Ako zistiť, či vám niekto cudzí berie váš telefón do svojich rúk?! Chráňte si svoje súkromie!

Pozrite sa, ako môžete zistiť, či niekto cudzí používa váš telefón bez vášho vedomia. Umožní vám to aplikácie WTMP, ktorá robí selfie fotografie pri jeho odomknutí.

android sukromie bezpecnost
Zdroj: Alberto Garcia Guillen / Shutterstock.com

V súčasnej dobe sa čoraz viac hovorí o online bezpečnosti. Dôvody sú rôzne kybernetické útoky a podvody na internet, s ktorými sa roztrhlo v uplynulom období vrece. Útočníci sú častokrát schopní presvedčiť obeť, aby si do zariadenia stiahli škodlivú aplikáciu a následne prostredníctvom nej ovládnu telefón. Deje sa to častejšie, než si myslíte. Do zariadenia sa vírus môže dostať aj cez podvodné e-mailové správy, URL odkazy a podobne. No ak dodržujete niekoľko základných princípov, tak sa môžete vyhnúť kybernetickému útoku na vašu osobu.

Málo sa ale rozpráva o bezpečnosti, ktorá súvisí s fyzickým prístupom k zariadeniu. Váš mobil sa môže dostať do rúk vášho kolegu v práci, neznámej osobe, ktorá vaše zariadenie náhodne našla, alebo hocikomu inému vo vašom okolí. Všetko, čo k tomu stačí, je vaša krátka nepozornosť. Napríklad na to, aby mohla cudzia osoba pristupovať k vašim WhatsApp správam, tak jej stačí chytiť telefón a zosnímať QR kód, prostredníctvom ktorého sa prihlási do vášho účtu cez počítač. Základné pravidlo znie, majte nastavené overenie nielen heslom, ale aj biometrické overenie, napríklad odtlačok prsta pri odomknutí zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Možno sa ale pýtate, či existuje nejaký spôsob, ako môžete zistiť konkrétnu osobu, ktorá chytila váš telefón do rúk. Odpoveď je áno a je to pomerne jednoduché. Dovoľte nám, dať vám do pozornosti aplikáciu WTMP.

WTMP — Who touched my phone?
WTMP — Who touched my phone?

Odfoťte si človeka, ktorý zobral váš telefón do svojich rúk

WTMP funguje tak, že odfotí človeka, ktorý vám odomkol telefón. Pomocou nastavení aplikácie si môžete nastaviť ale aj to, aby vytvorila snímku pri neúspešnom odomknutí zariadenia (funkcia sa volá „Failed unock attempts monitoring“). Tieto snímky viete následne ukladať nielen lokálne v smartfóne, ale viete ich nahrať aj na cloud. Pomocou aplikácie tak môžete potenciálne odhaliť aj človeka, ktorý vám ukradol váš mobil alebo si ho nakrátko „požičal“ bez vášho vedomia. Samozrejme, na to aby aplikácia fungovala, tak jej musíte udeliť potrebné oprávnenia, aby mohla riadne fungovať. To zahŕňa napríklad možnosť pristupovať k fotoaparátu a pracovať na pozadí. K udeleniu týchto povolení vás aplikácie vyzve, keď budete zapínať jej jednotlivé funkcie.

kto-sa-prihlasil-do-mojho-telefonu_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom, ako aplikácii udelíte potrebné povolenia, tak v nastaveniach aplikácie môžete zapnúť, aby sa fotografie nahrávali na váš Google Cloud disk. Prednastavene sa vám bude do cloudu ukladať posledných 99 selfie snímok.

Či aplikácie riadne funguje, môžete neskôr overiť cez jej rozhranie, kde vidíte log prihlásení, resp. neúspešných odomknutí telefónu. Odporúčame vám ale pre aplikáciu vypnúť optimalizáciu batérie, aby sa vám neskôr nestalo, že sa vám aplikácia pri dlhšej neaktivite zavrie. Rovnako si nezabudnite zapnúť, aby sa vám WTMP púšťal automaticky po reštarte mobilu.

Odporúčame vám rovnako vypnúť si upozornenie v notifikačnej lište, že vaše zariadenie je chránené touto aplikáciou. Zároveň WTMP umožňuje nastaviť aj heslo pre prístup do jej rozhrania.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre