NávodyZariadenia

Výber správnej nabíjačky pre smartfón nepodceňujte: Pri nesprávnom výbere na vás čakajú tieto riziká!

Nabíjate svoj smartfón tou správnou nabíjačkou? Mali by ste sa nad tým zamyslieť, inak z toho môžu vyplynúť problémy.

Nabíjanie smartfónu je zložitejším procesom ako by sme si mohli myslieť. Pripojením telefónu ku káblu a zapojením adaptéru do zásuvky to totiž nekončí. Vybrať by sme si mali aj adaptér a nabíjací kábel, ktorý bude pre náš telefón čo najvýhodnejší. Ako však svoj smartfón nabíjať správne a aké riziká vyplývajú z výberu nesprávnej nabíjačky? My sme sa na ňu pozreli o niečo bližšie. A vy sa vďaka tomu budete môcť vyvarovať nesprávnemu nabíjaniu vášho smartfónu a rôznym rizikám, ktoré by z toho mohli vyplývať.

Využívanie správnej nabíjačky pre váš smartfón nezanedbávajte

Výber správnej nabíjačky pre nabíjanie telefónu je potrebné pre zachovanie tej správnej efektivity a tiež bezpečnosti nabíjania. Nesprávny adaptér, ktorý by bol dokonca nižšej kvality, by mohol spôsobiť výraznejšie pomalšie nabíjanie doplnené o prehrievanie batérie a zariadenia. Prehrievanie negatívne ovplyvňuje životnosť smartfónu, degraduje batériu a zvyšuje riziko vzplanutia a požiaru. Použitie nekompatibilného adaptéra môže okrem iného poškodiť port pre nabíjanie, čo môže spôsobiť problémy pri nabíjaní v budúcnosti. Náš smartfón by sme teda mali nabíjať len certifikovanými nabíjačkami, ktoré sa pre dané zariadenie overili.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
xiaomi 12t pro nabijanie
Zdroj: Xiaomi

Nabíjačka, ktorá nebola vytvorená a upravená pre váš smartfón, môže do zariadenia prinášať nesprávne množstvo energie. Práve tento fakt môže spôsobiť prehriatie zariadenia či dokonca skrat. V malom percente prípadov vie prísť aj k požiaru, čo je dôvodom, prečo by sme nemali svoj telefón nabíjať napríklad počas spánku v blízkosti našej postele.

„Ak adaptér poskytuje vyššie napätie alebo prúd, ako je potrebné, môže dôjsť k prehriatiu batérie a spôsobiť poškodenie jej buniek. Toto môže viesť k skráteniu životnosti batérie a znižovaniu jej výkonu.“

Ako si ale môžeme vybrať tú správnu nabíjačku? Aj na to sa teraz pozrieme.

Takto by ste si mali vybrať správnu nabíjačku k telefónu

Pri výbere nabíjačky začneme pravdepodobne tým, že ideálnou je tá, ktorú nájdeme v balení zariadenia. Výrobcovia však do balení telefónov pridávajú čoraz menej príslušenstva a vynechávajú ako adaptéry, tak v niektorých prípadoch zvažujú aj odstránenie nabíjacích káblov. Preto by ste mali vedieť, ako si vybrať ten správny adaptér či kábel. V prvom rade by ste mali zvážiť značku svojho telefónu. Ak vlastníte smartfón od Xiaomi, ideálnym je adaptér rovnako od Xiaomi. V prípade telefónu od Samsungu opäť adaptér od Samsungu.

usb-1281034_1280_opt
Zdroj: Pixabay

Dôvodom sú rôzne štandardy nabíjania, ktoré sa medzi výrobcami líšia. Pri inom štandarde nabíjania sa môžeme stretnúť s podstatne pomalším nabíjaním zariadenia a niekedy to dokáže spraviť skutočne veľký rozdiel v rýchlosti nabíjania. Porovnanie adaptérov v oblasti rýchlosti nabíjania sme vám už priniesli v našom predchádzajúcom článku.

Dôležitý je aj parameter výkonu adaptéru. Ak váš smartfón podporuje 120W nabíjanie, pre zachovanie čo najlepšej efektivity nabíjania by ste mali siahnuť po 120W adaptéri. V prípade, že používate telefón s podporou 33W nabíjania však po silnejšom adaptéri budete siahať márne. Nabíjanie tým neurýchlite a telefón sa bude nabíjať maximálne pri výkone 33W.

Poco F5 Pro nabíjanie smartfón
Zdroj: Xiaomi

Pre zachovanie správneho nabíjania by ste mali zvážiť aj dĺžku kábla. Rôzne štandardy pre nabíjanie majú stanovené rôzne dĺžky káblov, ktoré maximálne môžu mať. Aj tento prehľad sme vám už priniesli v našom prechádzajúcom článku. Nakoniec ale spomenieme, že výber kábla, ktorý ponúka rýchlonabíjanie nie je tou najlepšou voľbou. Tieto káble totiž zvyčajne majú pochybnú kvalitu a smartfón vám rýchlejšie nenabijú. Siahajte však aj po kvalitnejších kábloch a nekupujte si príslušenstvo za pár eur v obchodoch s domácimi potrebami a podobne.

Vyberáte si k svojmu smartfónu aj kvalitné príslušenstvo? A využívate originálnu nabíjačku alebo ste si už kupovali dodatočne? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close