Smartfón ste celú dobu nabíjali zle! Pozrite sa, ako odporúčajú nabíjať telefóny ich výrobcovia!

Ako odporúčajú nabíjať batériu smartfónu výrobcovia telefónov? Pozrite sa, čo odporúča Huawei, Samsung, Xiaomi a Apple.

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

O nabíjaní smartfónov koluje viacero mýtov. Jedným z tých najčastejších je, že ak nevybíjame telefón na 0% a nenabíjame ho na 100%, tak mu škodíme. Dôvodom má byť pamäťový efekt batérie. Pravidlo 0% – 100% – 0% platilo v minulosti, no dnes už nie je aktuálne. Tí skôr narodení si určite spomenú ešte na typ batérie CiCd. Pre tento typ batérie je typický pamäťový efekt. Teda ak ste pravidelne nabíjali batériu zariadenia len do 50%, tak ste jej znížili kapacitu. Dnes sú ale v smartfónoch prítomné lítium-iónové batérie, ktoré ale už pamäťový efekt nemajú.

Ako správne nabíjať batériu?

Čo odporúča Huawei?

Poďme sa teraz spolu pozrieť na to, akoby sme mali správne nabíjať batériu telefónu. Huawei napríklad odporúča, aby sme smartfón nabíjali pri stabilnom napätí. Rovnako odporúča, aby sme nemali telefón pripojený k sieti potom, ako je nabitý.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Po úplnom nabití telefónu vyberte nabíjačku. V opačnom prípade sa životnosť batérie môže skrátiť v dôsledku dlhého nabíjania alebo vysokej úrovne nabitia batérie.“

Rovnako by sme sa mali vyhnúť aj príliš nízkym a vysokým teplotám. Takéto prostredie totiž prispieva k rýchlejšej degradácii batérie. Gigant zároveň dopĺňa, že by sme sa mali vyhnúť vybitiu batérie pod 20%.

Okrem iného prízvukuje, aby sme počas procesu nabíjania telefón nepreťažovali.

„Počas používania nenabíjajte telefón, pretože to môže spôsobiť prehriatie a zníženie výkonu batérie.“

V prípade bezdrôtového nabíjania odporúča, aby sme medzi nabíjačku telefón neukladali žiadne predmety, ako sú magnetické ochranné puzdrá, magnetické držiaky, kreditné karty, pasy alebo inteligentné kľúče, pretože by to mohlo ohroziť výkon bezdrôtovej nabíjačky alebo poškodiť nabíjačku.

Čo odporúča Samsung?

Podobné odporúčania radí aj Samsung. Rovnako radí, aby sme batériu nevybíjali pod 20%.

„Pri starších typoch batérií sa kedysi odporúčalo ich úplne vybiť. Úplné vybitie batérie na moderných smartfónoch však môže skrátiť jej životnosť. Najlepšie je nenechať batériu klesnúť pod 20%.“, hovorí gigant. „Lítium-iónové batérie fungujú najlepšie, keď sú nabité nad 50 percent. Opakované úplné vybitie batérie môže skrátiť jej životnosť a znížiť jej celkovú kapacitu.“, dopĺňa.

Samsung vraví, že udržanie ideálnej kapacity môže vyžadovať častejšie nabíjanie zariadenia. No ako hovorí, batérii to neškodí. Zároveň prízvukuje, že by sme nemali batériu potom, ako sa nabije, nechať pripojenú do siete.

„Ak necháte telefón pripojený k nabíjačke (keď je telefón úplne nabitý), môže to znížiť výdrž batérie, ak to budete robiť opakovane.“

Samsung v jednom z ďalších odporúčaní prízvukuje, že by sme mali batériu nabíjať len na úroveň do 85%, čo môže prispieť k predĺženiu životnosti batérie. Mimochodom, vedeli ste, že v telefónov ale aj v notebookoch spoločnosti nájdete funkciu, pomocou ktorej softvérovo obmedzíte nabíjanie zariadenia, keď dosiahne túto úroveň?

Samsung_ako nastavit funkciu setrenia baterie_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Zároveň odporúča, ak sa rozhodnete telefón dlhšie nepoužívať, aby sme ho odložili pri nabití na úrovni 50% a snažili sa túto úroveň nabitia udržiavať. Samsung rovnako tvrdí, že počas nabíjania zariadenia pomocou bezdrôtovej nabíjačky, by sme sa mali vyhnúť predmetom, ako sú napríklad bankové karty v blízkosti. Dôvodom je, že to môže spôsobiť poškodenie batérie.

Čo odporúča Xiaomi?

Xiaomi v rámci odporúčaní na svojich stránkach radí, aby sme počas nabíjania zariadenia nevykonávali náročného úlohy a to z dôvodu, aby nedochádzalo k prehrievaniu zariadenia.

„Odporúča sa znížiť frekvenciu používania mobilného telefónu počas nabíjania a snažiť sa počas nabíjania mobilného telefónu nehrať náročné hry, nahrávať videá a iné scenáre s vysokou záťažou.“

Ďalej odporúča, aby sme telefón nabíjali pri normálnej izbovej teplote. Tiež radí, aby sme používali originálne príslušenstvo, ako je nabíjačka či dátový kábel.

Spoločnosť ďalej vysvetľuje, že keď zariadenie dosiahne 90% nabitie, tak sa spustí špeciálny režim inteligentného nabíjania, ktorý môže spôsobiť, že telefón po odpojení z nabíjačky, nebude nabitý na 100%.

„Keď je mobilný telefón nabitý na viac ako 90%, mobilný telefón vstúpi do režimu inteligentného nastavenia nabíjania a nabíjací prúd sa v tomto čase inteligentne upraví, aby ste predišlo poškodeniu samotného telefónu a batérie prebíjaním.“

Gigant dopĺňa, že je normálne, ak telefón po odpojení zo siete, má 95%-98%.

Rovnako treba povedať, že v minulosti sa rôzni zástupcovia spoločnosti vyjadrili, že zariadenie by sme mali držať nabité na úrovni 20% až 80%, aby sme maximalizovali životnosť batérie. No na samotnej stránke podpory, takéto odporúčanie, nenájdete.

Čo na problematiku nabíjania hovorí Apple?

Americký Apple odporúča, aby sme telefón počas nabíjania nevystavovali vysokým teplotám a neodkladali ho na priame slnečné svetlo.

„Nenabíjajte a ani nenechávajte iPhone dlhší čas v horúcom prostredí vrátane priameho slnečného žiarenia.“

Teplota baterie smartfonu Xiaomi
Zdroj: Vosveteit

Rovnako pri dlhodobom skladovaní zariadenia vraví, že by sme ho mali odložiť nabitý na polovicu.

„Ak uskladníte zariadenie, keď je jeho batéria úplne vybitá, batéria by mohla upadnúť do stavu hlbokého vybitia, v dôsledku čoho nebude schopná udržať nabitie. Naopak, ak ju budete skladovať plne nabitú dlhší čas, batéria môže stratiť určitú kapacitu, čo vedie k kratšej životnosti batérie.“, vysvetľuje.

Apple ďalej vysvetľuje, že telefón počas nabíjania by mal byť v „komfortnej zóne“. To znamená, že teplota, pri ktorej by sme mali nabíjať zariadenie, by nemala klesnúť pod 0 °C a vystúpiť nad 35 °C. Dôvodom je, že ak vystavíme zariadenia nižšej, resp. vyššej teplote, tak môže dôjsť k poškodeniu batérie. Súvisí to s chemickými reakciami, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie. Rovnako odporúča, aby sme používali funkciu optimalizovaného nabíjania. Táto funkcia robí to, že smartfón sa učí našim návykom a zastaví nabíjanie pred 100% krátko predtým, ako telefón odpojíme od nabíjačky.

Ako vysvetľuje Apple na svojich stránkach, tak cieľom je dosiahnuť to, aby telefón nebol neustále nabitý.

„iPhone obsahuje nastavenie, ktoré skracuje čas, počas ktorého zostáva iPhone plne nabitý, čím spomaľuje starnutie batérie.“

Spoločnosť v rámci tipov ako správne nabíjať smartfón spomína úroveň 80% ako odrazový mostík. Rovnako hovorí, že telefón vás bude upozorňovať na to, ak úroveň nabitia klesne na 20% alebo menej percent, aby ste ho pripojili ku elektrickej sieti.

Záver

Ako môžete vidieť vyššie, tak na problematiku nabíjania existuje viacero názorov, no väčšina výrobcov hovorí, nenabíjajte zariadenia na 100% a nevybíjajte ho na 0%. Rovnako výrobcovia telefónov odporúčajú, aby sme sa vyhýbali vysokým teplotám a radšej, aby sme zariadenie nabíjali viackrát, než ho nechali neustále pripojené k elektrickej sieti, hoci väčšina telefónov si dnes vie aj s týmto problémom poradiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre