Toto sú najčastejšie chyby pri používaní smartfónu, ktoré spôsobujú rýchle vybíjanie batérie

Rýchle vybíjanie batérie nemusí byť vždy chybou smartfónu. Takto z neho viete dostať čo najviac.

slaba bateria smartfonu
Zdroj: stickpng, pngegg, Vosveteit.sk (koláž), cleanpng.com

Ak používame smartfón niekoľko rokov, nemôžeme sa čudovať, že batéria už nevydrží toľko ako kedysi. Prirodzená degradácia batérie nateraz ostáva nedostatkom, ktorému sa vyhnúť nedokážeme. Na druhú stranu ale nemusí byť rýchle vybíjanie batérie vždy vinou mobilu.

Smartfón už dnes vlastní takmer každý a vieme ako ho používať, to predsa nie je žiadna veda. Aj napriek tomu ale môžeme robiť chyby, ktoré prispievajú k tomu, aby sa zariadenie vybilo rýchlejšie. Niektoré nie sú až tak hrozné, no ak chcete ušetriť drahocenné percentá, mali by ste sa im vyvarovať. Iné môžu viesť k poškodeniu batérie a jej rýchlejšej degradácii. Aké najčastejšie chyby robíme?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jas displeja

Obrazovka smartfónu sa považuje za najväčšieho žrúta batérie, s tým veľa nespravíme. Čo však môžete ovplyvniť je jas obrazovky, ktorý môže priniesť veľké rozdiely v spotrebe batérie. Ak máme jas nastavený naplno, obrazovka si vyžaduje viac energie a tým pádom vašu batériu minie rýchlejšie. Ak ale máme nastavený jas príliš nízko, veľa toho neuvidíme a to obzvlášť počas slnečných dní.

Takmer každé zariadenie dnes ponúka funkciu automatického jasu, ktorá predstavuje ideálny kompromis medzi šetrením batérie a praktickosťou. Automatický jas si môžete zapnúť buď cez nastavenia smartfónu, alebo ho nájdete na hornej lište. K rýchlejšej spotrebe batérie môže prispieť aj vysoká hlasitosť reproduktora.

Takto dostanete z vašej batérie maximum
Zdroj: Vosveteit.sk

Nepoužívate pôvodnú nabíjačku

Každý smartfón má svoj vlastný oficiálny nabíjací adaptér. Mnohí z nás to síce zanedbávajú a nabíjajú si telefón akoukoľvek dostupnou nabíjačkou, no v tomto prípade si môžete batériu poškodiť rýchlejšie. Ak cudzia nabíjačka nabíja smartfón pomalšie, tak nielenže si počkáte dlhšie, no príliš pomalé alebo naopak príliš rýchle nabíjanie môže batériu degradovať rýchlejšie.

Možno ste to nevedeli, ale každá nabíjačka používa rôzne protokoly, ktoré by mali byť kompatibilné s vašim telefónom. Ak tomu tak nie je, tak to môže napríklad spôsobiť neprimerane prehrievanie zariadenia, čo vedie k poškodeniu batérie a prípadne aj k poškodeniu ďalších súčastí telefónu.

Používanie inteligentných asistentov

Android a iOS smartfóny majú k dispozícii digitálneho asistenta, ktorý vám vie pomôcť s kadečím. Ak máte Google Asistenta alebo Siri zapnuté na neustálom počúvaní, to vám môže percentá batérie míňať rýchlejšie. Asistenti totiž musia fungovať po celý čas a rovnako tak aj váš mikrofón. To si vyžaduje energiu.

V tomto prípade odporúčame nastaviť si asistentov tak, aby reagovali len po stlačení tlačidla. Tým si ušetríte batériu a zároveň neprídete o užitočných inteligentných asistentov.

Neoptimalizované aplikácie

Niektoré aplikácie sú náročnejšie ako iné, no niektoré sú náročné aj keď by nemuseli. Ak sa vám batéria v smartfóne vybíja rýchlo, pozrite sa na to aké aplikácie žerú najviac energie. Otvorte si nastavenia telefónu a nájdite možnosť batéria a výkon. V týchto nastaveniach uvidíte všetky otvorené aplikácie a ich spotrebu.

Aké chyby robíme, ktoré spotrebúvajú batériu rýchlejšie?
Zdroj: Vosveteit.sk

Dobrým tipom, ak ste odhalili aplikácie, ktoré neprimerane spotrebúvajú energiu telefónu je, aby ste používali LITE verzie týchto aplikácií. Tie zväčša sú menej náročné na spotrebu dát, batérie a podobne, pričom vo väčšine prípadov ponúkajú prakticky identické funkcie.

Používanie Wi-Fi a Bluetooth

Pripojiť sa na internet alebo si pustiť hudbu cez Bluetooth slúchadlá nie je žiadna chyba, no mnohí máme tieto funkcie zapnuté aj keď ich nepotrebujeme. Ak cestujeme, náš smartfón vyhľadáva nové siete a pokúša sa ku nim pripojiť, ak má prístup. V praxi to znamená, že zariadenie pracuje aj keď by nemuselo, čo opäť vedie k zvýšenej spotrebe batérie.

Ak internet nevyužívate alebo ste na mobilných dátach, vypnite si Wi-Fi a vaše zariadenie vydrží o čosi dlhšie. Rovnako to platí aj v prípade Bluetooth.

Vyššie teploty

Batérie nemajú radi teplo. Ak počas leta necháte smartfón na priamom slnku, môže sa vybiť rýchlejšie a rýchlejšie degraduje aj batéria. Teplo ale vzniká aj prirodzenou funkciou smartfónu. Vo všeobecnosti platí, že čím viac zariadenie pracuje, tým viac tepla vzniká. Telefón sa môže prehriať aj používaním náročných aplikácií alebo rýchlym nabíjaním.

Teplo spôsobuje, že vo vnútri batérií dochádza k rýchlejším reakciám, čo vedie nielen k rýchlejšiemu vybíjaniu zariadenia ale aj k rýchlejšej degradácii.

Používanie starých aplikácií

Staršie verzie aplikácií nemusia mať až tak dobrú optimalizáciu ako tie novšie. Ak zanedbávame aktualizácie, vystavujeme sa nielen bezpečnostnému riziku, no aj naše smartfóny sa môžu vybiť o čosi rýchlejšie. Vyriešiť to môžete aktualizovaním aplikácií z Obchodu Play.

aktualizacia smartfoni Android
Zdroj: tomeqs / Shutterstock.com

Využívanie widgetov

Widgety sú čoraz viac populárne. Kvôli základným úkonom tak nemusíme otvárať celú aplikáciu. Tá ale celý čas beží na domovskej obrazovke v zmenšenom režime. No a to znamená energiu navyše. Preto si určite urobte poriadok aj v rámci domovskej obrazovky. Prinajmenšom by ste mali znížiť frekvenciu obnovovania widgetov a v ideálnom prípade, tie ktoré využívajú prístup k polohe, aktualizujú sa prakticky neustále, by ste mali odstrániť.

Zatváranie aplikácie

Mnohí si myslia, že zatváranie aplikácií vedie k nižšej spotrebe energie. No je to celkom pravda. Ak opustíte aplikáciu, tak sa presunie do hlbokého spánku, počas ktorého spotrebúva minimum energie. Ak ale aplikácie vypnete „natvrdo“ a opäť ju spustíte, tak je to výrazne viac energeticky náročné, ako keby aplikácia bežala na pozadí. Preto ak s niektorými aplikáciami pracujete často, tak ich nevypínajte.

Živé tapety

Pri prispôsobovaní prostredia smartfónu sa mnohí rozhodnú pre živú tapetu. To rozhodne vyzerá krajšie než statická tapeta, no oproti nej je aj omnoho viac energeticky náročná, nehovoriac o tom, že to berie oveľa väčšiu časť výkonu. Pre šetrenie batérie rozhodne živé pozadie vypnite.

Šetrič batérie

Paradoxne, aj šetrič batérie môže byť dôvodom jej rýchleho vybíjania. Ako je to možné? Nie je šetrič ako šetrič a každý používa iné metódy na to, aby znížil spotrebu batérie. Niektoré šetriče môžu spomaliť celý smartfón. Ten bude pracovať menej efektívne, čo môže rýchlejšie spotrebovať batériu. Ak máte podozrenie že sa vám smartfón rýchlejšie vybil so zapnutým šetričom, možno bude lepšie, ak ho nebudete používať.

Mnohé šetriče batérie sú až príliš agresívne a natvrdo vypínajú aplikácie. Ak pracujete s telefónom príliš často a otvárate znova a znova tie isté aplikácie, tak to môže mať za následok, že spotrebujete viac energie, ako keby aplikácie bežali na pozadí v režime spánku.

Máte aj vy niektoré z týchto zlozvykov? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre