Uhádnete z čoho sa skladá táto batéria? Každý jeden komponent vám bude pravdepodobne chutiť!

Výskumníci z Talianskeho technologického inštitútu vytvorili prvú batériu, ktorá sa skladá z bežne dostupných potravín.

Jedlá batéria sa skladá z bežne dostupných potravín
Zdroj: Istituto Italiano di Tecnologia

Výskumníci z Talianskeho technologického inštitútu vytvorili jedinečnú nabíjateľnú batériu, ktorá sa skladá len z potravín, ktoré denne konzumujeme. Využitie by mohla nájsť v zdravotníctve, monitorovaní kvality jedla a robotoch, ktoré možno konzumovať.

Za štúdiou stojí Mario Caironi, ktorí sa spočiatku venoval výskumu elektrických vlastností jedla. Na základe tohto výskumu následne vytvoril elektronické materiály, ktoré sa skladajú z konzumovateľných potravín. Požívateľná elektronika je relatívne novým odborom, ktorý by v budúcnosti mohol pomôcť lepšej diagnóze a následnej liečbe gastrointestinálnych chorôb.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori štúdie sa inšpirovali pri vytváraní konzumovateľnej batérie biochemickými redoxnými reakciami, ktoré prebiehajú v každom živom organizme. Podarilo sa im vytvoriť batériu, ktorá využíva riboflavín ako anódu a kvercetín ako katódu. Riboflavín možno nájsť napríklad v mandliach, zatiaľ čo kvercetín sa predáva ako doplnok stravy, no nachádza sa aj v kaparách. Aktívne uhlie výskumníci použili na zvýšenie elektrickej vodivosti, zatiaľ čo elektrolyt bol založený na vode.

V každej batérií možno nájsť aj separátor, ktorý v tomto prípade tvorila riasa nori, ktorú môžeme nájsť napríklad v sushi. Elektródy výskumníci obalili vo včeľom vosku, ktorý sa bežne využíva v potravinárskom priemysle.

Jedlá batéria

Batéria operuje s napätím 0,65 V, čo je dostatočne malé napätie na to, aby nerobilo problémy v ľudskom tele po požití. Poskytuje prúd 48 mikroampérov po dobu 12 minút alebo niekoľko mikroampérov po dobu hodiny. Batéria dokáže krátku dobu poháňať nenáročné LED svetlo.

„Naša batéria je prvou svojho druhu, ktorá sa skladá čisto len z bežne konzumovaných potravín. V štúdii otvárame dvere k ďalším elektronickým aplikáciám,“ tvrdia vedci.

Dodávajú, že v budúcnosti by batéria mohla poháňať požívateľné senzory, ktoré monitorujú naše zdravie. Zároveň by mohla poháňať senzory monitorujúce podmienky v potravinárskych skladoch. Táto batéria je vo svojej podstate mimoriadne bezpečná, preto by mohla nájsť využitie napríklad aj v detských hračkách, kde hrozí, že dieťa prehltne malé časti.

Výskumníci vo výskume pokračujú aj naďalej a už teraz vyvíjajú nový model konzumovateľnej batérie, ktorý by poskytol väčšiu kapacitu, pričom by sa znížila celková veľkosť batérie. V nasledujúcich krokoch nové batérie otestujú a na základe toho budú uvažovať o ďalších možných uplatneniach.

„Požívateľná batéria by bola vhodná aj na uskladnenie energie. V dnešnej dobe je dopyt po batériách obrovský a potrebujeme nájsť spôsob, ako by sme ich mohli vyrábať bez toxických látok,“ vysvetľuje Ivan Ilic, jeden z autorov štúdie.

Autori sú si plne vedomí toho, že takáto batéria nedokáže poháňať napríklad elektromobil. Ide však o jedinečný koncept, ktorý dokazuje to, že vieme vyrobiť batérie aj z bezpečnejších materiálov. Dúfajú, že ich štúdia inšpiruje vedcov, ktorí sa pustia do podobných projektov a povedú nás k udržateľnej budúcnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre