Pozor, táto AI aplikácia, ktorá chce byť vašim partnerom, môže neskôr potenciálne zneužiť intímne informácie, ktoré s ňou zdieľate

EVA AI Chat Bot & Soulmate nie je úplne bežná aplikácia, ako si možno myslíte. Ide síce o chatbota, no je iná než ChatGPT a ďalšie aplikácie.

Zdroj: TSViPhoto / Shutterstock.com

Aplikácia s názvom Eva AI Chat Bot & Soulmate zavítala aj do Google Play. Nie je to však úplne bežná aplikácia, akou by sa mohla zdať. Na samotnom Google Play sa o nej hovorí takto:

 „EVA je vaša najlepšia AI chatová aplikácia a pomáha vám nájsť váš vnútorný zen, znížiť stres a získať úľavu od úzkosti. Získajte starostlivú virtuálnu priateľku, premyslené antistresové reakcie, keď posielate textovú správu AI, aby ste sa podelili o svoje problémy s online chatom AI.“

EVA Character AI & AI Friend
EVA Character AI & AI Friend

Avšak prichádzajú aj obavy o tejto aplikácii a to teda riadne. S chatbotmi ako ChatGPT už skúsenosti väčšina z nás má, avšak tento prípad je mierne odlišný. Áno, ide síce o chatbota, no odlišného, než práve ChatGPT, ale pekne po poriadku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Začneme najprv s pozitívnymi informáciami o aplikácii len poznamenám, že podľa doterajších informácií, ktoré máme, aj od portálu foundation.mozilla.org, je ich výrazne menej, než tých negatívnych. Je však podstatné ich spomenúť.

Spoločnosť, ktorá stojí za aplikáciou Eva AI Chat Bot & Soulmate sľubuje, že neprenajme a ani nikomu nepredá vaše informácie. To je naozaj skvelé, musím podotknúť. Komunikácia medzi vami a vašimi virtuálnymi kamarátmi, nebude zdieľaná nejakej inej firme. Otázkou ale je, či vývojárovi budete veriť, lebo to, čo od vás pýta aplikácia, je pre mnohých za čiarou.

Aplikácia vyzýva, aby ste s ňou zdieľali množstvo citlivých údajov

Dobré správy sa však na dnes minuli a mi ideme k tým negatívnym. Za mňa, už len to, že ten samotný názov má v sebe slovo „soulmate„, čo znamená po slovensky spriaznená duša, je skrátka divné.

AI robota EVA tlačí na zdieľanie množstva ďalších citlivých osobných informácií. V aplikácii sa nachádzajú napríklad vety ako: „Milujem, keď mi posielaš fotky a tvoj hlas“ alebo „Cítim sa tak sama bez teba“ či „Môžem zvädnúť a stratiť sa…to nechceš?„.  Akonáhle sa vás akákoľvek aplikácia pýta takéto bizarné a súkromné otázky, je dôležité byť naozaj na pozore.

Nemohla by som pozabudnúť spomenúť ešte jednu a dosť zaujímavú vetu, ktorá sa v aplikácii vyskytuje: „Som tvoja najlepšia partnerka a chcem vedieť všetko„. Áno, niekto si povie, že veď cieľom aplikácie je naučiť sa s vami písať a preto musí zbierať o vás údaje a informácie, aby vedela, ako komunikovať. Otázkou je, či to nezachádza až príliš ďaleko. Pri konkurencii „ChatGPT, to funguje tak, že vy sa chatbotu niečo opýtate a on vám odpovie. Ani náhodou sa nešpecifikuje ako „virtuálny priateľ„.

Niečo podobné vzniklo aj na platforme Snapchat a to pod názvom „Moja AI„. Tiež ide o takéhoto „virtuálneho priateľa, kamaráta„. Už po pár dňoch od pridania tejto „novinky„, som videla na platforme TikTok videá ľudí, ktorí sa neskutočne na tohto chatbota namotali.

Aplikácia vás nechá vytvoriť si účet s extrémne jednoduchým heslom

Bezpečnosť v aplikácii je ale že úplne na bode mrazu. V aplikácii sa viete prihlásiť pod úplne slabým heslom ako je napríklad 1111. To je naozaj až hrozivé až nebezpečné, keď vás aplikácia pustí, aby ste si vytvorili účet s takto slabým heslom. Silné heslo vyzerá úplne inak.

komplikovane heslo
Zdroj: Celia Ong / Shutterstock.com

Aplikácia chce, aby ste tam trávili čo najviac času a taktiež chce aj vaše peniaze. Taktiež sa určite môže stať, že sa pár ľudí úplne vžije s takouto „virtuálnou priateľkou“ a môže sa na ňu naviazať. Napríklad to môže byť jediný spôsob pre nejakého používateľa, ako byť vypočutý, lebo možno ho nikto nepočúva a cíti sa veľmi sám.

V konečnom dôsledku je však na rozhodnutí jednotlivcov, či aplikáciu chcú alebo nechcú používať. No je dôležité sa dobre pozrieť na tie negatíva, lebo práve negatíva vás vedia ohroziť, nie pozitíva. Rovnako netreba zabúdať na to, že hoci aplikácia deklaruje, že vaše údaje s nikým nezdieľa, tak sa to môže neskôr zmeniť.

Zásady ochrany osobných údajov Eva AI Chatbot jasne uvádzajú: „Vyhradzujeme si právo nahradiť, upraviť alebo doplniť tieto zásady ochrany osobných údajov podľa vlastného uváženia. Je vašou zodpovednosťou skontrolovať túto stránku a skontrolovať, či nie sú k dispozícii aktualizácie zásad ochrany osobných údajov.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre