Falošné aplikácie valcujú internet. Ako rozpoznať falošnú aplikáciu od originálu?

V internetových obchodoch aplikácií je široká rada falzifikátov, ktoré chcú zarobiť na tom, že si ich pomýlite s originálom.

nebezpecna aplikacia virus stahovanie aplikacii
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

S príchodom internetu sme dostali oveľa širšie možnosti, ako využívať naše zariadenia. Už sme sa totiž nemuseli spoliehať na to, čo nám do starej Nokie nainštalovali vývojári. Miesto toho máme celý internet aplikácií, z ktorých si môžeme vybrať.

Azda však niet takého miesta na internete, ktorého by nechceli zneužiť podvodníci. Obchody z aplikáciami sa teda časom stali útočišťom rady falošných aplikácií, ktoré chcú zožať zisk na ľuďoch, ktorí si ich pomýlili s originálom. Ako sa pri vyhľadávaní aplikácií vyhnúť „fejkom“?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Posvieťte si na to, čo o aplikácii píšu

Obchod Play alebo App Store sami o sebe ponúkajú množstvo informácií, z ktorých môžete čerpať pri overovaní pravosti aplikácie.

Pozrieť sa môžete hneď na niekoľko kľúčových ukazovateľov:

  • Či sedí názov a logo s názvom a logom originálu.
  • Či pridružené obrázky v popise aplikácie ukazujú na funkcie tak, ako by mali fungovať v originálnej aplikácii.
  • Či opis aplikácie a jej funkcií sedí.
  • Koľko hviezdičiek má táto aplikácia.
  • Koľko stiahnutí má táto aplikácia.
  • Ako hodnotia aplikáciu ďalší používatelia.

Ak si po prezretí týchto bodov stále nie ste istí, či ste natrafili na skutočnú aplikáciu, treba pátrať ďalej.

Pozrite sa, aké aplikácie už zverejnil vývojár predtým

Ak si prezeráte aplikáciu od falošného vývojára, overiť si to môžete jednoducho tak, že si kliknete na odkaz o vývojárovi aplikácie, ktorý je hneď pod názvom aplikácie. Ak ide o seriózneho vývojára, ktorý už má za sebou nejaké aplikácie, mali by ste dostať zoznam všetkých aplikácií od tohto vývojára na danom obchode, ku ktorým máte prístup.

V opačnom prípade dostanete buď žiadne aplikácie, alebo iba podobné, neznáme falzifikáty.

Nájdite odkaz na aplikáciu na stránke vývojára

Tak, ako pri akomkoľvek overovaní, aj tu je vašou najväčšou istotou primárny zdroj, teda internetová stránka vývojára aplikácie. Nájdite si na internete stránku oficiálnu stránku o aplikácii, ktorú si chcete stiahnuť alebo o jej vývojárovi. Vývojári na týchto stránkach zväčša dávajú klikateľné odkazy na ich aplikácie v Obchode Play alebo App Store.

Ak sa cez tieto linky dostanete priamo na nejakú aplikáciu, garantovane ste sa dostali k originálu

Čo ak ste nenašli pôvodnú aplikáciu?

Ak viete o aplikácii, ku ktorej sa ale neviete cez váš obchod s aplikáciami dostať, môže to mať rôzne príčiny. Tou najčastejšou je, že vývojár aplikácie ešte nesprístupnil aplikáciu pre krajinu, v ktorej sa nachádzate. Obísť toto opatrenie môžete tým, že si spustíte VPN krajiny, o ktorej si zistíte, že v nej už majú prístup k aplikácii. Cez túto VPN si vygenerujete nový Google účet, ktorý si bude myslieť, že ste v krajine, ktorú si želáte. Na základe toho vám Obchod Play ukáže ponuku aplikácií nie pre slovenský trh, ale ten trh, z ktorého sa hlási vaša VPN.

Stať sa môže tiež to, že aplikácie, ktorú hľadáte, nie je kompatibilná s vašim zariadením, alebo nie je uverejnená na Obchode Play alebo App Store. Ako to skutočne je, zistíte až vtedy, keď si to o konkrétnej aplikácii vyhľadáte na internete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre