Ako odstrániť vírus zo smartfónu? Pozrite sa, čo by ste mali robiť, ak bol váš telefón hacknutý!

Máte v smartfóne vírus alebo iný škodlivý softvér? Pozrite sa, ako môžete odstrániť škodlivú aplikáciu z vášho Android telefónu.

titulka-malware
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Kybernetické útoky nie sú problémom len počítačov. Čoraz viac môžeme počuť o tom, že útočníci cielia na smartfóny. Dôvod prečo tak robia je jednoduchý, v telefóne máme prakticky celý náš online život vrátane citlivých informácií a v neposlednom rade ho používame aj na prácu s finančnými aplikáciami.

Väčšinou, keď sa hovorí o hackenutí telefónu, tak sa rozpráva o tom, ako týmto útokom predchádzať. Pravdou ale je, že môžete robiť čokoľvek, no úplne sa vyhnúť útokom, nie je možné. Dokonca aj v Obchode Play môžete naraziť na škodlivé aplikácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vírus musíte dostať zo smartfónu

V tomto článku, sa nebudeme venovať znakom, ktoré vám môžu prezradiť, že máte v telefóne vírus. Tie sú už dobre známe. No predsa len, ak nepoznáte znaky toho, že máte v mobile vírus, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobnejšie.

Skontrolujte aplikácie cez Play Protect

V prvom kroku si otvorte Obchode Play a kliknite na ikonu vášho profilu. Potom vyberte možnosť Play Protect. V ďalšom kroku môžete vykonať kontrolu aplikácií.

Pomocou kontroly aplikácií môžete identifikovať škodlivý softvér vo vašom telefóne. No niekedy ani táto kontrola nestačí. Aké máte možnosti potom?

Ako identifikovať problémovú aplikáciu?

Pozrite sa na dátum inštalácie

Pri identifikácií problémovej aplikácie budete potrebovať vedieť orientačný deň, odkedy evidujete problémy so smartfónom, aby ste ju odhalili. Samozrejme, berte do úvahy, že ak si nainštalujete do telefónu vírus, tak môže začať vykonávať škodlivú činnosť s odstupom niekoľkých dní.

Z nejakého dôvodu ale väčšina Android smartfónov neponúka možnosť zoradenia aplikácií podľa dátumu inštalácie. Za týmto účelom vám odporúčame nahrať do smartfónu aplikáciu App Detective. Stiahnuť ju môžete z Google Play prostredníctvom odkazu nižšie.

App Detective
App Detective
Developer: zmarties
Price: Free

Potom, ako nainštalujete aplikáciu. Tak v pravom hornom rohu kliknite na šípku, ktorá smeruje dole. Následne zvoľte možnosť Install date, teda deň inštalácie. Po krátkej chvíli dôjde k zoradeniu aplikácií podľa dátumu, kedy ste ich nahrali do smartfónu.

Pomocou tohto triku viete zredukovať počet aplikácií, ktoré môžu byť potenciálne nebezpečnými. Teraz už musíte sedliackym rozumom skúšať, ktorá aplikácia je vírusom, a ktorá nie je. Odstraňujte jednu aplikáciu za druhou a uvidíte, či jej vymazanie vyriešilo problém, s ktorým ste sa stretávali.

Zistite, ktoré aplikácie sú z iného zdroja ako Google Play

Väčšina škodlivých aplikácií sa do smartfónu dostane z iného zdroja ako Obchod Play. Preto v aplikácii App Detective ešte zostaneme. Aplikácia totiž ponúka aj filter vytriedenia aplikácií podľa toho, z ktorého zdroja boli nahrané do telefónu. Prípadne sa môžete pozrieť na ikony pri každej aplikácií, ako môžete vidieť nižšie. Pri nich uvidíte nielen zdroj inštalácie, ale aj povolenia, ku ktorým aplikácia pristupuje.

indetifikacie zdroja instalacie aplikacie
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozrite sa, ktoré aplikácie bežia na pozadí smartfónu

Ak sa vám stále nepodarilo identifikovať aplikácie, ktoré vám robia problémy, tak sa pozrite na softvér, ktorý vám beží na pozadí telefónu. V tomto prípade je postup ale o čosi náročnejší, no nie je to nič, čo by ste nezvládli. Podrobný postup ako na to, sme vám priniesli v tomto článku.

Vo všeobecnosti je ale potrebné zapnúť vývojárske nastavenia. Tie zapnete potom, ako si v nastaveniach telefónu nájdete položku O telefóne. Následne je potrebné niekoľkokrát rýchlo za sebou kliknúť na možnosť Číslo zostavy, až kým neuvidíte, že ste aktivovali vývojárske nastavenia. Tie následne nájdete v Nastaveniach smartfónu. Ako ich nájdete, tak je potrebné v ponuke vyhľadať možnosť Spustené služby. Následne uvidíte zoznam aplikácií, ktoré práve bežia.

Ak nájdete medzi aplikáciami aj také, ktoré neviete čo robia, tak je vysoko pravdepodobné, že ste identifikovali škodlivý softvér.

Nič nepomohlo? Ostáva už len továrenský reštart smartfónu

Ak sa vám nepodarilo identifikovať škodlivú aplikáciu, ktorá vám robí problémy, tak potom vám nič iné nezostáva, ako spraviť továrensky reštart smartfónu. Samozrejme, v tomto prípade vám neodporúčame zálohovať smartfón a obnoviť ho neskôr zo zálohy. Dôvodom je, že by ste si do smartfónu nahrali vírus znova. Preto v ideálnom prípade si nahrajte aplikácie manuálne jednu po druhej.

Pevne veríme, že článok bol pre vás užitočný. Budeme radi, ak ho podporíte zdieľaním na sociálnych sieťach.
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre