SpravodajstvoVeda a výskum

Zariadenie, ktoré môže zmeniť svet: Táto bio-batéria funguje na základe DNA a prináša čistú formu energie

Laboratórium DSTL tvrdí, že ich zariadenie môže mať univerzálne využitie.

Batéria, ktorá by mohla zmeniť svet a spôsob, akým fungujeme. Tak označujú vedci z laboratória DSTL (pozn. redakcie: Defence Science and Technology Laboratory) ich prelomový technologický výtvor. Je ním bio-batéria, ktorá je poháňaná deoxyribonukleovou kyselinou alebo skrátene, DNA.

Bio-batéria vznikala v spolupráci so spoločnosťou Touchlight Genetics, americkým ministerstvom obrany a University of Utah, píše portál Gov.uk. V oblasti obrany by mohlo ísť o alternatívu, ktorú vojaci zúfalo potrebujú. Dnes sa používajú batérie, ktoré síce majú vysokú kapacitu, no ak sa poškodia, explodujú a vyvolajú požiar. Nová bio-batéria na princípe DNA by nič také nerobila. V prípade poškodenia by proste vytiekla a stala sa nefunkčnou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem väčšej bezpečnosti majú bio-batérie ďalšiu výraznú výhodu. Používajú prirodzene sa vyskytujúce látky, napríklad laktát. Ten sa rozkladá prostredníctvom enzýmov. Následne sa uvoľnia elektróny, ktoré môžu byť zachytené a vytvoriť elektrickú energiu. Oproti bežným batériám je bio-batéria oveľa čistejšia.

Vojská so sebou nesú čoraz viac elektroniky, ktorá vyžaduje energiu na to, aby ju mohli používať. To znamená, že si so sebou musia niesť aj batérie. V prípade potreby sa môžu bio-batérie vytvoriť väčšie, alebo menšie. Niektoré by mohli byť tak malé, že ich nedokážeme vidieť, zatiaľ čo iné by mohli vzniknúť v úplne novom formáte. Vedci vysvetľujú, že ich nová bio-batéria by mohla byť vytvorená aj ako náter.

Univerzálne využitie

Samozrejme, že takéto zariadenie by nenašlo uplatnenie len vo vojenskom priemysle. Nová bio-batéria je mimoriadne ľahká a má vysokú energetickú hustotu. Dá sa ľahko transportovať a preto by bola neoceniteľným prínosom v regiónoch postihnutých prírodnou katastrofou. Projekt odštartoval v roku 2017 a momentálne spoločnosť Touchlight Genetics pracuje na spôsobe, ako produkovať DNA v potrebnej mierke. Vedci z University of Utah zas pracujú na optimalizácii enzýmov.

Vedci používajú DNA ako lešenie, na ktoré pridávajú kaskádu enzýmov. Prostredníctvom tohto procesu vzniká energia. Ide o revolučný spôsob, ako využiť našu DNA na praktické účely prostredníctvom rôznych sekvencií, ktoré umožnia kaskádu enzýmov prepojiť s našou DNA a degradáciou laktátu uvoľniť elektróny, ktoré batéria zachytí a tým vytvorí energiu.

Bio-batéria by mohla byť ideálnym spôsobom ako dopraviť elektrickú energiu tam, kde ju naozaj treba. Či už hovoríme o oblastiach, zasiahnutých katastrofou, alebo o bojisku, v každom prípade ide o mimoriadne výkonný a hlavne čistý zdroj energie. Vedci sú presvedčení, že ich bio-batéria dokáže zachrániť životy. V dnešnej dobe sa kladie obrovský dôraz na produkciu čistej a obnoviteľnej energie, aby sme zmiernili dopad globálneho otepľovania. Bio-batéria pracuje s látkami, ktoré možno bežne nájsť v prírode a je šetrná k prostrediu.

Ako sami autori dodávajú: „Bio-batéria je presne ten druh technológie, ktorú obranné zložky potrebujú.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close