Pomôžte batérii vášho Android smartfónu. Tieto nastavenia vám pomôžu predĺžiť jej výdrž!

Pomocou týchto ôsmych jednoduchých tipov výrazne predĺžite čas, ktorý váš Android smartfón vydrží pracovať na jedno nabitie.

Šetrič batérie môže spôsobiť problémy
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger), koláž: Vosveteit.sk

Dnešné smartfóny sú schopné mnohých vecí. No všetky tieto funkcie a služby skracujú výdrž batérie na jedno nabitie. Preto vyskúšajte niektoré z návodov uvedených nižšie pre predĺženie času, ktorý váš smartfón vydrží na jedno nabitie.

Máte 5G telefón, ale nie ste v pokrytí?

Mnohí z nás v súčasnosti disponujú i 5G zariadením a to aj napriek tomu, že 5G sieť nie je dostupnou všade. Ak sa väčšinu času nenachádzate v pokrytí 5G, alebo nevyužívate výhody tejto technológie, tak ju vypnite. K týmto nastaveniam sa dostanete prostredníctvom nastaví SIM karty a mobilnej siete vo vašom smartfóne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Len pre zaujímavosť, Xiaomi v minulosti prezradilo, že 5G spotrebúva v porovnaní so 4G o približne 20% energie viac, čo nie je málo.

Vypnite zdieľanie polohy

Zisťovanie polohy je azda najväčším žrútom energie vo vašom smartfóne (ak nerátame displej). Preto úplné vypnutie služieb zisťovania polohy je dobrým krokom k lepšej výdrži. Samozrejme nemusíte rovno všetko vypnúť, postačí aj lepší manažment tejto služby.

Napríklad pri zisťovaní polohy sa dá zapnúť možnosť zisťovania polohy len z GPS. Pri presnejších metódach sa popri GPS využíva aj Bluetooth alebo internet. Preto zvážte zmenu týchto nastavení.

Poloha GPS google mapy
Zdroj: unsplash.com (henry perks)

Nastavenia polohy sa v nastaveniach nachádzajú na rôznych miestach. Preto si kartu Poloha buď vyhľadajte ručne, alebo ju nájdite v Nastaveniach, kde sa môžete pohrať s presnosťou získavania polohy. Rovnako túto funkciu môžete manuálne ovládať i prostredníctvom notifikačnej lišty, kde je prítomnou v rámci dostupných skratiek.

Tmavý režim

Toto odporúčanie sa týka skôr používateľov s displejom, ktorí využívajú technológiu OLED. Vtedy vie totiž tmavý režim vypnúť pixely, ktoré sú čierne a tým pádom výrazne predĺžiť výdrž na jedno nabitie. V prípade LCD panelov dochádza k neustálemu podsviecovaniu všetkých pixelov. Podľa nedávno publikovanej štúdie, úspora energie pri tmavom režime v porovnaní so svetlým, môže byť na úrovni od 3% do 9%.

Tmavy rezim Facebook
Zdroj: Vosveteit.sk

Vypnite automatické zapnutie Wi-Fi

Pri tejto funkcii, ak ju máte zapnutú, bude smartfón neustále sledovať okolie a v prípade silného Wi-Fi signálu (napríklad príchod domov) sa na túto sieť pripojí. Toto sledovanie sietí má za následok výrazný pokles stavu batérie. Preto odporúčame túto funkciu vypnúť. Nájdete ju v nastaveniach Wi-Fi.

Vypnite aplikácie na pozadí

Aplikácie bežia na pozadí z rôznych dôvodov. No určite vám neodporúčame vypínať aplikácie, ktoré používate mnohonásobne počas dňa. Ich zapínanie a vypínanie by stálo oveľa viac energie.

No veľakrát na pozadí bežia aplikácie, ktoré až toľko nevyužívate. Preto v nastaveniach prejdite do karty Batéria, kde nájdete zoznam aplikácií, ktoré konzumujú energiu a vy viete ich proces na pozadí obmedziť.

Vypnite aplikáciám prístup k dátam na pozadí

Podobne, ako pri batérii, aj pri dátach sa dajú obmedziť aplikácie na pozadí. Preto pri aplikáciách pozrite aj na ich spotrebu dát a prípadne ju vypnite.Túto funkciu odporúčame využívať najmä pri aplikáciách, ktoré sa častokrát aktualizujú na pozadí. Môže ísť napríklad o aplikácie sociálnych sietí. K týmto nastaveniam sa dostanete prostredníctvom nastavení smartfónu a sekcie správy aplikácií.

Zvážte prechod na Lite verzie aplikácií

Mnoho aplikácií ponúka aj trochu okresané Lite verzie. Tie vám nielen zväčšia úložný priestor, ale zväčša sú nenáročnejšie na batériu. Mnohokrát zmenu ani nepocítite.

Facebook Lite
Facebook Lite
Price: Free
Messenger Lite
Messenger Lite
Price: Free
Google Go
Google Go
Developer: Google LLC
Price: Free

Vypnite Google Asistenta

Google asistent vie byť častokrát nápomocný, no jeho neustály beh na pozadí nie je veľmi prospešný pre batériu. Prístup ku Google vyhľadávaniu je aj bez neho jednoduchý, preto aj vaša práca nezávisí len na hlasových poveloch a záleží vám na dlhšej výdrži batérie, bez Google asistenta sa zaobídete.

Google Asistent_vypnutie pocuvania
Zdroj: Vosveteit.sk

V nastaveniach preto nájdite Asistenta Google a v jeho nastaveniach ho vypnite.

Bonusový tip

Vyhnite sa kalibrovaniu batérie. Kedysi bolo zvykom mobily pred prvotným používaním nakalibrovať, t.j. úplne vybiť a úplne nabiť batériu. Dávno to ale takto nefunguje, preto ak môžete, vyhnite sa úplnému vybitiu smartfónu. Ideálne ho ale ani nenabíjajte na 100 percent. Ideálne rozmedzie pre nabitie vašej batérie je od 20 do 90 percent.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre