technológiu, ktorá by im umožnila excitácie kontrolovať. Počas nového výskumu však po prvýkrát dokázali kontrolovať hustotu a efektivitu svietivosti.

Kontrola vedcom umožnila spätne kontrolovať excitóny, čím minimalizovali poškodenie polovodičového materiálu. Nano-excitonický tranzistor zároveň dokáže spracovať obrovské množstvo dát rýchlosťou svetla, zatiaľ čo minimalizuje stratu tepelnej energie.

Táto technológia by mohla nájsť uplatnenie v procese spracovania a ukladania informácií. Už dnes využívame schopnosti umelej inteligencie naplno. Tá však potrebuje na učenie obrovské množstvo dát, aby mohla ponúkať odpovede, ktoré nám vedia v praxi reálne pomôcť. Toto obrovské množstvo dát je potrebné zbierať a postupne spracovávať.

„Náš nano-excitonický tranzistor považujeme za kľúčový komponent optického počítača, ktorý pomôže spracovať obrovské množstvo dát vytváraných umelou inteligenciou,“ tvrdí Yeonjeong Koo, jeden z autorov štúdie.

Umelá inteligencia o pár rokov

Čo sa ale týka budúcnosti umelej inteligencie, očakáva sa, že v nej bude mať ešte pevnejšie zastúpenie. Už dnes sa mnohí experti hádajú o tom, že umelá inteligencia má obrovský potenciál zmeniť ľudstvo, rovnakým dielom k lepšiemu aj k horšiemu. Ľudia by mohli pracovať oveľa efektívnejšie s tým, že umelá inteligencia by za vás urobila zhrnutie z mítingu, prezentácie alebo niekoľkostranového dokumentu. Rovnako by zvládla napísať niekoľko strán podľa zhrnutia a poznámok, ktoré ste jej pripravili.

Rovnaké nástroje však dostávajú do rúk aj kyberzločinci. Už dnes mnohí experti veria, že uplatnenie umelej inteligencie v praxi by posunulo a ich produktivitu, no môžeme to pozorovať aj teraz. ChatGPT vám môže napísať malvér na zber cudzích dát, ak viete ako na to. Umelá inteligencia umožňuje hackerom vykonávať útoky rýchlejšie a presnejšie. Najväčšou hrozbou je však to, že ku kyberkriminalite sa môžu dostať aj zločinci bez potrebných technických zručností. Stačí umelú inteligenciu pekne „poprosiť“.

Samozrejme že ChatGPT, ani AI sama o sebe, nie sú „zlými“. Tak ako vám vedia napísať esej o čare roviny však vedia zločincovi napísať e-mail, v ktorom sa vydáva za pracovníka banky a snaží sa vás podviesť a nalákať na kliknutie na škodlivý odkaz. V budúcnosti by si však táto technológia rozhodne zaslúžila viac mantinelov alebo iné druhy regulácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre