Čo sa stane s rozhorúčeným smartfónom, ak ho dáte schladiť do chladničky? Toto sú dôvody, prečo by ste tak nikdy nemali robiť!

Prehriaty smartfón by sme nemali v žiadnom prípade odkladať do chladničky aby sa nám schladil. Pozrite sa, prečo by ste to nemali robiť.

smartfon v chladnicke
Zdroj: Nitiphonphat / shutterstock.com

S vyššími letnými teplotami prichádza aj otázka prehrievania našej elektroniky, keďže vyššie okolité teploty k prehrievaniu prispievajú vo veľkej miere. Ako však môžeme svoj smartfón efektívne schladiť? Prvým krokom, ktorý mnohým napadne, je vložiť svoj smartfón do chladničky či dokonca mrazničky. Prečo by ste to však nemali robiť a svoj rozhorúčavený telefón radšej schladiť iným spôsobom? Aké dôsledky takéto schladenie môže mať? Na tieto otázky si teraz spoločne odpovieme v našom článku a odporučíme vám, ako by ste naopak svoj telefón chladiť v teplom počasí mali.

Pre tieto dôvody by ste svoj smartfón nemali vkladať do chladničky

Pri vkladaní nášho smartfónu do chladničky by sme v prvom rade mali myslieť na kondenzáciu. Keď rýchlo zmeníme teplotu nášho smartfónu a z extrémneho tepla ho presunieme naopak do extrémneho chladu, môže prísť ku kondenzácii vlhkosti v jeho vnútri. Touto vlhkosťou sa môžu poškodiť vnútorné komponenty a trpieť môže napríklad aj náš displej. Rovnako však kondenzácia z vonkajšej strany, teda keď smartfón z chladničky vytiahneme, môže poškodiť naše nabíjacie porty či iné komponenty. Ani zďaleka však nejde o jediné riziko, ktoré by sa vložením smartfónu do chladničky mohlo vyskytnúť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
prehrievanie smartfonu
Zdroj: nasidastudio / Shutterstock.com

Rýchla zmena teploty nášho smartfónu môže zapríčiniť aj teplotné stresy, ktoré môžu vplývať na spoje a súčiastky v našom zariadení. Azda najviac však trpí batéria, ktorej extrémne vysoké aj extrémne nízke teploty skutočne škodia. Tie môžu ovplyvniť výkon, no aj životnosť našej batérie a oveľa skôr môžeme pocítiť, že sa naša batéria degraduje. Extrémne teplo a prehriatie je pre batériu teda rovnako škodlivé ako extrémne ochladenie napríklad vo chvíli, keď ho dáte do chladničky. To môže napríklad spôsobiť kondenzáciu tekutín v batérii, čo naruší jej štruktúru.

Rovnako treba povedať, že s vysokou teplotou majú materiály tendenciu sa rozťahovať a príliš rýchle schladenie zariadenia môže spôsobiť, že sa komponenty nerovnomerne stiahnu späť, čo môže viesť k poškodeniu súčiastok.

Taktiež treba spomenúť, že rýchle zmeny teploty môžu mať negatívny vplyv na displej smartfónu. Môže dôjsť k deformácii alebo trhlinám na displeji v dôsledku nerovnomerného rozťahovania a sťahovania materiálov.

Ako môžeme správne vychladiť smartfón?

Vloženie smartfónu do chladničky alebo mrazničky určite nie je vhodným spôsobom k tomu, aby sme znížili jeho teplotu pri prehriatí. Namiesto toho by sme ho však mali uložiť do chladnejšieho prostredia, napríklad do miestnosti s dostatočnou ventiláciou. Rovnako môžete znížiť nároky zariadenia napríklad vypnutím aplikácií, znížením jasu alebo použitím chladiaceho stojanu priamo pre smartfón. Vhodným riešením je vytiahnuť ho z púzdra alebo obalu, v ktorom sa nachádza. V ideálnom prípade ho uložte na kameň v tieni či sklo, ktorému smartfón plynulo odovzdá teplo.

Okrem toho však myslite na to, že jeho uloženie do vrecka nemusí byť úplne ideálnym spôsobom chladenia aj keď váš zámer umiestniť ho do tienistého priestoru. Vaša teplota, ktorá vplýva aj na priestor vo vrecku vašich nohavíc totiž ovplyvňuje aj teplotu smartfónu, ktorý sa snažíte schladiť. Najlepšie teda spravíte, keď ho na chvíľu odložíte niekde do tieňa a nebudete ho využívať, kým sa neochladí sám.

Skúšali ste niekedy váš smartfón vložiť do chladničky? A ako sa vysporiadavate s teplom a prehrievaním smartfónu v letnom počasí? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre