AKTUÁLNE: „Falošný bankár je už aj na Slovensku.“ Pozor, aby ste neprišli o peniaze! Takto prebieha nový podvod

Slovenská sporiteľňa upozorňuje, že podvod „Falošný bankár“, ktorý lomcuje Českom, je prítomný už aj u nás. Takto prebieha!

Titulka falošný bankár
Zdroj: Unsplash (Arget, Adnan Khan), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Hackeri neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa dostať do našich zariadení a následne sa snažia získať nejaký benefit na náš úkor. V minulosti sme napríklad upozorňovali na podvodné e-mailové správy, ktoré tvrdili, že ste sa stali víťazom veľkého balíku peňazí. Alebo sme mohli byť svedkami podvodných hovorov od falošných pracovníkov polície.

„Falošný bankár je už aj na Slovensku“

Slovenská sporiteľna prostredníctvom svojich stránok upozorňuje na nový podvod, ktorý sa rozmáha medzi klientami bánk. Hovorí o telefonátoch, ktorých cieľom je pomocou dômyselných metód, získať peniaze od nič netušiacich obetí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zatiaľ, čo sme sa v minulosti mohli stretnúť najmä s podvodníkmi, ktorí rozprávali po Anglicky, tak dnes využívajú už aj Češtinu. Nie je pritom vylúčené, aby komunikovali aj v Slovenčine. SLSP vysvetľuje, že útočník je schopný zamaskovať číslo tak, aby vyzeralo, že volá banka, aj keď telefonuje z iného mobilu. Dokonca sa je schopný predstaviť aj reálnym menom zamestnanca a následne aj overiť svoju identitu.

„Volajúci sa predstaví ako zamestnanec banky a môže sa stať, že sa predstaví dokonca pod menom jej reálneho pracovníka, či dokonca zašle aj falošný identifikačný preukaz,“ odhaľuje Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne, ako podvod prebieha.

Falošný bankár následne klientovi oznámi, že niekto požiadal v jeho mene o úver a odporučí mu, obrátiť sa na pobočku banky pre zrušenie čerpania peňazí. Ešte ale predtým, ako sa stihne klient obrátiť na banku, tak mu volá údajný policajt, ktorý mu oznámi, že bol spáchaný trestný čin v súvislosti s úverovým podvodom. Falošný policajt si s obeťou dokonca dohodne aj osobné stretnutie, ku ktorému ale nikdy nedôjde.

„No skôr ako tak klient stihne spraviť, zavolá mu falošný policajt a informuje ho, že bol spáchaný trestný čin v súvislosti s úverovým podvodom,“ opisuje Ján Adamovský. Falošná polícia si s ním dokonca dohodne stretnutie. Týmto spôsobom chcú podvodníci zvýšiť svoju dôveryhodnosť,“ upozorňuje šéf bezpečnosti.

Tam to ale nekončí, vysvetľuje SLSP. Následne obeť dostane ďalšie telefonáty z banky. Pracovník mu následne poradí, aby si zobral maximálny možný úver, aby dosiahol maximálny limit pre čerpanie pôžičky. Predbehne tak podvodníka, čím ochráni svoje peniaze, tvrdí falošný bankár.

„Zneistenie klienta pokračuje ďalšou sériou telefonátov. Nasledujúci je opäť od „zamestnanca banky“, ktorý mu ponúkne riešenie situácie: „Ak si zoberiete v banke maximálny možný úver, vyčerpáte úverový limit, a teda podvodníka predbehnete.“, opisuje SLSP priebeh podvodu.

Slovenská sporiteľná ďalej dopĺňa, že falošný bankár v ďalšom kroku obeti poskytne pokyny, ako preniesť finančné prostriedky na bezpečný účet, až kým sa situácia vyrieši.

„V nám známych scenároch nasmerujú klienta do pobočky banky s tým, aby si vybral celú hotovosť z poskytnutého úveru, napríklad pod zámienkou kúpy auta. Poskytnú mu QR kódy s logom banky a navigujú ho do kryptomatov na nákup bitcoinov,“ upozorňuje Ján Adamovský. Samozrejme, ako pri iných podvodoch, aj tu príde klient o peniaze.

Ako takýto podvod prebieha, si môžete pozrieť aj vo videu nižšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre