Ako sa môže dostať do smartfónu vírus? Toto sú nenápadné cestičky hackerov, ako dokážu infikovať váš mobil

Naše smartfóny sú plné citlivých údajov a preto sú lákavým cieľom pre hackerov. Pozrite sa, ako sa hackeri vedia dostať do smartfónu najčastejšie.

malware virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Existuje neskutočné množstvo spôsobov, akými sa vie dostať do zariadenia vírus. Hackeri sa snažia neustále vymýšľať nové spôsoby, aby oklamali ešte viac ľudí. Naozaj sa im v tom skvelo darí a častokrát, na podvod skočí aj ten, ktorý tvrdí, že na niečo takéto, by nikdy neskočil a jemu sa to určite stať nemôže.

Pred rôznymi takýmito podvodmi vás chránime pravidelným písaním o nich. Nechceme, aby na tieto podvody skočilo ešte viac ľudí a preto je extrémne dôležité vás takto o tom informovať. Je však nutné vás oboznámiť aj so spôsobmi ako sa vie taký malvér (vírus) dostať do vášho zariadenia. Existuje totiž viacero spôsobov, ako môže škodlivý softvér infikovať váš mobil či iné zariadenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predtým si však v krátkosti povieme, aké vírusy existujú. Spomeniem trójskeho koňa, už z názvu možno tušíte o čo by mohlo ísť. Skrýva totižto dostatočne dobre to, že ide o podvod. Je schopný ukradnúť vaše heslá či bankové informácie. Ďalšie známejšie typy vírusov sú napríklad Spyware alebo Keylogger. V prvom prípade ide o špehovací softvér, ktorý môže napríklad monitorovať vašu online aktivitu či polohu. Keylogger je zase schopný zaznamenávať kliknutia klávesov. Pýtate sa, na čo je to dobré? Hacker tak vie napríklad získať vaše prihlasovacie údaje do rôznych služieb. Ďalším typom škodlivého softvéru sme sa venovali podrobne v tomto článku.

Ako sa môže do zariadenia dostať škodlivý vírus?

Stiahnutie škodlivej aplikácie

Ide o najbežnejší spôsob a preto sme sa rozhodli ho zaradiť hneď na začiatok listu. Dúfam, že viete, že sťahovať aplikácie by ste mali len a len z overených zdrojov ako napríklad App Store alebo Goole Play. Práve v oficiálnych obchodoch s aplikáciami by sa nemali vyskytovať aplikácie s vírusmi ale môže sa stať hocičo. Hackeri častokrát ponúkajú cez rôzne kanály softvér, ktorý je „vylepšený“ od originálneho, prípadne platené aplikácie ponúkajú zadarmo. Paradoxom je, že väčšinou tieto aplikácie robia aj to, čo útočníci deklarujú, no na pozadí vykonávajú záškodnícku činnosť. Je to preto, aby zostali v smartfóne čo najdlhšie nepozorované.

nebezpecna aplikacia virus stahovanie aplikacii
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Fake updates alebo falošné aktualizácie

V minulosti sme poukazovali napríklad na to, že hacker nahral do obchodu regulárnu aplikáciu no po roku ju aktualizoval a spolu s týmto updateom nahral do nej aj vírus. Rovnako ale, útočníci často zobrazujú na webových stránkach rôzne výzvy, ktoré sa tvária ako systémové hlásenia telefónu a volajú napríklad po aktualizácii softvéru. Na tento typ podvodu zväčša naletia menej skúsení používatelia. No ide o jeden z najčastejších útokov hackerov, ako infikovať zariadenie. Nižšie sa môžete pozrieť na príklad, ako takéto oznámenie môže vyzerať.

Android Upozornenie na virus_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Neaktualizované zariadenie (exploity softvérových zraniteľností)

Je potrebné si dávať pozor na to, aby ste mali na svojom zariadení vždy najaktuálnejšiu možnú verziu. Dôvodom je, že každý softvér môže byť potenciálne deravým a je len otázka času, kým takú zraniteľnosť odhalí útočník. Týmto viete predísť rôznym vírusom, keďže aktualizácie prinášajú aj rôzne opravy chýb či zlepšenia.  Obzvlášť opatrní by sme mali byť pri „opustených aplikáciách“ či softvéry. Ide o aplikácie, ale aj operačné systémy, ktoré už nie sú zo strany vývojárov podporované.

Milióny opustených aplikácií na Google Play Store predstavuje problém
Zdroj: Unsplash (Joshua Sortino), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Škodlivá reklama

Stala sa vám už niekedy, že ste si otvorili vyhľadávač a zadali ste do neho napríklad „Internet banking a názov vašej banky“? Pravdepodobne áno. Hackeri toto často zneužívajú a cez rôzne kľúčové slová vo výsledkoch vyhľadávania, vám zobrazia na prvých miestach phishingový web, cez ktorý sa chcú dostať do vášho zariadenia. Často napríklad inzerujú na prvý pohľad nerozoznateľnú stránku o webu inštitúcie, za ktorú sa vydávajú. Vy následne, ako kliknete na web, tak buď odovzdáte útočníkovi citlivé údaje alebo si stiahnete cez takúto stránku do smartfónu vírus.

Podozrivé e-maily (infikované súbory)

Akonáhle vám príde nejaký e-mail, ktorý sa vám zdá podozrivý, radšej ho hneď zatvorte. Ak nie ste nútený na neho reagovať alebo otvoriť odkaz, ktorý sa v ňom nachádza, radšej správu ignorujte.

pdf virus v prilohe spravy
Zdroj: BigTunaOnline / Shutterstock.com a Sergey Nivens / Shutterstock.com

Hlavne v žiadnom prípade neklikajte na linky, ktoré sa v takomto emaily môžu nachádzať. Malvér sa vie automaticky nainštalovať do vášho zariadenia, bez toho, aby ste si to vôbec všimli. Obzvlášť nebezpečné sú súbory s príponou EXE, BAT, CMD, MSI, REG, prípadne Excel súbory, ktoré častokrát stačí len otvoriť, aby infikovali váš telefón.

Využívanie verejných WiFi sietí

Určite sa nepripájajte na verejné Wi-Fi siete, ak potrebujete pracovať s citlivými údajmi, napríklad prihlásiť sa do internet bankingu či inej obdobnej služby. Ak potrebujete pracovať s citlivými údajmi, použite na mobilné dáta. Možno sa teraz pýtate na dôvod. Ten je jednoduchý, správca Wi-Fi siete môže monitorovať dátový tok a teda aj to, čo vypĺňate do formulárov či aké stránky otvárate. Pri tých sofistikovanejších útokoch dokáže hacker dokonca manipulovať s tým, čo vidíte. Napríklad, ak otvoríte webstránku banky, tak namiesto toho, aby ste otvorili regulárnu stránku, tak vám zobrazí phishingový web. Prípadne vás vie presmerovať na podvodnú stránku, cez ktorú sa vám stiahne do zariadenia vírus, prípadne web, na ktorý vás navedie, využije nejakú známu zraniteľnosť v prehliadači, aby cez neho dostal do zariadenia vírus.

USB a iné odnímateľné médiá

Nemenej častým spôsobom, ako sa hackeri vedia dostať do zariadenia, je prostredníctvom USB káblov či USB kľúčov. Vedeli ste, že sa vám do smartfónu môžu napríklad dostať potom, ako si vy dáte nabíjať smartfón na verejnom mieste? Ak máte povolenú automatickú komunikáciu,..

Článok pokračuje na druhej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre