ANDROIDAPLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Tieto nastavenia si v mobile hneď skontrolujte. Hackeri ich často zneužívajú, aby sa dostali do smartfónu!

Tieto dve povolenia, ktoré pýtajú aplikácie, patria medzi obzvlášť nebezpečné. Hackeri ich často využívajú na to, aby dostali vírus do telefónu.

Naše smartfóny sú zaujímavým cieľom pre hackerov. Dôvodom je, že v nich máme množstvo citlivých informácií. Zároveň ich používame aj na prístup k finančným aplikáciám. V minulosti sme si povedali, že do smartfónu by sme nemali inštalovať aplikácie z iných zdrojov ako je obchod Play. Dôvod je, že ide o najčastejší spôsob, ako sa do mobilu dostane vírus.

No existuje ešte jedna metóda hackerov, ako sa vedia dostať do telefónu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo sú to povolenia aplikácií?

Povolenia aplikácií umožňujú aplikáciám robiť zmeny v smartfóne a pristupovať k rôznym častiam zariadenia. Napríklad povolenie prístupu k úložisku, umožňuje aplikácii vidieť fotografie, videá a ďalšie dokumenty, ktoré sú uložené v zariadení.

Niektoré povolenie sú viac a iné zas menej nebezpečné. Za nebezpečné povolenia sa napríklad považuje oprávnenie čítať upozornenia. Toto oprávnenie častokrát hackeri využívajú za účelom, aby sa dostali k overovacím heslám, ktoré nám chodia cez SMS správy alebo e-maily. Toto povolenie je obzvlášť nebezpečné v kombináciou s ďalšími. Napríklad ak aplikácia môže pristupovať k upozorneniam a odosielať SMS správy, tak pre hackera nie je náročné dostať sa k informácií, ktorú potrebuje. No nejde o jediné nebezpečné oprávnenia.

S týmito povoleniami pracujte opatrne!

Dve povolenia vyčnievajú nad všetkými ostatnými. Prvým z nich je schopnosť robiť systémové zmeny a druhým schopnosť inštalovať neznáme aplikácie. Tieto povolenia najčastejšie nájdete v sekcii Špeciálne povolenia alebo Špeciálny prístup. Najjednoduchšie sa k týmto nastaveniam dostanete potom, ako si ich vyhľadáte v hlavnej ponuke Nastavení.

Od telefónu k telefónu sa k týmto nastaveniam dostanete rôzne. Napríklad v smartfónoch Xiaomi sa k ním dostanete najrýchlejšie cez aplikáciu Zabezpečenie, kde kliknite na možnosť Súkromie. Potom kliknite na možnosť Špeciálne povolenia.

Ako už z názvu týchto povolení plynie, tak prvé povolenie umožňuje meniť systémové nastavenia. V praxi to znamená, že aplikácia s týmto oprávnením si môže zmeniť nastavenia tak, ako jej to vyhovuje a to bez toho, aby ste o tom riadne vedeli. Toto povolenie by ste preto nemali udeľovať aplikáciám bezhlavo a obzvlášť nie aplikáciám, u ktorých nemáte 100%-istotu, že sú od dôveryhodného vývojára. V ideálnom prípade by k tomuto povoleniu nemali pristupovať iné aplikácie ako sú systémové.

povolenie menit systemove nastavenia
Zdroj: Vosveteit.sk

Android je prednastavený tak, aby bolo možné inštalovať do neho aplikácie iba cez obchod Play. Je to z dôvodu, že v tomto obchode prechádzajú aplikácie kontrolou. No ak niektorej aplikácii udelíte povolenie, aby mohla inštalovať softvér do zariadenia, tak prakticky pootvoríte hackerom dvere do vášho mobilu. Samozrejme, toto povolenie automaticky neznamená, že do telefónu si stiahnete vírus, no vo veľkej miere zvyšujete riziko, že sa tak stane.

povolenie instalovat aplikacie do telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak udelíte aplikácii toto oprávnenie, tak vám môže napríklad poslať upozornenie, že vyšla aktualizácia pre aplikáciu. Ako následne aktualizujete aplikáciu, tak si môžete stiahnuť a nainštalovať do telefónu škodlivý softvér. Ide o jednu z najbežnejších metód hackerov, ako sa dostať do zariadenia. Tento typ škodlivých aplikácií sa odborne nazýva „Dropper“, teda „kvapkadlo“. Častokrát hackeri do obchodu Play nahrajú regulárnu a užitočnú aplikáciu, ktorá požaduje toto oprávnenie. No ako jej udelíte povolenie na inštaláciu ďalších aplikácií, tak útočník môže obísť obchod Google Play a poslať vám aktualizáciu bez toho, aby prešla kontrolou obchodu.

Preto s týmto povolením pracujte veľmi opatrne a ideálne ho nedávajte aplikáciám, u ktorých nemáte 110%-dôveru, že sú v poriadku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close