9 funkcií Android smartfónov, o ktorých pravdepodobne neviete

Predstavujeme vám niekoľko Android funkcií, o ktorých vie len málokto, no dajú vám oveľa väčšiu kontrolu nad celým zariadením.

smartfon telefon titulka
Zdroj: Đức Trịnh on Unsplash

Smartfóny s operačným systémom Android sú známe tým, že užívateľom dovoľujú prispôsobiť si takmer každý aspekt telefónu. Ponúkajú obrovské množstvo rôznych nastavení, no nájdu sa medzi nimi aj také, ktoré sú dobre schované a vie o nich len málokto.

O akých nastaveniach hovoríme? Nižšie vám prezradíme niekoľko menej známych nastavení, cez ktoré môžete dostať z vášho smartfónu naozaj maximum. Poďme sa pozrieť na to, aké to sú.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Týchto 9 funkcií vášho Androidu možno nepoznáte

Vývojárske nastavenia 

Začneme skrytým nastavením, o ktorom ste už pravdepodobne počuli, no cez vývojárske nastavenia si môžete skutočne otvoriť prístup k nastaveniu každej funkcie smartfónu.  

Otvorte si nastavenia a zvoľte možnosť O telefóne. Otvorí sa vám menu, v ktorom niekoľkokrát kliknite na číslo modelu. Ak máte smartfón Xiaomi, kliknite na možnosť verzia MIUI alebo ak máte HyperOS, kliknite na možnosť verzia operačného systému. Po niekoľkonásobnom kliknutí sa vám objaví oznámenie, že ste sa stali vývojárom. Vývojárske nastavenia potom nájdete medzi všeobecnými nastaveniami.  

9 Android funkcií, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli
Zdroj: Vosveteit.sk

Okamžitý preklad 

Ak máte Android smartfón, pravdepodobne používate klávesnicu Gboard. Ak nie, môžete si ju bezplatne stiahnuť z Obchodu Play. Klávesnica Gboard ponúka možnosť okamžitého prekladu zahraničných viet cez Google Prekladač. Stačí si otvoriť klávesnicu, kliknúť na ikonu štyroch štvorcov v ľavej časti obrazovky a zvoliť si možnosť preložiť alebo translate.  

9 Android funkcií, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli
Zdroj: Vosveteit.sk

Mód jednej ruky 

Hlavne pri väčších smartfónoch môže byť komplikované písať alebo narábať s telefónom, zatiaľ čo ho držíte v jednej ruke. Existuje ale mód jednej ruky, ktorý vám zmenší klávesnicu a dovolí vám odpisovať jednoduchšie.  

Zapnúť ho viete jednoducho. Pri aktivovanej klávesnici podržte prst na klávese Enter a zvoľte si ikonu palca.  

9 Android funkcií, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli
Zdroj: Vosveteit.sk

Nástenka na kopírovanie 

Mnohí nevedia, že veci, ktoré skopírujete na Android smartfóne ,sa ukladajú do nástenky, kde môžete nájsť viac ako 20 vecí, ktoré ste posledne skopírovali. Nemusíte tak kopírovať mená alebo čísla po jednom a prepínať sa medzi obrazovkami. Skopírujte si ich všetky naraz, a keď ich budete chcieť prilepiť, otvorte si nástenku cez ikonu nižšie.  

9 Android funkcií, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli
Zdroj: Vosveteit.sk

Rozdelenie obrazovky 

Android vám umožňuje používať dve aplikácie súčasne tým, že rozdelí obrazovku na dve. Táto funkcia sa hodí hlavne v prípadoch, keď potrebujete multitaskovať. Otvorte si zoznam nedávnych aplikácií a podržte prst na aplikácii, ktorú si chcete otvoriť na jednej polovici obrazovky. Následne si vyberte ikonu rozdelených obrazoviek. 

Skryté Android funkcie, o ktorých ste nevedeli
Zdroj: Vosveteit.sk

Potom vám stačí otvoriť druhú aplikáciu a môžete pracovať s dvoma aplikáciami naraz. 

Nájdite svoje zariadenie 

Možno sa vám stalo, že ste si smartfón niekde zabudli alebo ste ho nevedeli doma nájsť. Stačí si otvoriť na počítači stránku Nájdi moje zariadenie a prihlásiť sa do svojho Google účtu. Vyberte si model strateného smartfónu a Google vám povie, kde sa práve nachádza.

Ako nájdete stratený smartfón?
Zdroj: Vosveteit.sk

 

Ak ste ho zapatrošili doma, môžete si nechať prehrať výrazný zvuk, ktorý vám ho pomôže nájsť. Zvuk sa prehrá aj v tichom režime. V prípade, že vám smartfón niekto ukradol si ho viete zablokovať alebo v najhoršom prípade vymazať do továrenských nastavení. Zabránite tak tomu, aby sa niekto dostal k vašim citlivým dátam.  

Herný režim 

Hlavne výkonné smartfóny prichádzajú vybavené režimom, ktorý optimalizuje zariadenie a pripraví ho na hranie graficky náročných titulov. Herný režim je funkcia, ktorá optimalizuje výkon zariadenia a hlavne batérie. V rámci tohto režimu sa vypínajú procesy na pozadí a hra získava prioritu na Wi-Fi alebo dátach. V niektorých prípadoch sa vám dokonca vypnú aj notifikácie, aby vás nič nerušilo. Mimochodom, mnohí o tom nevedia, ale tento režim, ak pripojíte smartfón do zásuvky, tak nebude brať energiu z batérie ale priamo zo siete, čím budete šetriť vašu batériu.

Redmi Note 12 Pro hra
Zdroj: Vosveteit.sk

Interaktívna prehliadka v múzeu 

Ak chodíte radi do múzea, možno ste nevedeli o tom, že čoraz viac múzeí ponúka takzvané interaktívne prehliadky. Ide o technológiu, ktorá čoraz viac využíva schopnosti moderných smartfónov. Samozrejme že to závisí od múzea k múzeu, no niektoré majú možnosť stiahnuť si ich aplikáciu a používať ju na to, aby ste dostali digitálnu audioprehliadku, zobrazili si ďalšie informácie o expozícii alebo dokonca využili možnosti augmentovanej reality.   

Uložené Wi-Fi 

Keď sa pripojíme na novú bezdrôtovú sieť, tá sa ukladá do zoznamu uložených sietí. Otvorte si nastavenia Wi-Fi a vstúpte do pokročilých nastavení. Tam nájdete možnosť uložené siete.  

Kde sa ukladajú uložené heslá aplikácií a stránok?
Zdroj: Vosveteit.sk

Keď si ju otvoríte, uvidíte všetky siete, ktoré máte v smartfóne uložené. Táto možnosť je skvelý spôsob ako si skontrolovať k akým Wi-Fi sa pripájate automaticky a pozrieť si aj uložené heslá sietí a ich špecifikácie. Samozrejme, že si môžete z tohto zoznamu nepotrebné siete vymazať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre