Môže batéria smartfónu v týchto horúčavách „len tak“ explodovať?!

Telefóny zväčša v dôsledku vysokej teploty nevzbĺknu či neexplodujú. Väčšina výbuchov nie je spôsobená priamo teplotnými problémami, ale nepriamo.

prehrievanie smartfonu
Zdroj: nasidastudio / Shutterstock.com

Horúčavy dávajú zabrať nielen nám, ale aj našej elektronike a to obzvlášť zariadeniam, ktoré disponujú batériou. Nie je žiadnym tajomstvom, že vysoké teploty môžu spôsobiť skoršie opotrebovanie batérie. Ideálna prevádzková teplota batérie je niekde okolo 30 až 35°C. V niektorých prípadoch možno akceptovať i 40°C, no pri teplote nad, môžeme hovoriť už o prehrievaní zariadenia a možnej degradácii batérie. Preto by sme nemali smartfón vystavovať vysokým teplotám, napríklad by sme ho nemali umiestňovať na palubnú dosku auta a podobne.

Môže vysoká teplota spôsobiť explóziu batérie smartfónu?

Krátka odpoveď je, že áno, batéria môže potenciálne explodovať, ak ju vystavíme extrémnym teplotám. No nemusíme sa ho báť nosiť počas horúčav vo vrecku. V tomto prípade, ak nie je zariadenie či batéria poškodená, tak nehrozí, že by explodovala. Nehovor viac o tom, že ak by takáto situácia mala nastať, tak by vám telefón „vyslal“ viacero varovných signálov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Je tiež dôležité zdôrazniť, že ak máte akékoľvek podozrenie na problémy s batériou vášho smartfónu alebo zaznamenáte neobvyklé správanie, ako je nadmerné prehrievanie, rýchle vybíjanie batérie alebo opuchnutie, je dôležité konať. Obzvlášť ak sa batéria nafúkla, prípadne cítite chemikálie alebo počujete syčanie, v tomto prípade telefón vypnite a nenoste ho voľne vo vrecku nohavíc či v rukách. V ideálnom prípade ho dajte do nejakej nádoby a so zariadením choďte do servisu.

Aká teplota je potenciálne nebezpečnou?

Prejdime ale späť k téme, ktorou je teplota, ktorá je potenciálne nebezpečná. Presné teplotné limity sa môžu líšiť v závislosti od výrobcu a špecifických typov batérií. Väčšina smartfónov bola ale navrhnutá tak, aby riadne fungovala v rozpätí medzi -20 °C až 45°C.

Pravdepodobne, keď ste držali v ruke telefón, ktorý mal 50 °C až 60 °C, tak ste pocítili, že to nie je nič príjemné, no môže sa to stať. To, že sa ale telefón zahrieva, automaticky neznamená, že je tiež horúca batéria. V dobrom dizajne to môže znamenať aj to, že sa telefón celkom dobre zbavuje tepla a tým šetrí batériu. No nemali by ste takúto situáciu podceňovať.

Pri kritickej teplote sa smartfón zväčša vypne

Väčšina smartfónov, keď dosiahne kritickú hodnotu, tak sa vypne. Zväčša to je niekde okolo 70 °C. Ak je telefón vystavený takto vysokým teplotám, tak to môže nielen poškodiť vnútorné komponenty smartfónu, ale i poškodiť vnútornú štruktúru batérie, čo môže viesť k skratu a prípadnému vznieteniu telefónu. Inými slovami, v prípade, že sa lithium-ionová batéria zahrieva nad svoju maximálnu prevádzkovú teplotu, môže dôjsť k termickému rozkladu jej vnútorných komponentov. To môže viesť k zvýšeniu tlaku v batérii a následnému vznieteniu alebo dokonca explózii.

Treba ale pochopiť, že väčšina výbuchov nie je spôsobená priamo teplotnými problémami, ale nepriamo. Problémom je zvyčajne skrat vo vnútri batérie alebo mechanické poškodenie batérie. To môže viesť k tvorbe nadmerného tepla v jednej časti batérie, výsledkom čoho je stav známy ako „tepelný únik“. Tento jav nastáva v prípade, keď sa daná časť batérie nedokáže dostatočne rýchlo ochladiť, čo spôsobuje postupnú reakciu, pri ktorej sa generuje stále viac tepla. Tieto problémy môžu napríklad viesť k zvýšeniu teploty batérie, ktorá keď dosiahne okolo 150 °C, elektrolyt sa môže vznietiť a spôsobiť výbuch, vysvetľuje portál univerzity stanford.edu. Takýto scenár môže potenciálne nastať aj pri rýchlom nabíjaní zariadenia, keď dôjde k zlyhaniu riadeniu toku energie. No našťastie, tieto prípady nie sú tak časté.

Ak sa telefón prehreje, je ho potrebné schladiť

Najlepšie, čo môžete spraviť v prípade prehriatia smartfónu, je ho vyzliecť z obalu, vypnúť ho a položiť ho na chladný povrch do chládku, napríklad na sklo či kameň, aby odovzdal teplo druhému materiálu. Určite ho ale nedávajte do chladničky, lebo ak dôjde k skokovému ochladeniu, môžete ho poškodiť.

Vo všeobecnosti platí, že by sme nemali naše telefóny vystavovať extrémnym teplotám. Dôvodom je, že vyššie teploty, ako sú maximálne prevádzkové teploty, môžu viesť ku katastrofe. Ale aby sme sa vrátili k úvodu, samotné vystavenie smartfónu vonkajším teplotám hoci aj vyšším, ak nie sú znásobené nejakým efektom a batéria smartfónu nie je mechanicky poškodená, tak by nemali predstavovať pre nás žiadne nebezpečenstvo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre