Rusi sa snažia utiecť pred cenzúrou. Vo veľkom sťahujú VPN služby, ukazujú dáta

Rusi začali vo veľkej miere sťahovať VPN služby, odhaľujú informácie publikované spoločnosťou Appfigures. Chcú sa vyhnúť miestnej cenzúre informácií.

Rusko cenzura medii
Zdroj: Vosveteit.sk, kindpng.com

Rusko sa snaží vo veľkej miere obmedziť šírenie nepohodlných informácií ohľadne konfliktu na Ukrajine naprieč svojou krajinou. V posledných dňoch sme mohli čítať správy o tom, ako štátny regulátor pre média, Roskomnadzor, obmedzil viacero médií v písaní správ ohľadne toho, čo sa deje na Ukrajine.

Úrad rovnako zakázal zdieľať informácie o konflikte, ktoré nepochádzajú z ruských oficiálnych štátnych zdrojov. Taktiež treba uviesť, že média nemôžu označovať údajnú „mierovú vojenskú operáciu“, ako vojnu, či inváziu. Okrem iného Roskomnadzor zamedzil Rusom prístup k sociálnym sieťam, ako sú napríklad Facebook, Twitter, či videoserver YouTube.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rusi vo veľkom sťahajú VPN služby

Zdá sa, že čoraz viac Rusov si uvedomuje, že postupne dochádza k čoraz väčšej manipulácii informácií, ktoré sú dostupné naprieč lokálnymi médiami, píše portál pcmag.com odvolávajúc sa na dáta spoločnosti Appfigures.

Spoločnosť Appfigures publikovala dáta, ktoré ukazujú správanie sa používateľov telefónov spoločnosti Apple a ich nákupného správania súvisiaceho s mobilnými aplikáciami. Tie odhaľujú, že ruskí používatelia iPhone telefónov začali vo zvýšenej miere sťahovať VPN služby do svojich zariadení. Ako môžete vidieť nižšie na grafe, tak ku koncu februára, kedy začal ruský štátny regulátor médií obmedzovať prístup k informáciám, Rusi začali vo veľkom sťahovať VPN služby.

„Do tohto utorka (pozn. redakcie: 1. marca 2022) zaznamenali najobľúbenejšie aplikácie VPN v Rusku nárast stiahnutí o viac ako 1 200 %.“ píše spoločnosť Appfigures v publikovanej tlačovej správe.

vpn-downloads-russia
Zdroj: appfigures

Záujem mnohých Rusov o necenzurované informácie ukazuje, že od 24. februára do 4. marca boli v krajine najpopulárnejšie VPN služby stiahnuté viac ako 1,3 miliónkrát.

Pre tých, ktorí nevedia, tak VPN služby dokážu zmeniť IP adresu používateľa a to tak, že webové stránky si myslia, že sa k ním pripájate z úplne inej krajiny, ako sa reálne nachádzate. Znamená to, že zatiaľ čo ste fyzicky napríklad pripojený k internetu z územia Ruska, tak webová stránka si myslí, že sa k nej pripájate napríklad zo susednej Českej republiky a podobne. Vďaka tomu je možné obchádzať obmedzenia, ktoré zaviedol ruský regulátor médií Roskomnadzor.

Záverom treba uviesť, že aktuálne vyplávali na povrch informácie, ktoré hovoria, že Rusko sa plánuje v najbližších dňoch odpojiť od globálneho internetu s cieľom, aby obmedzilo dostupnosť všetkých zahraničných stránok naprieč krajinou. Najbližšie dni ukážu, či sa tak skutočne stane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre