Na čo slúži VPN a dokáže skryť vašu online aktivitu? Oplatí sa vám používať túto službu a ako ju viete využiť?!

O VPN počúvame v rôznych reklamách a videách, čo to vlastne ale je? Čo všetko VPN dokáže a oplatí sa VPN zaobstarať aj vám?

Co je to VPN
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

S VPN ste sa v dnešnej dobe stretli už takmer určite, a to už buď v rôznych reklamách, sponzorovaných videách, alebo technologických článkoch. Čo to ale vlastne znamená VPN, ako funguje, čo všetko dokáže a oplatí sa vôbec pre bežného človeka? Na všetky tieto otázky si zodpovieme v tomto článku

Čo je to VPN?

VPN (virtual private network) je virtuálna počítačová sieť, ktorá pracuje medzi počítačom alebo mobilom, z ktorého sa pripájate na internet a serverom, s ktorým si vymieňate informácie. Je to akási ďalšia vrstva komunikácie medzi týmito zariadeniami, ktorá býva okrem iného aj šifrovaná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre lepšiu ilustráciu si predstavte, že komunikácia, ktorá opúšťa váš počítač, je šifrovaná a ide na sever prevádzkovateľa VPN, kde sa dešifruje a posiela sa ďalej šifrovaná, napríklad na webovú stránku. Stránka naspäť rovnakou cestou posiela informáciu, pričom odchádzajúca komunikácia z VPN služby je šifrovanou a vo vašom zariadení sa dešifruje. Vďaka tomu je komunikácia anonymizovaná, nakoľko server dostáva informácie zo serverovne VPN, nie priamo z vášho zariadenia. Netreba ale pri výbere VPN služby zabúdať na to, že by sme mali siahnuť po spoľahlivej službe a ak sa chceme vyhnúť zneužitiu dát, mali by sme obchádzať bezplatné služby.

Čo dokáže VPN?

Oblbnúť krajinu pôvodu

Toto je veľmi praktická funkcia, ktorú bežne využíva mnoho užívateľov internetu. Autorské práva na rôzne filmy či športové prenosy sú totiž často zablokované iba pre územie daného štátu. Keď však napríklad používate americký VPN server, prevádzkovateľ webovej stránky si myslí, že sa skutočne nachádzate v Amerike a teda vám sprístupní obsah, ktorý je exkluzívny iba pre americký trh. To samozrejme platí aj pre ďalšie krajiny.

Obísť cenzúru

V súvislosti s vojenským konfliktom u nášho suseda, Rusko obmedzuje svojim obyvateľom prístup k zahraničným médiám vrátane niektorých miestnych spravodajských kanálov, ktoré píšu o vojne inak, ako si želá miestna vláda. No pomocou VPN, ľudia toto obmedzenie obchádzajú. Inými slovami, môžete pristupovať aj „zakázanému obsahu“, ktorý vláda či iný cenzori v krajine obmedzujú.

Môžete k rôznym službám pristupovať lacnejšie

Asi nikoho neprekvapíme, keď povieme, že niektoré produkty a služby sú u nás drahšie, resp. lacnejšie, ako inde. Práve zmenou IP adresy, môžete nakupovať online služby tam, kde sú lacnejšie. Na konci dňa, platená VPN služba vám preto môže ušetriť viac peňazí, ako stojí sama o sebe.

Šifrovať komunikáciu

Komunikácia medzi zariadením a serverom býva šifrovaná kvôli bezpečnostným dôvodom. Ak by sa totiž hackerovi podarilo naladiť sa na komunikačný kanál, zašifrovanú konverzáciu nedokáže rozlúštiť. Ak ale predsa len nájde kľúč, ako komunikáciu dešifrovať, vtedy prichádza na scénu VPN, ktorá ju šifruje ešte „po svojom“. Zvlášť praktické je to pri Wi-Fi sieťach, ktoré inak bývajú bezpečnostnou hrozbou kvôli slabému šifrovaniu dát a verejnému prístupu do siete.

Ako sa chrániť na voľnej Wi-Fi sieti?
Zdroj: Unsplash (Marcus Spiske, Adnan Khan) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Anonymizovať komunikáciu

Ak nedôverujete webom, na ktorých sa nachádzate, že zaobchádzajú s vašimi osobnými údajmi tak, ako si prajete, môžete použiť služby VPN. Tá totiž prehádže údaje, ako IP adresy o vás spolu so svojimi VPN servermi. Vďaka tomu neposkytne webovým stránkam informácie o polohe užívateľa a ostatné údaje, ktoré by získal automaticky pri prvom internetovom kontakte s vami. Nemusí to ale platiť pri páchaní kriminálnej činnosti, nakoľko rôzne krajiny uplatňujú svoje zákony aj voči poskytovateľom VPN. Sú ale aj také VPN služby, ktoré nespolupracujú so štátnymi orgánmi.

Je VPN pre vás?

To, či sa vám oplatí zaobstarať si VPN závisí od toho, čo od nej očakávate. Na trhu pôsobia rôzni poskytovatelia VPN služieb, ktorí sľubujú stabilné a rýchle pripojenie so spoľahlivým šifrovaním dát a množstvom serverov na výber. Za takýto balík služieb si však musíte priplatiť.

Ak si ale napríklad iba potrebujete jednorazovo stiahnuť beta verziu aplikácie, ktorú sprístupnili ešte iba v testovacích krajinách, môžete si stiahnuť bezplatnú verziu VPN, ktorá umožňuje, síce pomaly a bez pridanej ochrany, pripojiť sa na server cudzej krajiny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre