Kedy je potrebná výmena smartfónu? Takto dlho dnes vydržia telefóny predtým, než ich budeme musieť vymeniť!

Výmena smartfónu nemusí byť príjemná, najmä ak ste si na svoj model už zvykli. Pozrite sa, kedy to je však už potrebné.

Xiaomi 13 Lite
Zdroj: Vosveteit.sk

Výmena smartfónu za nový model môže byť komplikovaným procesom, ktorý môžeme dlho odkladať. Aj napriek tomu, že svoj telefón využívame už dlhšie, tak dnešné vyššie ceny nových modelov, no aj zdĺhavý proces prenášania súborov do nového telefónu nás môžu od prechodu na nový model odrádzať. Kedy je však vhodná chvíľa k tomu, aby sme svoj telefón vymenili za nový? A aké dôvody môžeme mať k tomu, aby sme ho vymenili? Aj na to sa teraz pozrieme v našom článku a prezradíme vám, ako dlho vydrží priemerný smartfón u používateľa od jeho kúpy a prvého nastavenia.

Kedy je už výmena smartfónu nutnosťou?

Je veľmi ťažké povedať, kedy je ten správny čas na výmenu akéhokoľvek smartfónu. Lacnejšie telefóny sú zvyčajne prispôsobené tomu, aby vydržali približne rok či dva bežného fungovania, pričom drahšie telefóny vieme využívať pokojne aj tri či štyri roky. Výmena smartfónu tak môže byť individuálnou záležitosťou. Najlepšie teda bude, ak zvážime, či náš telefón stále spĺňa požiadavky, ktoré naň máme. Zvážiť tak môžeme napríklad výdrž batérie, jeho fyzický stav alebo aj výkon a to, či dokáže spĺňať naše požiadavky na najnovšie aplikácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výmena smartfónu nás môže lákať hneď z niekoľkých dôvodov. Zvážiť tak môžeme nové funkcie a technológie, ktoré novšie telefóny ponúkajú. Rovnako spravidla prinesú aj vyšší výkon, dlhšiu dobu výdrže batérie, dlhšiu podporu či pravidelné aktualizácie softvéru. Myslieť musíme aj na opotrebenie telefónu a ak váš súčasný telefón disponuje displejom s prasklinami alebo rozbitým fotoaparátom, premýšľanie nad novým telefónom je pravdepodobne na mieste.

Ako predĺžiť životnosť smartfónu?

Životnosť smartfónu sa dá aj predĺžiť, ak budeme dodržiavať niekoľko tipov, ako na to. Výmena smartfónu tak nemusí prebehnúť tak skoro, no mali by sme sa vyvarovať niekoľkým veciam. Najčastejšími tipmi pre dlhšiu životnosť smartfónu sú však tieto.

  • Udržujte svoj smartfón v čistote a vyhnite sa poškodeniu.
  • Inštalujte softvér a aplikácie z overených zdrojov a chráňte svoje zariadenie pred malvérmi.
  • Aktualizujte softvér pravidelne a inštalujte bezpečnostné záplaty.
  • Udržujte batériu svojho smartfónu v dobrom stave a nabíjajte ju správne.
  • Vyhnite sa nadmernému používaniu smartfónu a aplikácií, ktoré by mohli zapĺňať jeho pamäť.
  • Nainštalujte si antivírusový softvér a chráňte svoj smartfón pred vírusmi a inými hrozbami.
  • Vymažte všetky zbytočné súbory a aplikácie, ktoré nepoužívate, aby ste uvoľnili pamäť.
Aplikácie 13 Pro
Zdroj: Vosveteit.sk

A ako je to z hľadiska bezpečnosti?

Staršie smartfóny môžu disponovať neaktuálnym softvérom, ktorý je náchylnejší na nové hrozby. Aj z tohto dôvodu by sme teda mali premýšľať nad tým, kedy je výmena smartfónu potrebná. Priemerný smartfón ponúka softvérovú podporu s bezpečnostnými záplatami počas troch rokov od jeho predstavenia, no nájdu sa aj výnimky, ktoré ponúknu kratšiu či dlhšiu podporu. Aj tento faktor by ste teda mali zvážiť pri tom, keď si vyberáte nový telefón. Obzvlášť v súčasnosti je tento faktor veľmi dôležitý, kedy sa rozmáhajú rôzne podvody na internete a nejde pritom len o súťaže alebo podvodné SMS správy. Čoraz viac sa môžeme stretnúť z kybernetickými hrozbami. Len nedávno veľká štúdia Checkpoint odhalila, že každá organizácia na Slovensku čelí v priemere viac ako 1-tisíc kybernetických hrozieb týždenne. Náš región už dlhu dobu nie je nezaujímavým pre útočníkov, a preto mať aktuálny softvér, hlavne bezpečnostné aktualizácie, je nesmierne dôležité.

Kedy ste naposledy svoj smartfón vymenili vy? A kedy to plánujete spraviť najbližšie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre