Spravodajstvo

Paušály, ktoré platíme za mobilné služby sa zmenia: Budeme platiť viac, odhaľuje štúdia. Dostaneme dačo navyše?

Za posledné roky míňame na internetové služby čoraz viac peňazí, čo sa odrazí aj na ponukách operátorov.

Mnohí veľkí mobilní operátori začínajú do svojich sadzieb zahrňovať možnosť platby za nákupy hier, aplikácií, či predplatné pre streamovacie služby, akými sú Netflix, Disney+, či Amazon Prime. Tento trend sa podľa štúdie, vypracovanej spoločnosťou Juniper Research, prejaví na zvyšovaní účtov za telefón.

Podľa štúdie sa za nasledujúce tri roky zvýšia poplatky za telefón až o 40%. Podľa dostupných zdrojov sme globálne počas roka 2021 minuli za mobilné služby 54,4-miliardy amerických dolárov. Do roku 2024 sa táto suma zvýši na takmer 74-miliárd dolárov. Do istej miery za zvýšenie mobilných výdavkov môže aj zavedenie 5G siete. Spojené štáty, Ázia a Európa majú dobré pokrytie a vďaka nemu môžu užívatelia sledovať seriály vo vysokej kvalite.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vysoká kvalita znamená vyššiu spotrebu dát. Bežný užívateľ teda radšej siahne po ponuke neobmedzených dát, ktorá je prirodzene drahšia, než rôzne obmedzené ponuky. Rýchlejšie prepojenia zmenili aj trh mobilných hier. Najväčšia zmena sa odzrkadlila na freemium tituloch, ako napríklad Fortnite, alebo Call of Duty. Za posledný rok začali výdavky mobilných hráčov narastať a zatiaľ to vyzerá tak, že výdavky porastú aj v nasledujúcich rokoch.

Mobilní operátori by v nasledujúcich rokoch mali vylepšiť svoju ponuku paušálov. Začíname čoraz viac utrácať za predplatné digitálnych služieb a štúdia z Juniper Research radí veľkým mobilným operátorom, aby uzatvorili partnerstvá s tvorcami digitálnych obsahov. To znamená, že už o pár rokov by sme mohli vidieť paušály, v ktorých je zahrnuté predplatné Netflixu, či iných služieb, ktoré by pomáhali distribuovať nový druh obsahov. Samozrejme že ak začnú mobilný operátori k svojim službám pripájať aj streamovacie platformy, ceny porastú hore.

Za viac peňazí viac muziky

Štúdia zároveň tvrdí, že by mobilní operátori mali zvážiť možnosť zavedenia „prémiových služieb“, ktoré by umožnili užívateľom prenos dát vo vysokej kvalite, prostredníctvom 5G sietí. Streamovaním filmov alebo hier vo vysokej kvalite by dokázali mobilní operátori pokryť výdavky, ktoré investovali do rozšírenia 5G sietí.

Ďalšou oblasťou, ktorá zaznamená drastický nárast, je kupovanie cestovných lístkov cez internet. Analýza poukazuje na to, že do roku 2024 tento trh porastie až o 250%. Minulý rok sa globálne za digitálne cestovné lístky utratilo 141-miliárd dolárov, no o dva roky toto číslo porastie na 275-miliárd dolárov. Mobilní operátori sa teda môžu chytiť možnosti zavedenia novej aplikácie, ktorá by užívateľom poskytla jednoduchý prístup ku kúpe cestovných lístkov. Takáto aplikácia by zároveň mohla poskytovať aktualizácie v reálnom čase.

„Je možné, že sa mobilní operátori chytia možnosti ukázať svoju relevantnosť v oblasti cestovania. Partnerské zmluvy s rôznymi cestovnými spoločnosťami by pochopiteľne viedli k zvýšeniu cien za paušály,“ píše sa v štúdii Juniper Research.

Hlavným poznatkom štúdie ale bolo, že ceny za paušály budú v nasledujúcich rokoch narastať, no my ako konzumenti by sme za vyššie ceny mohli dostať jednoduchší prístup k obľúbeným aplikáciám a službám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close