Pri týchto aplikáciách by ste mali spozornieť: Za tieto typy softvéru sa najčastejšie schovávajú vírusy!

Škodlivé aplikácie sa môžu zdať zdanlivo bezpečné. Tieto aplikácie so sebou prinášajú škodlivý kód najčastejšie, pozrite sa, aké to sú!

titulka-malware
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Škodlivé aplikácie sú horúcou témou rôznych odborníkov na bezpečnosť, no aj bežných používateľov smartfónov či iných zariadení. Dôvodom je to, že aj zdanlivo neškodná aplikácia v sebe môže niesť malvér, ktorý si nemusíte všimnúť. Takéto aplikácie sa môžu dostať aj do oficiálneho Obchodu Play, kde sa tvária ako bežné aplikácie, ktoré môžete využívať. V niektorých prípadoch získajú aj veľké množstvo inštalácií, čím si získajú na popularite a dôveryhodnosti. Vývojári však škodoradostne čakajú a zbierajú citlivé informácie vo vašich telefónoch, na čo vôbec nemusíte naraziť. Aké typy aplikácií sa však najčastejšie tvária ako bezpečné, pričom prinášajú malvér? Pozrite sa na to spolu s nami.

Aké informácie môžu škodlivé aplikácie zbierať?

Jeden by si možno povedal, čo by už tak útočníci chceli získať z ich smartfónov. Odpoveď je však jednoduchá, naše údaje. Do telefónov si dnes už ukladáme aj tie najcitlivejšie údaje a v mnohých prípadoch tak bývajú vstupnou bránou aj do súkromných informácií alebo bankových účtov. Škodlivé aplikácie sa pritom najčastejšie zameriavajú na získanie práve osobných údajov ako sú naše mená, dátumy narodenia, adresy, telefónne čísla či e-mailové adresy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okrem toho škodlivé aplikácie cielia aj na bankové aplikácie a údaje z nich. Snažia sa získať prístup aj k heslám, prostredníctvom ktorých sa budú vedieť útočníci dostať napríklad do našich e-mailových schránok a ďalších služieb. Takéto aplikácie sa taktiež chcú dostať aj k našej polohe, kontaktom, ktorým by následne posielali napríklad phishingové správy a rovnako sa snažia získať prístup k našim súkromným správam, videám či iným súborom.

Tieto typy aplikácií môžu prinášať malvér

Aj keď nikdy nevieme, čo nás medzi aplikáciami čaká, niektoré typy aplikácií sú pre útočníkov lákavejšie. Môže ísť napríklad o hry, kedy sa do jednoduchých hier skryje škodlivý kód. Hier sa totiž v rámci Obchodu Play nachádza skutočne veľa a útočníci to vedia využiť.

Škodlivé aplikácie vedia byť aj služby pre sociálne siete, pričom zvyčajne ide o neoficiálne alternatívy k nim. Ak by sme si teda do Obchodu Play zadali názov aplikácie Messenger, mohli by sme nájsť viacero alternatív k tej službe od spoločnosti Meta. Je tu však možnosť, že nie všetky by ponúkali to, čo by sme očakávali. Dobrým príkladom môže byť napríklad „Ružový WhatsApp„. Išlo o alternatívnu aplikáciu k WhatsAppu, ktorá sľubovala extra funkcie. Tie aplikácie skutočne aj ponúkala, no ako bonus, kradla citlivé informácie.

android malware virus škodlivé aplikácie
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Škodlivé aplikácie sa vedia prezliecť aj za služby sľubujúce lepšiu optimalizáciu smartfónu, dlhšiu výdrž batérie a podobne. Takéto aplikácie si totiž zvyčajne vypýtajú hlbší prístup k funkciám smartfónu, čo využijú k nečestným cieľom. Podobným prípadom sú aj aplikácie na sledovanie polohy a škodlivými vedia byť aj aplikácie pre online nákupy. Do takýchto aplikácií totiž zadávame aj svoje platobné údaje, čo vedia útočníci využiť.

Rovnako treba spomenúť aj rôzne rozšírenia, ako sú napríklad rozšírenia pre internetové prehliadače. Tie častokrát sľubujú hory doly, no spolu s extra funkciami, prichádza aj škodlivý vírus.

Zvážiť by sme mali aj aplikácie, ktoré ponúkajú prémiové funkcie zadarmo. Prípadne aplikácie, ktoré nám umožňujú pristupovať k prémiovým funkciám iných služieb. Tento softvér častokrát distribuuje totiž vírusy.

Nemôžeme opomenúť ani rôzne bezplatné editory videí či fotografií. Zväčša ide o aplikácie, ktoré potrebujú široké povolenia. Tieto aplikácie častokrát pristupujú k pamäti telefónu, fotografiám, videám a podobne. Toto využívajú aj útočníci.

„Ak je niečo zadarmo, tak ste pravdepodobne produktom vy,..“

Rovnako odporúčame vyhýbať sa aj aplikáciám, ktoré pristupujú k upozorneniam telefónu. Tento typ aplikácií sa najčastejšie zo strany útočníkov používa na získanie citlivých informácií ako sú napríklad overovacie kódy zo služieb a podobne.

Stretli ste sa niekedy so škodlivými aplikáciami aj vy? A overujete si aplikácie, ktoré si do telefónu inštalujete? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre