Pozor, takémuto zaobchádzaniu so smartfónom sa počas horúčav vyhýbajte, inak si nenávratne poškodíte batériu!

Smartfónu horúčavy dajú rovnako zabrať ako ľuďom. Okrem batérie sa môžu poškodiť aj iné komponenty, ak ho vystavujete príliš vysokým teplotám.

prehrievanie smartfonu
Zdroj: nasidastudio / Shutterstock.com

Batérie v našich telefónoch sú najviac skúšané komponenty a platí to obzvlášť počas horúčav. Batérie ako také totiž nemajú rady extrémne vysoké, no ani nízke teploty. Ideálna prevádzková teplota je niekde medzi 25 °C až 35 °C. A hoci krátkodobé vystavenie zariadenia vyšším teplotám batériu nepoškodí, tak ak sa takéto situácie opakujú často, tak môže nastať nenávratná degradácia batérie.

Prečo vysoká teplota škodí batérii telefónu?

Možno sa pýtate, prečo vysoká teplota škodí batérii. Odpoveď je pomerne jednoduchá. Vysoké teploty ovplyvňujú chemické reakcie a štruktúru batérie, ktoré vedú k rýchlejšiemu opotrebovaniu batérie. Inými slovami, batéria rýchlejšie degraduje. Pri vyšších teplotách sa elektrolyt v batérii môže rozkladať a vytvárať plyny, ktoré môžu poškodiť vnútorné štruktúry batérie a znížiť jej výkon. Rovnako môže dôjsť k rýchlejšiemu rastu kryštálov na povrchu elektród. Tento jav je známy ako „stratifikácia“, a vedie k nerovnomernému rozloženiu materiálu na elektródach a strate efektivity batérie. Zároveň o teplota je známe, že vysoké teploty spôsobujú rozpínanie materiálov. Toto tepelné rozpínanie môže spôsobiť mechanické napätie vo vnútri batérie a prispievať k jej poškodeniu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako by sme nemali zaobchádzať so smartfónom počas horúčav?

Už asi ako tušíte, tak by sme nemali telefón vystavovať príliš vysokým teplotám. Napríklad pri jazde autom, by sme nemali mať položený mobil na palubnej doske. Ak predsa len potrebujeme mať telefón vyložený kvôli navigácii, tak by sme ho mali umiestniť pred výstup ventilátora, ktorý by sme mali zapnúť, aby kontinuálne chladil zariadenie.

Ďalej by sme telefón nemali nechávať na priamom slnku, napríklad počas kúpania či leňošenia pri vode. V ideálnom prípade, by sme telefón mali nechať na izbe, no to nie je vždy možné. Preto by sme mali mobil, ak ho nepoužívame, prekryť niekoľkými vrstvami látky. Napríklad uterákom a tričkom.

Znížte jas displeja a vypnite nepotrebné funkcie

Počas letných horúčav by sme nemali využívať telefón na 100%. Dôvodom je, že funkcie ako vysoký jas, GPS, Hot-spot a ďalšie, potrebujú veľa zdrojov zariadenia, čo samo o sebe vytvára teplo, ktoré v kombinácii so slnkom, môže nenávratne poškodiť batériu. Rovnako by sme sa mali vyhýbať aj hraniu hrám či sledovaniu filmov a seriálov, keď sme na priamom slnku. Jedným z ďalších častých prehreškov je, že nechávame zapnuté mobilné dáta, no signál je slabý alebo žiadny. Telefón sa prirodzene snaží udržať nás „online“, a čím slabší signál máme, tak tým je to náročnejšia úloha, ktorá prispieva k prehrievaniu mobilu.

Zbavte sa puzdra telefónu

Keď už predsa len dávame zabrať nášmu smartfónu počas horúčav, tak by sme ho mali vybrať z puzdra. Dôvodom je, že puzdro funguje ako izolant, ktorý znásobuje vplyv tepla. Zároveň bráni tomu, aby sa zariadenie prirodzene ochladzovalo, keď ho položíme bokom.

Prvá pomoc, ak sa telefón prehreje

Mnohí z nás intuitívne potom, ako sa im zariadenie prehreje, dávajú smartfón na chladné miesto, napríklad do chladničky. No paradoxne, takéto „schladenie“ telefónu mu skôr uškodí ako pomôže. Rovnako ako ľudia, tak aj zariadenia môžu prežiť teplotný šok. Tepelné rozpínanie a sťahovanie komponentov môže spôsobiť, že súčiastky telefónu sa roztiahnu alebo stiahnu nerovnomerne, čo môže viesť k poškodeniu. Ďalej treba spomenúť, že ak vložíme rozhorúčený smartfón do výrazne chladnejšieho prostredia, tak môže dôjsť ku kondenzácii vo vnútri batérie. To môže poškodiť vnútornú štruktúru batérie. Preto je najlepšie na ochladenie telefónu použiť iné metódy.

V ideálnom prípade by ste mali smartfón dať bokom a nechať ho, kým sa sám ochladí. Ak by ste chceli tomuto procesu nenásilne pomôcť, tak ho umiestnite do tieňa na kameň alebo na sklo, ktoré má nižšiu teplotu ako okolie. Telefón potom plynulo odovzdá teplo materiálu, na ktorý ste ho položili. Zároveň vám odporúčame, aby ste vypli funkcie telefónu, ako napríklad GPS, Wi-Fi a ďalšie, čo rovnako pomôže schladiť váš mobil.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre