9 funkcií Android smartfónov, o ktorých pravdepodobne neviete
Predstavujeme vám niekoľko Android funkcií, o ktorých vie len málokto, no dajú vám oveľa väčšiu kontrolu nad celým zariadením.
Smartfóny s operačným systémom Android sú známe tým, že užívateľom dovoľujú prispôsobiť si takmer každý aspekt telefónu. Ponúkajú obrovské množstvo rôznych nastavení, no nájdu sa medzi nimi aj také, ktoré sú dobre schované a vie o nich len málokto.
O akých nastaveniach hovoríme? Nižšie vám prezradíme niekoľko menej známych nastavení, cez ktoré môžete dostať z vášho smartfónu naozaj maximum. Poďme sa pozrieť na to, aké to sú.
Týchto 9 funkcií vášho Androidu možno nepoznáte
Vývojárske nastavenia
Začneme skrytým nastavením, o ktorom ste už pravdepodobne počuli, no cez vývojárske nastavenia si môžete skutočne otvoriť prístup k nastaveniu každej funkcie smartfónu.
Otvorte si nastavenia a zvoľte možnosť O telefóne. Otvorí sa vám menu, v ktorom niekoľkokrát kliknite na číslo modelu. Ak máte smartfón Xiaomi, kliknite na možnosť verzia MIUI alebo ak máte HyperOS, kliknite na možnosť verzia operačného systému. Po niekoľkonásobnom kliknutí sa vám objaví oznámenie, že ste sa stali vývojárom. Vývojárske nastavenia potom nájdete medzi všeobecnými nastaveniami.
Okamžitý preklad
Ak máte Android smartfón, pravdepodobne používate klávesnicu Gboard. Ak nie, môžete si ju bezplatne stiahnuť z Obchodu Play. Klávesnica Gboard ponúka možnosť okamžitého prekladu zahraničných viet cez Google Prekladač. Stačí si otvoriť klávesnicu, kliknúť na ikonu štyroch štvorcov v ľavej časti obrazovky a zvoliť si možnosť preložiť alebo translate.
Neprehliadni
Mód jednej ruky
Hlavne pri väčších smartfónoch môže byť komplikované písať alebo narábať s telefónom, zatiaľ čo ho držíte v jednej ruke. Existuje ale mód jednej ruky, ktorý vám zmenší klávesnicu a dovolí vám odpisovať jednoduchšie.
Zapnúť ho viete jednoducho. Pri aktivovanej klávesnici podržte prst na klávese Enter a zvoľte si ikonu palca.
Nástenka na kopírovanie
Mnohí nevedia, že veci, ktoré skopírujete na Android smartfóne ,sa ukladajú do nástenky, kde môžete nájsť viac ako 20 vecí, ktoré ste posledne skopírovali. Nemusíte tak kopírovať mená alebo čísla po jednom a prepínať sa medzi obrazovkami. Skopírujte si ich všetky naraz, a keď ich budete chcieť prilepiť, otvorte si nástenku cez ikonu nižšie.
Rozdelenie obrazovky
Android vám umožňuje používať dve aplikácie súčasne tým, že rozdelí obrazovku na dve. Táto funkcia sa hodí hlavne v prípadoch, keď potrebujete multitaskovať. Otvorte si zoznam nedávnych aplikácií a podržte prst na aplikácii, ktorú si chcete otvoriť na jednej polovici obrazovky. Následne si vyberte ikonu rozdelených obrazoviek.
Potom vám stačí otvoriť druhú aplikáciu a môžete pracovať s dvoma aplikáciami naraz.
Nájdite svoje zariadenie
Možno sa vám stalo, že ste si smartfón niekde zabudli alebo ste ho nevedeli doma nájsť. Stačí si otvoriť na počítači stránku Nájdi moje zariadenie a prihlásiť sa do svojho Google účtu. Vyberte si model strateného smartfónu a Google vám povie, kde sa práve nachádza.
Ak ste ho zapatrošili doma, môžete si nechať prehrať výrazný zvuk, ktorý vám ho pomôže nájsť. Zvuk sa prehrá aj v tichom režime. V prípade, že vám smartfón niekto ukradol si ho viete zablokovať alebo v najhoršom prípade vymazať do továrenských nastavení. Zabránite tak tomu, aby sa niekto dostal k vašim citlivým dátam.
Herný režim
Hlavne výkonné smartfóny prichádzajú vybavené režimom, ktorý optimalizuje zariadenie a pripraví ho na hranie graficky náročných titulov. Herný režim je funkcia, ktorá optimalizuje výkon zariadenia a hlavne batérie. V rámci tohto režimu sa vypínajú procesy na pozadí a hra získava prioritu na Wi-Fi alebo dátach. V niektorých prípadoch sa vám dokonca vypnú aj notifikácie, aby vás nič nerušilo. Mimochodom, mnohí o tom nevedia, ale tento režim, ak pripojíte smartfón do zásuvky, tak nebude brať energiu z batérie ale priamo zo siete, čím budete šetriť vašu batériu.
Interaktívna prehliadka v múzeu
Ak chodíte radi do múzea, možno ste nevedeli o tom, že čoraz viac múzeí ponúka takzvané interaktívne prehliadky. Ide o technológiu, ktorá čoraz viac využíva schopnosti moderných smartfónov. Samozrejme že to závisí od múzea k múzeu, no niektoré majú možnosť stiahnuť si ich aplikáciu a používať ju na to, aby ste dostali digitálnu audioprehliadku, zobrazili si ďalšie informácie o expozícii alebo dokonca využili možnosti augmentovanej reality.
Uložené Wi-Fi
Keď sa pripojíme na novú bezdrôtovú sieť, tá sa ukladá do zoznamu uložených sietí. Otvorte si nastavenia Wi-Fi a vstúpte do pokročilých nastavení. Tam nájdete možnosť uložené siete.
Keď si ju otvoríte, uvidíte všetky siete, ktoré máte v smartfóne uložené. Táto možnosť je skvelý spôsob ako si skontrolovať k akým Wi-Fi sa pripájate automaticky a pozrieť si aj uložené heslá sietí a ich špecifikácie. Samozrejme, že si môžete z tohto zoznamu nepotrebné siete vymazať.
Komentáre