BezpečnosťSpravodajstvo

Začal vás smartfón takto upozorňovať, že máte v ňom vírus? Nepanikárte, nemáte ho (ešte) tam. No ide o pokus o podvod

Upozornenia v smartfóne dokážu mnohých vyplašiť, no niekedy je dobre nerobiť paniku. Pozrite sa na tento pokus o podvod, ktorý vystrašil jedného z našich čitateľov.

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor bežných ľudí. Častokrát to skúšajú cez podvodné SMS správy či falošné hovory. No nemenejkrát to skúšajú aj cez webové stránky. Do redakcie nám v uplynulých dňoch prišla prosba od jedného z čitateľov, že smartfón mu hlási, že je v ňom vírus a vyzýva ho v reakciu, aby sme mu poradili, čo robiť.

Po krátkej diskusii sme zistili, že ide o upozornenia v notifikačnej lište, v ktorom sa píše „VÍRUS vo vašom telefóne“. Samotné upozornenie ponúkalo dve možnosti. Prvým bolo skenovanie zariadenia a druhým možnosť otvorenia Nastavení telefónu. No bez ohľadu, na čo ste klikli, tak vás odkaz presmeroval na internetovú stránku, ktorá ponúkala na stiahnutie antivírusovú aplikáciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android Upozornenie na virus
Zdroj: Vosveteit.sk

Upozornenie je neškodné, hoci otravné

Upozornenie, s ktorým sa stretol náš používateľ, nie je samo o sebe nebezpečné, ak ho ignorujeme. No samotný web, na ktorý viedli odkazy, môže narobiť vrásky na čele. Začneme ale tým, prečo sa vlastne toto upozornenie na vírus v telefóne zobrazovalo. Možno ste si všimli, že potom, ako navštívite niektoré webové stránky, tak tie od vás žiadajú povolenie, aby vám mohli posielať upozornenia na nové články či iný obsah. Aj pri návšteve nášho webu, sa môžete stretnúť s takouto žiadosťou.

regularne upozornenie
Zdroj: Vosveteit.sk, bežné upozornenie s ktorým sa môžete stretnúť na weboch

Niektorí prevádzkovatelia webových stránok môžu udelenie súhlasu ale zneužiť, aby používateľovi posielali upozornenia s obsahom, ktorý chcú distribuovať. Preto by sme mali vždy zvážiť, čo odsúhlasujeme a čo nie. Zväčša by sme mali odmietnuť udelenie súhlasu webu, ktorý dobre nepoznáme alebo už na prvý pohľad vyzerá podozrivo. V tomto konkrétnom prípade išlo o poplašnú správu, ktorá tvrdila, že v telefóne je vírus. No z daného webu chodili aj iné upozornenia. Jedno z nich si môžete pozrieť nižšie, ktorého cieľom bolo získanie citlivých údajov z bankovej karty.

Android Upozornenie na unik udajov z karty
Zdroj: Vosveteit.sk

Vráťme sa ale teraz späť k oznámeniu o víruse v telefóne. Ak používateľ klikol na odkaz, tak ten ho presmeroval na podvodný web, kde sa útočník snažil potenciálnu obeť presvedčiť, aby si do zariadenia stiahla antivírusovú aplikáciu. No v skutočnosti išlo o aplikáciu, ktorá obsahovala aj vírus. Od tohto momentu možno útok zväčša považovať za úspešný. Dôvodom je, že útočník pomocou vírusu môže získať citlivé údaje zo zariadenia alebo ho ovládnuť.

Ako sa zbaviť otravných upozornení?

Článok pokračuje na ďalšej strane

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
1 2Nasledujúca strana
Zobraziť komentáre
Close
Close