Platíte na internete bankovou kartou? Takto sa vyhnete tomu, aby vám zlodeji a hackeri z nej neskôr ukradli peniaze!

Naše citlivé informácie vrátane údajov z bankových kariet zdieľame s čoraz väčším množstvom obchodov. Ako sa môžeme vyhnúť tomu, aby ich neskôr zneužili?

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Mnohí z nás využívajú internet každý deň za rôznym účelom. Pristupujeme prostredníctvom neho k práci, zábave, internet bankingu a i nakupujeme. Obzvlášť opatrní by sme mali byť pri nakupovaní, kedy poskytujeme svoje citlivé údaje z platobnej karty tretej strane. Nedávno sme vás upozornili na viacero podvodných e-shopov, ktoré zoberú od človeka peniaze, no tovar nedoručia. No to nie je jediné riziko, ktorému čelíme v online priestore.

Asi len málokto vie, že veľká časť e-shopov ukladá informácie o bankových kartách do svojich databáz, resp. do databáz platobných brán, ku ktorým môže e-shop neskôr pristupovať. Ak by sme vylúčili to, že predajca je podvodník a neskôr zneužije informácie, ktoré získal, tak každý systém má v sebe viacero bezpečnostných dier, hoci nemusia byť ešte známe. Hackeri ich vedia ale pomerne rýchlo odhaliť a potenciálne zneužiť. Pre útočníkov je to o to jednoduchšie, keď prevádzkovateľ služby riadne nezabezpečí svoje systémy. Spomenúť si môžeme napríklad na únik bankových kariet viac ako 10-miliónov Rusov. V súvislosti s týmto kybernetickým útokom je potrebné uviesť, že išlo o reakciu skupiny NB65, ktorá reagovala na inváziu ruských vojsk na Ukrajine.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vráťme sa ale späť k téme, je možné nejako chrániť údaje z bankovej karty a tým aj svoje peniaze? V skutočnosti áno, no len málokto využíva tieto funkcie.

Používajte virtuálne karty

Jednou zo základných funkcií, pomocou ktorých sa viete vyhnúť zneužitiu vašej bankovej karty, je využiť virtuálne bankové karty, resp. jednorazové karty. Tieto karty fungujú spôsobom, že si v mobilnej aplikácii viete vytvoriť jednorazovú platobnú kartu, ktorú možno využiť iba jedenkrát. Napríklad v aplikácii Tatra banka sa táto funkcia volá „Internetová platba“. Potom, ako túto funkciu zvolíte, tak vám aplikácia vygeneruje jednorazovú platobnú kartu.

V prípade aplikácie Revolut, sa táto funkcia volá Online Nákupy. Aj v tomto prípade vám aplikácia vygeneruje jednorazovú platobnú kartu, ktorú po platbe banka znefunkční. Táto funkcia, ak máte banku od iného poskytovateľa, sa môže volať mierne odlišne. No dnes ju poskytuje už väčšina bánk, a preto ju určite neprehliadajte.

„Hlavnou výhodou jednorazových kariet je, že potom, ako ju použijete, tak už nie je možné prostredníctvom nej vykonať ďalšiu platbu.“

Nastavte si limit na platby

Väčšina z nás drží peniaze na hlavnom bankovom účte, ale len málokto si uvedomuje, že tam máme povolené pomerne vysoké platby. Väčšina bánk prednastavuje limit v rozmedzí niekde od 800€ do 1500€. No nájdu sa aj také, ktorých limit je vyšší.

Výšku denného limitu by ste si mali preto obmedziť na vami prijateľnú hodnotu, aby ste ju nemuseli každý deň upravovať pri bežnom fungovaní. Nakupujete napríklad v priebehu týždňa 3x do 200€? Nastavte si maximálny limit teda 200€. Ak budete potrebovať zaplatiť viac peňazí, tak si pomocou aplikácie jednoducho tento limit na krátko upravíte. Tieto nastavenia väčšinou nájdete v nastaveniach karty.

limit platby banka
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako nám dovoľte, dať vám do pozornosti funkciu, dvojfaktorového overenia platby. Túto funkciu síce neponúkajú všetky banky, no väčšina áno. Ide o funkciu, kedy budete musieť autorizovať platbu prostredníctvom upozornenia v smartfóne. Napríklad, keď budete chcieť zrealizovať platbu na internete, tak predtým, ako vám odídu peniaze, tak platbu budete musieť potvrdiť prostredníctvom mobilnej aplikácie. Niektoré banky umožňujú nastaviť limit, pri ktorých musíte autorizovať platbu a niektoré majú prednastavenú pevnú výšku platby, od ktorej je potrebné platbu verifikovať.

platby online dvojfaktorova autenfikacia
Zdroj: Vosveteit.sk

Nezabudnite na zapnuté upozornenia

Rovnako nezabúdajte na to, že by ste mali mať zapnutú funkciu push upozornení, že vám odchádzajú platby z účtu. Častým spôsobom, ako hackeri realizujú nepovšimnute platby je, že ich vykonávajú v malých výškach. Napríklad vo výške 2-3€, kedy nám nepríde SMS správa, že nám odišla platba z účtu.

push notifikacie banka_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Používate niektoré z funkcií vyššie, prípadne poznáte iné, pomocou ktorých sa chránite pred potenciálnym zneužitím? Dajte nám vedieť na sociálnych sieťach alebo v komentároch nižšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre